Gorgit Yaylası (Artvin)

Artvin de özellikle tercih edebileceğiniz Artvin yaylaları arasında yer alan yayla eşsiz doğal güzellikleri ile muhteşem vakit geçirmenizi sağlamaktadır.

Artvin il sınırında yer almakta olan Gorgit yaylası Macahel bölgesinde bulunmaktadır. Karadeniz’de özellikle tercih edilebilecek yaylalar arasında yer almaktadır. Yaklaşık olarak 1700 rakımlı olan bölgede yer akmaktadır. Yaylaya çıkmak isteyenlerin özellikle bir gece öncesinde Artvin Macahel bölgesinde konaklaması daha sonrasında dinlenerek yaylaya çıkılmasını sağlamaktadır.

Karadeniz’in her havası hem de doğasını eşsiz bir şekilde yaşayabileceğiniz yaylalar arasında yer almaktadır. Bu eşsiz güzelliği tanıklık etmek isteyenler özellikle uzun bir yolculuğun ardından yaylaya ulaşım sağlayabilirler. Artvin’de yer almakta olan yayla manzarasının yanı sıra sessiz bir yer olarak dinlenmenizi sağlamaktadır.

Gorgit Yaylası Ulaşım

Yaylaya ulaşım sağlamak isteyenler için özellikle Gorgit yaylası ulaşım konusunda merak edilen ayrıntılar bulunmaktadır. Yaylaya ulaşım sağlamak isteyenler bir gece öncesinde Macahel bölgesinde konaklayarak sabah erken saatlerde bölgeye ulaşım sağlayabilirler. Gorgit yolunun başlamış olduğu noktaya kadar araçlar ile ulaşım sağlanabilir. Sonrasında yürüyüş yolunu takip ederek yaylaya ulaşım sağlanmaktadır.

Aynı zamanda Beyazsu yaylası üzerinden yürüyerek de yaylaya ulaşım sağlanabilir. Son derece zahmetli ve uzun olmasının yanı sıra bir gece Beyazsu da konaklamak özellikle yorulmadan ulaşım sağlamanızı sağlayabilir.

Özellikle yaylaya çıkmak isteyenlerin yanına az eşya alması yolculuk sırasında sorun yaşamasını engelleyebilir. Aşırı eşya almanız daha sonrasında yolculuk sırasında fazlasıyla yorulmanıza neden olabilir. Orman yolunda uzun bir yürüyüşün ardından yaylaya ulaşım sağlanmaktadır. Bazı noktalarda tırmanmaz gerekebilir. Bu nedenle özellikle yanınıza alacağınız eşyaların az olması gerekir.

Benzer Haber  Amerika’da Konut Yatırımı İçin; Tampa

Gorgit Yaylası’nda Neler Görülür?

Yaylanın özellikle sessiz olması Gorgit yaylası manzarası karşısından sessizliğin keyfini çıkartmanızı sağlamaktadır. Yaylanın görünümünün yanı sıra özellikle yaylaya çıkarken kullanılacak olan yolun etkileyici görünümü de yaylada tanık olacağınız manzaralar arasında yer almaktadır. Yaylada bulunan evlerin tamamı ahşaptan inşa edilmiştir.

Kararmış ahşap görüntüsünün yeşille oluşturmuş olduğu muhteşem uyum farklı bir etki oluşturmaktadır. Yol boyunca özellikle yeşilin içerisinde yer alan büyük kayalar bulunmaktadır. Meteor parçaları gibi görünen büyük kayalar etkileyici manzaranın aynı zamanda daha farklı görünmesini sağlamaktadır. Yayla yolu üzerinde yer alan masal ağacı özellikle akşam üzeri oturarak kuş seslerini dinleyebileceğiniz eşsiz yerler arasında bulunmaktadır.

Yaylada bulunan çok sayıda endemik çiçek ve kelebek özellikle doğanın keyfini çıkartırken görebileceğiniz güzellikler arasında yer almaktadır. Geceleri özellikle yıldızlar tutabileceğiniz gibi yakında görünmektedir. Özellikle yaylada konaklamak isteyenler için bu görüntü eşsiz bir deneyim yaşamanızı sağlayabilir.

Gorgit Yaylası Konaklama

Yaylaya gelecek olanlar için Gorgit yaylası konaklama konusunda özellikle yapılacak olan tercihler konusunda ayrıntılı şekilde araştırma yapılmasını gerektirmeksizin. Temmuz ve ağustos ayları özellikle yaylanın en güzel zamanlarıdır. Bu dönemde yaylada kimsenin olmaması konaklayacak olanların daha sessiz ve keyifli vakit geçirmesini sağlayabilir. Konaklama konusunda özellikle yöredeki ev sahipleri ile yapacağınız görüşmeler doğrultusunda evlerde konaklama imkanı elde edebileceğiniz gibi yanınızda getireceğiniz çadırlar ile de konaklama sorununu çözebilirsiniz. Yaylada kalacak olanlar için özellikle konaklama sırasında problem yaşanmaması için el feneri, kafa feneri ve sivrisinekten koruyucu spreyler tercih edilmesi gerekir.

Gorgit Yaylası Giriş Ücretli Mi?

Yayla özellikle Artvin Macahel bölgesinden yaklaşık olarak dört saatlik bir yürüyüşün sonunda ulaşabileceğiniz uzaklıktadır. Bu nedenle özellikle yaylaya ulaşmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken pek çok farklı konu bulunmaktadır. Özellikle bölgenin keyfini çıkartmak isteyenler yürüyüş yolu üzerinden zorlu bir yolculuğun ardından yaylaya ulaşım sağlamaktadır.

Benzer Haber  Türkiye Emekliler Derneğinden Ucuz Konut Müjdesi

Muhteşem manzarayı ve sessizliği doya doya yaşamak isteyenler için Gorgit yaylası giriş ücretli midir? Özellikle merak edilen konular arasında yer almaktadır. Yaylanın girişinde herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Çünkü yaylaya araçlar ile ulaşım sağlanmamaktadır. Bu nedenle özellikle yaylaya çıkmak isteyenler yürüyüş yolu üzerinden dört saatlik sürecin ardından herhangi bir ücret ödemeden yaylaya giriş yapabilirler.

Gorgit Yaylası’nda Görülecek Yerler

Yaylanın doğal güzelliğinin yanı sıra özellikle bölgede bulunan Maral şelalesi de görülecek yerler arasında yer almaktadır. Yeşilliğin keyfini çıkartmak isteyenler için hem manzarası hem de açık havası ile dinlenebileceğiniz unutulmaz yerler arasında yer almaktadır. Artvin de mutlaka görülmesi gereken yerlerden yalnızca biri olarak düşünülebilir.

Yorum Yazın