Güneykaya Kayak Merkezi

Karlı bölgelerin en önemli turizm gelirlerinden biri kayak merkezleri her dönem birçok ziyaretçiyi ağırlıyor. Ağrı Güneykaya Kayak Merkezi yeni tesisler arasında.

Güneykaya Kayak Merkezi Nerede ?

Güneykaya Kayak Merkezi , Türkiye’nin kuzey doğusundaki Ağrı ilinde, Eleşkirt ilçesinin sınırlarında yer alır. İl merkezine uzaklığı 45 km mesafededir. Yaklaşık 1 saatlik süre fark bulunmaktadır. Eğer çok yoğun kar dönemine denk gelirse süre uzayabilir. Kayak merkezinin Eleşkirt’e olan mesafesi ise 4-6 km arasıdır.

Nasıl Gidilir, Ulaşım Nasıldır?

Özel araçla ulaşmak isteyeceğiniz düşünülürse, “E23 D100 Karayolu” üzerinden devam etmeniz ve Eleşkirt’e gelince 6 km daha gitmeniz gerekir.   Ağrı merkeze başka şehirden gelmeniz gerekiyorsa   genellikle tek uçuş ile havayolu kullanarak şehre girebilirsiniz.  Ağrı Havalimanı’na birçok şehirden doğrudan uçuş bulunmaktadır. Eğer doğrudan uçuş yoksa Ankara veya Erzurum aktarmalı geçilebilmektedir.  Daha net bilgiyi ulaşımı sağlayan firmadan temin etmek mümkündür.

Ne Zaman Gidilir?

Kış mevsiminde kayak tatili için Eleşkirt Güneykaya Kayak Merkezi’ne gidiş  düşünüldüğü için  özellikle karın yüzyde kaldığı süreyi tercih etmeniz gerekmektedir.  Yani aralık ayından başlayarak mart nisana kadar olan dönemde kar erimemiş olmaktadır. Ancak her yıl karın yüzeyde durma süresinin azaldığını da unutmamak gerekir.

Giriş Ücreti Var Mı?

Kayak severler için ideal bir merkez sunan Güneykaya tesislerine giriş ve konaklama, ve diğer işlemler için belli bir miktar ödeme alınmaktadır.

Guneykaya Kayak Merkezi’nde Konaklama?

Eleşkirt Güneykaya Kayak Merkezi konaklama açısından otel ve günübirlik tesis kullanılabilir.  Tek ya da daha fazla kişi ile konaklama seçeneklerine bakabilirsiniz.  Tesis girişinden sonra konaklama alanları da ziyaretçiler tarafından görülmektedir. Bunun dışında kulüp kafeterya, zirve kafeterya ile mola verebilirsiniz. Kayak öncesi ve sonrası dinlenme alanlarının olması tatili daha da keyifli yapacaktır.

Benzer Haber  TBMM Binası

Pist Özellikleri

Kışın en sert geçtiği dönemde kar kalınlığı 1,5- 2 metreye ulaşmaktadır. Mart nisan gibi aşamalı olarak kalınlık azalır. İlk kez kayacaklar için kayak sporu malzemeleri kiralık şekilde temin edilmekte ve kayak hocalarından eğitim de verilmektedir.  Bu da yeni bir deneyim olarak önemli bir detaydır. Ancak orta ve zor pistler de bulunduğu için daha tecrübeli kayak severler için de uygun zemin vardır. kayak dışında 1 adet telesiyej  olan Eleskirt Guneykaya Kayak Merkezi pistinde kapalı ve açık dörtlü koltuklarla hizmet de verilmektedir.  Bu pistler en zor pist özelliklerini taşımaktadır. Eğimin % 80 olması nedeniyle zorluk artmakta ve baby lifti de yer almaktadır.

Eleşkirt Güneykaya Kayak Merkezi’nde bahsedilenler dışında yürüyüş parkuru, çocuklara yönelik oyun alanı  ve otopark da bulunmaktadır.  Ziyaretçilerin kendilerini sert soğuğa hazırlayarak gelmesi önerilir.   Ayrıca yol açık kapalılık durumlarını da kontrol etmeniz önemlidir. İlçeye gelmeden  bilgi alabilceğiniz yerlere ulaşabilirsiniz.

 

 

Yorum Yazın