Güneydoğu Anadolu Turunda Görülmesi Gereken Yerler

Güneydoğu Anadolu turunda görülmesi gereken yerler listemiz, tatil rotanızı oluştururken ve  Güneydoğu Anadolu turunda daha fazla keyif alabileceğiniz yerler keşfederken size yardımcı olacak.

Güneydoğu Anadolu Turunda Görülmesi Gereken Başlıca Yerlerden: Balıklı Göl – Şanlıurfa

 

Şanlıurfa’da yer alan ve şehrin turizm merkezlerinden Balıklı Göl, hikayesi itibariyle sadece şehir ya da bölge içinden değil, ülkemizin çeşitli bölgelerinden yoğun miktarda turistik ziyaret yapılan noktalardan biridir. Bunun yanı sıra yakın bölgelere gelen yabancı turistlerin de  pek çoğu Balıklı Göl tavsiyesini alıp buraya uğramaktadır. Hz.İbrahim ateşe atıldığında düştüğü yer olarak bilinen Balıklı Göl, balıklarıyla da turizm ayrı bir ambians yaratmaktadır. Bölge halkı bu balıklara anlam yüklediği için avlamamaktadır.

Güneydoğu Anadolu Turunda Gaziantep’in Yeri: Zeugma Mozaik Müzesi – Gaziantep

Güneydoğu Anadolu bölgesinin en gelişmiş şehirlerinden olan Gaziantep, Zeugma Müzesi ile turistlerin uğrak adreslerinden biri olmuş durumda. 2011 yılında açılan müze, MÖ 300’lü yıllara kadar uzanan ve Büyük İskender’in kurduğu antik kentin izlerini taşımaktadır. Roma döneminde en gösterişli yıllarını yaşayan Zeugma, Sasaniler tarafından yıkılana dek uzun bir süre faaliyet göstermiştir. Geçmişin izinde gitmek isteyenler için kesinlikle ziyaret edilmesi gereken bir yer.

Benzer Haber  Marmara Adasına Nasıl Gidilir?

Mardin de Güneydoğu Anadolu Turunda Görülmesi Gereken Yerlerden: Deyrulzafaran Manastırı – Mardin

  

Mezopotamya bölgesinin bilinen şehirlerinden olan Mardin’in en önemli özelliklerinden birisi, yüzyıllar boyunca dinler arası diyalogun en iyi yaşandığı yerlerden olması. Süryanilerin ibadet yeri olan Deyrulzafaran Manastırı da bu kapsamda hem tarihi dokusu hem de ambiansıyla kesinlikle büyüleyici ve turizm açısından çok değerli bir yer bir yer. Mezopotamya döneminden beri ayakta duran manastır, avlu ve duvarlarındaki her bir kabartmayla ayrı ayrı anlamlar taşımakta. Bu açıdan, hem mimari hem de manevi önemi, yapıyı turizm açısından çekici hale getirmektedir.

Şarkılara Konu Olan Yapısıyla Diyarbakır’ın Simgelerinden: Malabadi Köprüsü

 

Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde bulunan ve şarkısıyla da geniş kesimlerce bilinen Malabadi Köprüsü, Güneydoğu Anadolu’ya yapılan seyahatlerde başlıca rotalardan birisi olarak dikkat çekmekte. 12.yüzyılda Artukoğulları tarafından inşa edilen köprü, üzerindeki kabartmalar ve diğer pek çok özelliğiyle kendine özgü dikkat çeken bir yapıya sahiptir.

Güneydoğu Anadolu Turunda Adıyaman’ı da Keşfedin: Nemrut Dağı

Adıyaman’ın Kahta ilçesinde yer alan Nemrut Dağı, sahip olduğu heykelleri, anıtları ve kalıntılarıyla Helenistik döneme ait en görkemli yapıtlardan biridir. UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi’ne alınan Nemrut Dağı, tarih ve arkeolojiye kadar ülkemizde bulunan en değerli ve seçkin eserlerden biri olarak her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapmaktadır.

Güneydoğu Anadolu Turunda Batman’dan Bir Başka Tarihi Değer: Hasankeyf Kalesi

Batman’ın Hasankeyf ilçesinde yer alan Hasankeyf Kalesi, Dicle Nehri’nin kıyısında yer almaktadır. Hasankeyf ilçesi kalenin yanı sıra daha pek çok tarihi değeri sahiptir, bu sebeple sit alanı ilan edilip koruma altına alınmıştır ve turistlerin bölge turlarında önemli bir yer tutmaktadır. Yapımına dair kesin bilgi olmamakla birlikte, şimdiye kadar yapılan araştırmalar MS 4.yüzyılda Bizanslılar tarafından şehri savunmak için yapılan iki kaleden biri olduğuna işaret etmektedir. Tüm bu özellikleri, Hasankeyf Kalesi’ni bölgeye yapılan turlarda en ilgi çeken yerlerden biri haline getirmektedir.

Benzer Haber  İzmir Metro Durakları

Güneydoğu Anadolu Gezisinde Bir Başka Gaziantep Yapıtı: Eski Antep (Bakırcılar) Çarşısı

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en popüler şehirlerinden Gaziantep’in Zeugma Müzesi’nden sonra listemizde yer alan bir başka eseri ise Bakırcılar Çarşısı. İsmini, 400 yıllık geçmişi olan bakırcılıktan almış olsa da çarşıda çok sayıda el sanatlarıyla uğraşanlar vardır. Eski köklerini hem yapı hem de atmosfer olarak koruyan çarşı, gelenlerine zamanda yolculuk hissini yaşatmaktadır. Bu açıdan Zeugma gibi Bakırcılar Çarşısı’nın da tarihiyle ön plana çıktığını söyleyebiliriz.

Güneydoğu Anadolu Turunda Şanlıurfa’yı Ön Plana Çıkaran Bir Diğer Tarihi Yapıt: Harran Ovası

 

Mezopotamya bölgesinin bir diğer önemli şehri Şanlıurfa’nın Balıklı Göl’ün ardından turistlerin ilgisini çeken bir başka yeri olan Harran Ovası, MÖ 2. Yüzyıla varan geçmişiyle tıpkı Balıklı Göl gibi bölgesinde çok sayıda önemli kalıntıya ev sahipliği yapmaktadır. Sahip olduğu geniş alanda Mezopotamya’ya dair izler bulunduran Harran Ovası, tüm bu yönleriyle turistlerin o bölgede yoğun ilgi gösterdiği yerlerden biridir.

Sadece Güneydoğu Değil, Ülke Turlarında da Yer Alan Bir Rota: Mardin Evleri

Mardin, yapısı itibariyle bölgenin en enteresan yerlerinden ve bütün Güneydoğu Anadolu turlarında rotada yer alan bir yer. Karşıdan bakan birisi için Mardin evleri birbiri ardına üst üste dizilmiş gibi gelmektedir. Bunun ana nedeni, Mardin’in arazi yapısından kaynaklanmaktadır.  Yörenin genelinde olduğu gibi taş malzemenın ağırlıklı olarak kullanıldığı bu kagir evler, hem milattan öncesine uzanan tarihi dokusu hem de birbirleriyle oluşturdukları görsel bütünlük ve ahenkle bölgeyi tur rotasına dahil eden turistlerin uğrak adreslerinden olmaktadır.

Yorum Yazın