Gelevera Deresi Nerededir?

Gelevera Deresi Nerededir? Diğer adıyla Özlüce deresi, Balaban Dağları’nda doğan ve Karadeniz’e dökülen bir dere olup doğal güzelliği ve eşsiz manzarası ile ziyaretçilerini büyülemektedir.

Gelevera Deresi Nerede ile ilgili görsel sonucu

Gelevera Deresi Nerede Doğar ve Nereye Dökülür?

Galevara Deresi Balaban Dağları’nda doğmakta ve buradan kuzeye yönelmektedir. Kuzeye yönelmesinin ardından yaklaşık 80 km uzaklıkta ise Espiye ilçesinin doğusundan Karadeniz’e dökülmektedir. Oldukça geniş bir alanda akan dere gittiği yollarda pek çok tarihi mekanı ve bölgeyi teğet geçmektedir.

Gelevera Deresi’ne Hangi Dereler Bağlanmaktadır?

Gelevera Deresi’ni besleyen pek çok dere vardır. Giresun Alucra sınırlarındaki Akılbaba Dağları’dan doğan Karaovacık, Boynuyoğun ve Karadoğa derelerinin Espiye Arpacık köyü yakınlarında birleşerek Gelevera Deresi’ni oluşturur. Gelevera Deresi bu derelerden özellikle kıştan bahara geçerken karların erimesinden dolayı çok fazla su ile beslenmekte ve çok coşkun bir şekilde akmaktadır.

Gelevera Deresinin İsmi Nereden Gelmektedir?

Ä°lgili resim

Gelevera deresinin ismini nereden aldığı merak edilmektedir. Gelevera Deresi adını, Boynuyoğun kolunun doğduğu Gelevera Yaylası’ndan almaktadır. Gelevera Yaylası, doğa ile iç içe oluşu ve serin havası ile özellikle yaz aylarında oldukça yoğun yerli ve yabancı turist akımına uğramaktadır.

Gelevera Deresi Ne Hızda Akar?

Gelevera Deresi eğimli bir bölgede yer aldığı için akış hızı yüksek olan bir deredir. Akış hızının yüksek olmasını avantaja çevirmek için kaya dolgu gövdesi olan 144 metrelik Gökçebel Barajı üzerine yapılmıştır. Kaynağının sulak bir bölgede yer alması sayesinde yaz ve kış mevsimlerinde suyu sürekli boldur. Akış hızının yüksek olması bu bölgede su sporlarının yapılmasını olanaklı hale getirmiş ve su sporları ile ilgilenen kişilerin de dikkatinin bu bölgeye çekilmesini sağlamıştır.

Benzer Haber  Piri Reis Üniversitesi

Gelevera Vadisi Nerededir?

Gelevera Vadisi rakımı oldukça yüksek bir yayla olup yüksek yaylalardan Karadeniz sahilini, yüksek yaylalara, oradan iç kesimlere ulaştıran tarihi yollar, Karadeniz sahilini üzerinde barındırır. Bu tarihi yollardan geriye hanların, köprülerin ve Şaban Kalesi’nin kalıntıları yer almaktadır. Tarihi bölgeler ile bu kadar iç içe olması bölgenin doğa güzelliği ile dikkat çektiği kadar tarihi güzelliği ile de görenleri kendisine hayran bırakmıştır.

Gelevera Deresi’ne Nasıl Gidilir?

Giresun Gelevera Deresi’ne Giresun’un Güce ilçesinden ulaşım sağlayabilirsiniz. Güce ilçesi Giresun’a 52 km uzaklıkta yer alan bir ilçedir. Giresun merkezden Gelevera Deresi’ne ortalama 1 saat içerisinde gidebilirsiniz.

Havalimanından ulaşım sağlayacaksanız havalimanından taksiye binebilir ya da havalimanından otogara gelerek Güce yönüne giden otobüse binebilirsiniz. Güce’ye gelerek buradan Gelevera Deresi’ne ulaşım sağlayabilirsiniz.

Karadenizin Turizm Merkezi: Gelevera Deresi

Ä°lgili resim

Üzerine yapılan Gökçebel Barajı’nın ardından daha farklı bir güzelliğe bürünen dere adına yazılan türküler ve hakkında yazılan hikayeler ile pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Güzelliği ile görenleri kendisine hayran bırakan Karadeniz Gelevera Deresi, son yıllarda adının duyulması ile birlikte doğayı ve ormanı seven yerli ve yabancı turistlerin uğrak mekanı haline geldi.

Yorum Yazın