Güncel Çimento Fiyatları

Günümüz ekonomisinde değişen çimento fiyatları inşaat sektörünü zor duruma sokmaya başladı. Yükselen hammadde ve arsa maliyetleri üreticileri düşündürürken, bir zam haberi de Çimento’dan geldi. Çimento üreticileri 1 Ocak 2019’dan itibaren çimento fiyatlarında yüzde 40 artış olacağını açıkladı. Güncel çimento fiyatları yazımızda 2019 çimento fiyatlarını inceleyebilirsiniz.

 

Günümüz ekonomisinde değişen çimento fiyatları inşaat sektörünü zor duruma sokmaya başladı. Yükselen hammadde ve arsa maliyetleri üreticileri düşündürürken, bir zam haberi de Çimento’dan geldi. Çimento üreticileri 1 Ocak 2019’dan itibaren çimento fiyatlarında yüzde 40 artış olacağını açıkladı.

Sinpaş GYO Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ahmet Çelik tarafından yapılan açıklamada; Geçtiğimiz yıl çimentoya toplam yüzde 35 zam yapıldığını, maliyet artışlarının ve zammın normal olduğunu, fakat zam oranının makul olmadığını belirtti.

Çimento nedir?

İtalyanca ‘’ cemento’’ kelimesinden gelen çimento, su ile karıştığında sertleşerek etrafındaki maddeleri birbirine bağlayan, sıklıkla inşaat sektöründe kullanılan bir yapı malzemesidir.

Çimento hammaddeleri nelerdir?

Çimento, esas olarak, doğal kalker taşları ve kil karışımının yüksek sıcaklıkta ısıtıldıktan sonra öğütülmesi ile elde edilen hidrolik bir bağlayıcı malzeme olarak tanımlanır. Hidrolik bağlayıcı maddeler, su ile reaksiyonu sonucu sert bir kütle oluşturduktan sonra su içerisinde dağılmayan, sertliğini ve mukavemetini muhafaza eden veya artıran bağlayıcı maddelerdir.

Çimento nasıl üretilir?

Hammaddeler ilk olarak taşıyıcı araçlara yüklenir. Ocaktan gelen hammaddeler kırıcı tarafından uygun boyutlara getirilerek, çeşitlerine göre stoklarına ayrılır. Üretim dönemi  geldiğinde, stoklardaki hammadde öğütülerek, farin haline getirilir. Daha sonra bu farin, 300 ile 1000 derece arasında değişen sıcaklıklardaki fırınlara girer. Fırından çıkan ürünler yıkanarak, arasındaki toz ve partiküllerden arındırılmış olur. Ardından, uygun şekilde öğütülüp tasnif edilerek paketlenir ve satışa hazır hale gelir.

Benzer Haber  Gabari Ne Demek?

2019 Çimento fiyatları

Gri Çimento

1 Kg Gri Çimento (42,5) 2,50 ₺

3 Kg Gri Çimento (42,5) 5,50 ₺

5 Kg Gri Çimento (42,5) 8,00 ₺

50 Kg Gri Çimento (42,5) 18,00 ₺

Beyaz Çimento

1 Kg Beyaz Çimento (42,5)          3,50 ₺

3 Kg Beyaz Çimento (42,5)          7,50 ₺

5 Kg Beyaz Çimento (42,5)          11,00 ₺

50 Kg Beyaz Çimento (42,5)        44,00 ₺

 

Yorum Yazın