Güncel Soba Fiyatları

Kış aylarının iyice yaklaşmasıyla birlikte güncel soba fiyatları merak edilen bir konu oldu. Doğal gaz olmayan bölgelerde soğuktan korunmak için soba kullanılıyor. Dekoratif olarak hoş görünen sobalar, ısınma ihtiyacının dışında dekorasyon için de kullanılıyor. Sobaların kuzineli sobalar, odun sobası ve kömür sobası olarak çeşitleri bulunuyor. İşte, sobaların özellikleri ve güncel soba fiyatları

Kullanışlı Soba Modelleri

Soba çeşitleri içinde geleneksel bir hava yaratan kuzine soba ya da dekoratif soba modelleri yaşam alanlarınızda hem sıcaklık hem de hoş bir atmosfer yaratmayı başarıyor. Katı, sıvı ve gaz olarak üç farklı yakıt tipi sunan soba modelleri her kullanıma hitap ediyor. Katı yakıtlı soba modelleri döküm ve sac olmak üzere iki çeşittir. Gaz yakıtlı sobalar ise Doğalgaz ve LPG olarak ikiye ayrılır. Ülkemizde en çok kullanılan katı yakıtlı sobalar olmasına karşın gaz ve sıvı yakıtlı sobalar da tercih ediliyor. Ayrıca fırınlı sobalar çok yönlü olarak kullanıldığı için tercih edilebiliyor.

Soba Bakımı Nasıl Yapılır?

Soba bakımı insan sağlığı açısından oldukça dikkat edilmesi gereken bir konudur. Karbonmonoksit gazı zehirlenmesi yaşanmaması için kullanımının doğru ve temizliğinin rutin olarak yapılması gerekir. Sobayı kullanırken baca ile bağlantısı açısından sobanın doğru konumlandırıldığından emin olmak gerekir. Soba modellerinin hepsi mutlaka soğuk haldeyken temizlenmelidir.

Boruları bir fırça yardımı ile dik olarak tutarak iyice silerek içindeki kurumların tamamen temizlenildiğine emin olunmalıdır. Dekoratif soba modelleri ise dıştan hafif nemli bir bez yardımı ile kolayca temizlenebilir. Ayrıca katı yakıtlı soba modellerini temizlerken bacaların temizliği de düzenli olarak yapılmalıdır.

Kış hazırlıklarının en zor yanı da tıkanmış baca ve soba borularını açmaktır. Bunun için en pratik yol, sobanın kapaklarını kapatıp yanan ateşin üzerine bir çorba kaşığı karbonat atmaktır. Borular ve baca delikleri böylece tertemiz olacaktır.

Benzer Haber  İmar Barışı Yönetmeliği

Soba temizliği yaparken öncelikle sobanın soğuk olmasına dikkat edilmelidir. Sobanın üst ve yan kısımları beyaz kalıp sabun ve mikrofiber bez yardımıyla temizlenebilir. Diğer bir yöntem ise ispirtoyla yapılan temizlemedir. Az miktar ispirtoyu bezin üzerine dökün ve emaye kısımlarını silin. Eğer soba demirden yapılmışsa cilalanmalıdır. Sobanın cam gösterge bölümü varsa bu bölümde amonyaklı bezle temizlenmelidir.

Borularının dış kısmı için de aynı yöntemi uygulayabilirsiniz. İç kısmının temizliğini yapmak içinse; eldiven, maske, boru temizleme fırçası ve fenere ihtiyacınız vardır. Açık alanda dikey olarak yerleştirdiğiniz boruların altına, çıkan kurumların etrafa yayılmaması için leğen koyunuz. Soba borusu temizleme fırçasını boruların içerisinde ileri geri hareket ettirerek içeride biriken kurumları temizleyin. Temizlenip temizlenmediğini ise fener yardımıyla kontrol edin.

Soba Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Soba modellerini seçerken temizliğinin kolay olduğu modellere yönelmeniz avantaj sağlar. Ayrıca ısıtma gücü ısıtılacak alan için uygun olup olmadığına da dikkat etmeniz önerilir. Dekoratif bir soba almak isterseniz boyutları ve yakıt tipi, seçim yaparken dikkat etmeniz gereken noktalar arasında yer alır.

Özellikler;

yükseklik 102 cm

genişlik     45 cm

derinlik     40 cm

ağırlık    75 kg

Görselde yer alan fırınlı kuzine sobaların fiyatları 1.200.00 TL‘den başlamaktadır.

Özellikleri;

en: 55 cm

Benzer Haber  Kira Gelir Vergisi Nedir?

boy:40 cm

yükseklik:63 cm

Yukarıdaki görselde yer alan odun sobasının fiyatı 110.00 TL‘dir.

Kuzine soba fiyatları 450.00 TL‘den başlamaktadır.

Özellikler;

yükseklik:40 cm

kalınlık:1.2 mm

ağırlık:9 kg

40 cm olan bu sobanın fiyatı ise 150.00 TL‘dir.

Özellikleri;

en: 55 cm

boy:40 cm

yükseklik:68 cm

Görseldeki odun sobasının fiyatı 270.00 TL‘dir.

 

Yorum Yazın