gunluk-kiralık-ev-guvenilirmi

Günlük Kiralık Ev Güvenilir mi?

Günlük kiralık ev güvenilir mi? Uzun süredir tartışılan bir konu. Sektörde farklı görüşler var. Haberimizde günlük kiralık ev güvenilir mi? Günlük kiralık ev yasal mı? gibi aklınıza gelebilecek sorulara yanıt arayacağız. Aynı zamanda farklı görüşlere yer vereceğiz.

Tatil ya da iş amaçlı bir konaklama yapmanız gerekiyor ve otel yerine daha uygun fiyatlı ve konforlu üstelik kendi muhteşem yemeklerinizi pişirebileceğiniz tam donanımlı dairelerde konaklamak istiyorsunuz ancak internet ya da çeşitli kaynaklarda edindiğiniz tedirgin edici bazı bilgiler ile kafanız hayli karıştı ise bunun için alabileceğiniz bazı önlemler ile bu uygun fırsattan siz de güvenle faydalanabilirsiniz.

Günlük Kiralık Ev Güvenilir mi?

Öncelikle bilmelisiniz ki günlük kiralık daire konsepti tüm dünyada otel konaklama işleyişine alternatif olarak gelişen yeni bir trenddir. Burada amaç ekonomik kiralama işleyişi ile birlikte otel sisteminde doğası gereği var olan kısıtlama ve her hizmetten fayda sağlama ticari yaklaşımıdır. Otel, işleyişi ve doğal olarak yatırımı ve yarattığı istihdam gereği mümkün olabilecek en fazla faydayı sağlamayı amaçlar. Ancak bu yaklaşım konuklarda zamanla sunulan alternatif konaklama birimlerine bir sempati oluşturmuştur.

Günümüzde alternatif konaklama birimlerine en iyi örnek ” günlük ev kiralama sistemidir”. Günlük daire kiralamasını daha önce gerçekleştirmiş kişilerin bu deneyimleri için olumlu ya da olumsuz genel bir fikir belirtmek yanlış olur. Ancak günlük kiralık daireler ile ilgili  bazı büyük turizm yatırımcılarının  iş ve ticari kaygılarla desteklediği ve internet veya çeşitli basılı medya organlarında yayınlanan bazı olumsuz haberler konuklar üzerinde açıkçası gereksiz bir kaygı oluşturmaktadır.

Günlük Kiralık Ev İşi Yasal Mı?

Bu durum tamamen evi kiralamış olduğunuz yere ve kişiye bağlı. Apartmanda günlük ev kiralamak bana göre güvenilir değil, Sadece günlük kiralık ev işi için yapılmış rezidanslar da günlük ev kiralarsanız son derece güvenilir. Ülkemizde bu işi son derece profesyonel yapan kurumsal firmalar bulunmakta. Gizli saklı hiç bir şey yok.

Günlük ev kiramak için gereken tek şey 18 yaşından büyük olmanız. Kimliğiniz yanınızda ve 18 yaşından büyükseniz istediğiniz yerden günlük ev kiralayabilirsiniz. Günlük kiralık evlerin kiralanmasında evlilik şartı aranmıyor.

Günlük Ev Kiralamak Suç Mu ?

Günlük ev kiralamak suç değildir. Ülkemiz yasalarına göre sözleşme serbestisi vardır. İstediğiniz evi istediğiniz kadar kiralayabilirsiniz.

Günlük Kiralık Ev Şikayet?

Günlük ev kiraladınız fakat mağdur edildiniz. Bu her hangi bir sebepten olabilir. Günlük kiralık evlerin bağlı olduğu bir oda yada dernek yok. Bu sebeple şikayetinizi direkt ev kiraladığınız semtin kaymakamlığına veya güvenlik güçlerine yapabilirsiniz.

Günlük Kiralık Ev İşi Yasal Mı ?

Kanunlarımızda günlük ev kiralama işi yasaktır diye bir yasa yok. Sorunsuz bir şekilde günlük kiralık ev işi yapmanın şartları vardır. Bu işi ailelerin oturduğu bir apartmanda yapmayacaksınız. Bina ya tamamen kendinize ait olacak, yada sadece günlük ev kiralama işi için yapılmış bir sitede bu işi yapmalısınız.

Maliyeye kayıt olup verginizi mutlaka ödeyeceksiniz. Bina kendinize ait dahi olsa mahalle sakinlerini rahatsız edecek bir lokasyonda olmamalıdır. Bu şartları yerine getirebiliyorsanız hiç bir sorun yaşamadan günlük kiralık ev işi yapa bilirsiniz.

Dünyada Nasıl?

Dünyada Fransa, Almanya, Fransa, İspanya, Hollanda, ABD gibi ülkelerde bu tip ‘turistik’ statüde. Ülkelerin turizm bakanlıklarının kontrolünde olan bu evlerin bir çeşit mesleki ruhsata sahip olması da zorunlu. Ev sahipleri bazı teknik koşullarla konut kalite gerekliliklerini de yerine getirmek zorunda. Ev sahipleri gelen konukların kaydını düzenli olarak güvenlik birimlerine iletmekle de yükümlü kılınıyor.

