Gökçeada’ya Nasıl Gidilir?

Gökçeada’ya Nasıl Gidilir? Türkiye’nin en batı kısmında yer alan Gökçeada havası, doğal güzellikleri ve insanda sağladığı huzuru ile 4 mevsim yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktalarından biri haline gelmiştir. Özellikle buraya gelen kişiler buranın doğal güzellikleri ve insanın iç dünyasında sağladığı huzur ile buraya her fırsat gelmek istemektedirler. Bu anlamda Gökçeada ülkemizin ada turizmi anlamında en aktif ve en çok tercih edilen yerleri arasında bulunmaktadır. Buranın oldukça popüler olması ve turistik anlamda değerlenmesi sonucunda Gökçeada’ya nasıl gidilir? sorusunu soran kişi sayısında belirgin bir artış görülmektedir.

Gökçeada’ya pek çok noktadan gelinebilirken Çanakkale Limanından deniz otobüsü, Eceabat- Kartepe Limanından ise düzenli feribot ve arabalı vapur seferleri yapılmaktadır. Direkt olarak adaya gitmek şuan için mümkün görünmemektedir.

Gökçeada’ya Hava Yolu İle Ulaşım

Gökçeada’ya Nasıl Gidilir? ile ilgili görsel sonucu

Gökçeada’ya hava yolu ile ulaşım adada hava alanı bulunmasına rağmen bir süredir yapılmamaktadır. 2 Temmuz itibari ile buraya hava yolu ile ulaşım tekrar olmasına rağmen sefer sayıları ise son derece sınırlıdır. Genellikle yaz aylarında yoğun turistik faaliyetlerden dolayı aktif olan Gökçeada Havalimanı diğer mevsimlerde ise uçuşlara kapatılmaktadır. Havaalanına indikten sonra taksilerle adanın merkezine gelinebilmektedir. Ayrıca sefer bulunamaması durumunda Gökçeada’ya Çanakkale hava limanına gelerek de ulaşabilinmektedir. taksi, otobüs, ve hava alanının servisleri ile Çanakkale merkeze geldikten sonra buradan Kabatepe Limanı’ndan kalkan feribotlara binerek adaya ulaşabilirisiniz.

Gökçeada’ya Otobüs İle Ulaşım

Gökçeada’ya Nasıl Gidilir? ile ilgili görsel sonucu

Gökçeada’ya otobüs ulaşım sağlayan 2 adet firma bulunmaktadır. Bu firmalarda sadece bu hizmeti yaz ayın içi sağlamaktadır. Gök­çea­da’ya se­fer ya­pan iki oto­büs şir­ke­ti bu­lu­nu­yor. Turistik hareketliliğin yoğun olduğu yaz aylarında İs­tan­bul-Gökçeada arasında her­ gün sa­bah ve ge­ce ol­mak üze­re kar­şı­lık­lı iki se­fer yapılmaktadır. Kış döneminde ise otobüsler aday kadar yolcu taşımamaktadır. Bunun yerine Çanakkale otobüslerine binerek Ecea­bat’ta inmeleri gerekmektedir. Bu noktadan sonra Kabatepe minibüsüne binerek Kabatepe limanın gelmeleri ve buradan feribot ile adaya geçmeleri gerekmektedir.

Benzer Haber  Miri Arazi Nedir?

Burada Türkiye’nin hangi noktasından gelirseniz gelin Çanakkale Otogarına gelerek buradan Kabatepe minibüsleri ile Kabatepe limanına geçerek feribotlarla adaya ulaşmak mümkündür. Bu anlamda Ankara 90, İstanbul 75 ve İzmir’den 60 TL gibi fiyatlarla otobüs bileti bulunabilmektedir. Diğer illerde de uzaklığa göre fiyatlar belirlenmektedir.

Gökçeada’ya Deniz Otobüsleri İle Ulaşım

Gökçeada’ya Nasıl Gidilir? ile ilgili görsel sonucu

Çanakkale’ye deniz otobüsü ile ulaşım da mümkündür. Hem de direkt Çanakkale’den kalkması büyük bir avantaj sağlamaktadır. Çanakkale’den hareket eden Conkbayırı Deniz Otobüsü yaklaşık 1 saat gibi kısa sürede Gökçeada Kuzulimanına ulaşmaktadır.  Yaz aylarında her gün sefer düzenlenirken kış aylarında ise seferler olmamaktadır.

Gökçeada’ya Ulaşım İçin feribot Saatleri

Gökçeada feribot saatleri en doğru ne net bir şekilde bu hizmeti sunan firmanın internet sitesinde yer almaktadır. Feribotlar adaya ulaşım için en geniş seçeneklerin olduğu ve en fazla kişinin tercih ettiği yöntemdir. Hem Kabatepe hem de Gökçeada’dan seferler karşılıklı olarak 05.00’de başlamaktadır. Daha sonra ki seferi ise 07.00 olup saat 23.00 kadar her iki saatte bir karşılıklı seferler yapılmaktadır. Sabahki ilk sefer olan 05.00 ve akşamki son sefer olan 23.00 seferleri sadece hafta sonlarıı yapılmaktadır.

Yorum Yazın