Hava Harp Okulu

Hava Harp Okulu Milli Savunma Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren okul, havacı subay olmak isteyenlerin bitirmesi gereken yüksek öğretim kurumudur.

Türk Hava Kuvvetleri’nin subay ihtiyacını karşılamak için kurulmuş olup, Hava Harp Okul’una kayıt olarak başarı ile bitirenler teğmen rütbesi ile göreve başlamaktadırlar.

Hava-Harp-Okulu-emlaklobisi

Okul bünyesinde; Elektronik Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Havacılık ve Uzay Mühendisliği ve Endüstri Mühendisliği bölümleri bulunmaktadır. Ancak, okulu bitirenlerin pilot olarak mezun olacağı bilgisi doğru değildir. Okulu bitirenler pilot adayı teğmenler olarak mezun olurlar. Mezun olanlar arasından pilot olmak için gerekli sağlık koşullarını taşıyanlar İzmir’de eğitime alınır, diğerleri ise Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın diğer birimlerinde görev yaparlar.

Hava-Harp-Okulu-emlaklobisi

Hava Harp Okulu Başvurusu

Milli Savunma Üniversitesi duyuruları takip edilerek Hava Harp Okulu başvuru şartları ve tarihleri takip edilebilir. ÖSYM Başkanlığı ile yapılan protokol gereğince adaylara uygulanacak sınavları ÖSYM yapacaktır. Bilindiği gibi ÖSYM sınav başvurularını online sistem üzerinden almaktadır. Adaylar ÖSYM Aday Giriş Sayfası’na girerek başvuru formunu doldurduktan sonra sınav ücretini yatıracaklar. Bu ödeme bankalar aracılığı ile yapılabileceği gibi kurumun kendi internet sitesi üzerinden online olarak da yapılabilir. Birinci  seçim aşaması olarak adlandırılan bu sınavdaki Hava Harp Okulu başvuru taban puanı Milli Savunma Bakanlığı tarafından belirlenecektir.

Hava Harp Okuluna Kayıt Şartları

Hava-Harp-Okulu-emlaklobisi

Hava Harp Okulu’na girmek için gereken şartlar Milli Savunma Üniversitesi resmi internet sitesinde detaylı olarak yayımlanmıştır. Dileyenler milli savunma sayfasına girerek şartları inceleyebilirler. İlk koşul Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktır. Birinci seçim aşamasını başarı ile geçen adayların ÖSYM tarafından yapılacak YKS

  • Temel Yeterlilik Testinden en az 150
  • Alan Yeterlilik Testlerinden (AYT) tercih ettiği Harp Okulu yerleştirme puan türünden en az 180 puan almaları gerekmektedir.

Cinsiyet ayrımı bulunmamakla birlikte başvuranların 20 yaşından büyük olmamaları istenmekte olup bu hesaplamada gün ve ay hesabı yapılmamaktadır. Ayrıca ortaöğretim kurumlarından mezun olmuş yada en geç başvuru süreci sonuna kadar mezun olacak olmak da şartlar içindedir.

Benzer Haber  İstanbul'u Terk Edenler En Çok Hangi Şehirlere Yerleşiyor?

Hava Harp Okulu Nerededir?

Hava Harp Okulu İstanbul Yeşilyurt’tadır. İstanbul’u bilmeyip “Hava Harp Okuluna nasıl gidilir?” diye merak edenlere ulaşım olanaklarını ve yöntemlerini anlatalım. İstanbul toplu taşıma ağı açısından oldukça ilerlemiştir. Okula birçok noktadan kolay ulaşım seçenekleri mevcuttur.

İstanbul’a otobüs ile gelmiş olanlar Esenler yada Bayrampaşa otogarı olarak bilinen yeni adı 15 temmuz Otogarı olan otogarda inerek otogar içerisinde bulunan otobüslerle Bakırköy’e gelerek Halkalı Banliyö trenine bindiklerinde bir sonraki Yeşilyurt durağında inerek ulaşabilirler.

İstanbul’a deniz veya demir yolu araçları ile gelenler ilk olarak Sirkeci Tren İstasyonuna gelmelidirler. (Her ikisinden de inildiğinde kolaylıkla ulaşılabilir.)  Buradan yine Halkalı banliyö trenine binilerek Yeşilyurt durağında inilerek ulaşım sağlanabilir.

Hava yolu ile gelecek olanlar Atatürk Hava Limanı’na indiklerinde 96-t numaralı otobüs ile Hava Harp Okulu’na ulaşım sağlayabilirler.

 

 

Yorum Yazın