Benzer Haber  Eminevim yorumlar hakkında!

Günlük kiralık daire ilanları her yerde karşımıza çıkıyor. İlanların çokluğu kadar şikayetlerde mevcut. Milliyet Gazetesi ekonomi yazarı Güngör Uras ilk kez duyduğu ‘günlük kiralık daire’ler hakkında yaptığı araştırmayı paylaştı. Günlük kiralık ev güvenilir mi? sorusuna belki biraz yardımcı olur,

İşte Milliyet gazetesi yazarı Güngör Uras’ın o yazısı,

Site içinde çok katlı binalardan birinden daire alan dostlarımıza “Güle güle oturun”a gittik. Suratları iki karış(!) “N’oldu, derdiniz nedir?” diye soracak olduk. Başladılar anlatmaya “Hayatımız karardı… Biz bu daireyi nasıl satarız? Aldığımız kredi ne olur? Perişanız… Binaya giren çıkan belli değil. Stüdyo daireler ve 1+1’ler günlük, gecelik kiralanıyor. Binada da o kadar çok stüdyo daire ve 1+1 var ki… Satın alırken bunların gecelik kiralanacağı aklımıza gelmemişti.”

İlk defa duydum

“Günlük daire kiralama” işini ilk defa dostumuzun yakınması ile öğrendim.

Eve döndüğümde bilgisayarın “günlük daire kiralama” sayfalarına girdim… Şaşırdım. Meğer bu iş büyük bir işmiş. Sadece bir adreste “İstanbul’da Günlük Daire Kiralayan” 4.479 kiralayıcının telefon numarası var. Türkiye genelinde günlük daire kiralayanların adresinin bulunduğu bir sitede 14.721 günlük kiralık daire var.

Günlük daire kiralama işi Türkiye’nin her yanına yayılmış. İzmir – Konak, Eskişehir-Tepebaşı, Bolu-Merkez, Bursa-Osmangazi, Denizli-Pamukkale, Konya-Selçuklu, Elazığı – Merkez, Samsun-Atakum, Kayseri-Talas… Yeni konutların yapılıp satıldığı ülkenin her yanına günlük daire kiralama işi yayılmış durumda.

Günlüğü 80 – 150 lira

Günlük kiraya verilen dairelerin ilanlarında kaç metre kare oldukları açıklanıyor ve özellikle banyo ve yatak odaları hakkında bilgi veriliyor. Dairelerin hepsi “Stüdyo” veya “1+1” diye tanımlanan 40-50 metrekarelik daireler. Hemen tamamı yeni inşa edilen sitelerde ve çok katlı binalarda. Günlük kiraları 80-150 TL arasında değişiyor.

Benzer Haber  Konut kredisi nasıl alınır?

İnternette “Günlük Daire” kiralayanların değerlendirmeleri de yayınlanıyor. Genel eleştiri “Yatak çarşaflarının, havluların günlerdir değiştirilmemiş olması, evin dağınıklığı, toz toprak içinde olması” şeklinde.

Günlük daire kiralayanlar, kiralayacakları daireyi internetten buluyor diyelim. İyi de anahtarı kimden alıp kime veriyorlar? Parayı kime ödüyorlar? Otellerde bir gece kalanın kimliği güvenlik birimlerine gece saat 24.00’e kadar bildiriliyor. Gecelik dairelerde kalanların kimliğini acaba kiralayanlar biliyor mu? Güvenlik birimlerine haber veriyorlar mı? Bunları öğrenemedim.

Devamlı oturan yok

Konut piyasasında olan bitenleri izleyenlere sordum. Bana anlatıldığına göre, özellikle çok daireli projelerde stüdyo tipi ve 1+1 konutlara talep fazla imiş. Yatırım için (kiralamak veya kısa sürede satmak için) konut satın alanlar ile sınırlı imkânlarını gayrimenkulde değerlendirmek isteyenler bu tür daireleri satın alıyorlarmış.

Tek başına yaşayan kadın ve erkeklerin sayılarının artması, öğrencilerin tek başlarına veya arkadaşlarıyla küçük dairelerde yaşamayı tercih etmeleri karşısında küçük dairelerin kolaylıkla kiralanabileceğini ve istendiğinde kolaylıkla satılabileceğini düşünenlerin talebiyle önceleri hemen her projede çok sayıda küçük daireye yer ayırılmış.

Ama şimdilerde görülmüş ki talep sınırlı. Stüdyo daireler ile 1+1’lerin tamamına kiracı bulmak, istendiğinde hemen satmak mümkün değil.
İşte bunun sonucu “mecburiyetten” (!) günlük daire kiralama sistemi ortaya çıkmış ve hızla yayılmış.

“Ne demişler… Çare tükenmez… Hele hele bizim yaratıcılığımızla kimse yarışamaz… Yeter ki işin ucunda para olsun…(!)”

Haberimizde “günlük kiralık ev güvenilir mi?” sorusuna yanıt aramaya çalıştık. Umarım aklınıza takılan sorulara ışık tutmuşuzdur.

Yorum Yazın