gazbeton-nedir

Gazbeton Nedir?

Gazbeton Nedir? Bünyesinde hava boşluğu bulunduran gazbeton oldukça hafif bir betondur. Adını da içeriğinin %75-85’inin hava ile dolu olmasından alır. Yalıtım malzemesi olarak daha çok modern yapılarda tercih edilir. İçindeki hava boşlukları sayesinde nefes alan bir dokuya sahiptir. Estetik bir görünümü vardır. Günümüz inşaatlarında talep gören bir yapı malzemesidir.

gazbeton-nedir-emlaklobisi

Gazbeton Nasıl Elde Edilir?

Kuvarsit mineralli kum kireç, alçı ve çimento harcı ile karıştırılır. Bu şekilde elde edilen pasta kabarsın diye üzerine alüminyum pasta ilave edilir. Elde edilen harç çelik kalıplara dökülür ve daha sonra kesilir. Kesilen parçalar sertleşsin diye buhar ile temas ettirilir. Tüm bu işlemlerden sonra yalıtım malzemesi olarak kullanıma hazırdır.

Gazbetonun Avantajları Nelerdir?

gazbeton-nedir-emlaklobisi

Diğer yapı malzemelerine nazaran son derece kullanışlı bir üründür. Yapı ve kullanım alanı itibariyle gazbeton avantajları şunlardır:

 • Ortalama %80 hava boşluğu içerir. Bu sebeple nefes alan bir dokudur.
 • Isı ve ses yalıtımı konusunda oldukça etkilidir. Tek başına yeterlidir ve başka yapı malzemesi gerekmeden standartlara uygun yalıtım sağlar.
 • Hafif olduğu için binaların toplam ağırlığını arttırmaz. Kolonlara binen yükün daha az olmasını sağlar.
 • Deprem gibi talihsiz olaylarda yatay yükler azaldığı için binalarda hasar oluşması önlenir.
 • Ayırca bu materyal yangına karşı son derece dayanıklıdır.
 • İkamesi olan tuğla ya da beton gibi diğer yapı malzemelerinden çok daha hafiftir.
 • Gazbeton kesme ve delme gibi işlemler için uygundur. Esnek ve kolay işlenebilir olduğu için matkap ya da testere gibi basit aletlerle şekillendirilebilir. Üzerine çivi çakmanız ya da vida takmanız mümkündür. Bu işlemler esnasında parçalanmayacak, dağılmayacak şekilde esnekliğe sahiptir.
 • Gazbeton kullanılan alanlarda elektrik, su gibi tesisat işlerinin yapılması mümkündür. kanallar kolaylıkla açılabilir.
 • Geri dönüşüme kazandırılabilen bir malzemedir.
 • Üretimi sırasında doğaya verilen zarar minimumdur. Hava kirliliği ve doğaya zehirli gaz salma oranı oldukça düşüktür.
 • İçeriğinde kuvarsit, çimento, alçı, kireç ve su maddeleri bulunur. tüm bu maddeler doğa dostudur.
Benzer Haber  Gaz Beton Nedir?

Kullanım Alanları

gazbeton-nedir-emlaklobisi

Talep gören bir yapı malzemesidir ve başlıca kullanım alanı inşaat sektörüdür. Düz ve geçmeli duvar blokları, döşemeler, U blokları, yatay ve düşey duvar panelleri, çatı ve döşeme plakları gibi pek çok alanda tercih edilir. TSE standartlarına uygun ve maliyeti de düşük bir üründür. Bu sayede gazbeton kullanım alanları oldukça fazladır.

Hafif, ekonomik, performansı yüksek olan modern bir yapı malzemesidir. Kalitesi, konforu ve hızlı işlenmesi sayesinde tüm yapı tiplerinde kullanılır. Devasa gökdelenlerden mütevazi konutlara kadar hemen her yapıda tercih edilir. Sadece ülkemizde değil, dünyada da en öncelikli yapı malzemelerindendir.

Yorum Yazın