Hazındak Yaylası

Rize’nin eşsiz güzelliğe sahip yaylarından biri olan Hazındak Yaylası insanların en sık uğradıkları yaylalardan biridir. Karadeniz Bölgesi doğal güzellikleri ile insanları etkilemeyi başarır. Bu nedenle de herkesin gezmek istediği yerlerin başında gelir. Karadeniz Bölgesinin eşsiz doğası özellikle doğu Karadeniz bölgesinde yoğunlaşır. Bu şehirler içerisinde de mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri Rize’dir.

Rize yılın her mevsimi insanlara eşsiz bir manzara sunan. Hem yiyecekleri hem de doğal güzellikleri ile gelen ziyaretçilerin hayran kaldığı bir yer haline dönüşür. Rize’nin yayları özellikle insanların büyük ilgisini çeker. Yeşilin her tonunu görebileceğiniz bu yaylalar size kucak aşar. Burada geçireceğiniz birkaç günlük tatil bile belki de hayatınızın en güzel tatili olabilir.

Hazındak Yaylasında Doğa İle Kucaklaşın

Hazındak Yaylası kişinin doğa ile tamamen bütünleştiği bir yayladır. Rize’nin diğer yaylaları gibi insanlara yeşilin her tonunu sunar. Buradaki temiz hava ve lezzetli yiyecekler ile hem gözleriniz hem de karnınız fazlası ile dolar. Hazındak Yaylası hakkında bilgi almak isteyenler öncelikle bu yaylanın fotoğraflarını görebilir. Bu sayede yaylaya hemen gelmek ister.

Yeşilin sık olması insanların doğayı bozan herhangi bir mimari ile karşılaşmamasına da neden olur. Yaylada bulunan evler bile hep ahşaptır. Bu da bölgenin değerinin kaybetmemesine ve görüntü kirliliği oluşturmamasına neden olur. Düzenlenen turlar ile de her yıl çok fazla sayıda kişi Hazındak Yaylasını ziyaret eder.

Hazındak Yaylasına Nasıl Gidilir?

Hazındak Yaylası nerededir sorusu buraya gitmek isteyen pek çok kişi tarafından sorulur. Bu yayla Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde bulunur. Çamlıhemşin, Rize’nin en fazla yaylaya sahip ilçelerinin başında gelir.

Benzer Haber  Yaşar Üniversitesi İzmir

Rize’deki pek çok yayla Çamlıhemşin’de sıralanır. Bu nedenle de Çamlıhemşin’e gittiğinizde pek çok yaylayı da arka arkaya ziyaret etme olanağınız bulunur. Bu yaylalar arasında bulunan Hazındak Yaylasına da mutlaka uğramanız önerilir.

Çamlıhemşin’e Rize merkezden dolmuşlar ile gidebilirsiniz. Ayrıca Rize Çamlıhemşin’de bulunan yaylara araçlarınız ile de gidebilirsiniz. Ancak bu yaylaların en önemli özelliği yürüyüş yollarının çok güzel olmasıdır. Bu nedenle de Çamlıhemşin tarafından araçlar bırakılarak yürüyerek gidilir.

Hazındak Yaylası Ulaşım

Hazındak Yaylası yürüyüş yolu ile 5 kilometre ileridedir. 5 kilometre boyunca eşsiz yeşil rengi, muhteşem kuş sesleri ve sizi etkilen su kaynakları görebilirsiniz. Bu nedenle de yaylaya gelmek isteyenler genellikle bu yürüyüş yolunu kullanır. Hazındak Yayla yolu ile Çamlıhemşin bölgesindeki diğer yaylaların yolları da birbirine oldukça benzerdir. Zaten büyük çoğunluğu aynı yol üzerinde bulunur.

Hazındak Yaylasına ulaştığınızda hava sisli değilse pek çok yaylayı da görebilirsiniz. Örneğin Rize’nin bir diğer önemli yaylası olan Pokut, Hazındak Yaylasına sadece 15 kilometre uzaklıktadır. Bu nedenle de havanın açık olduğu günlerde Pokut Yaylasını da görmek olanaklıdır.

Hazındak Yaylasında Ne Yenir?

Karadeniz yemeklerinin güzelliklerine Hazındak Yaylasında ulaşmanız olanaklıdır. Sıcacık mısır ekmeğinin kokusu ve lezzeti sizi büyülemeyi başarır. Hazındak Yaylası yemekleri yöresel ağırlıktadır. Karalahana sarması ya da kuymak yiyerek bu eşsiz tatları deneme şansınız olur. Ayrıca Karadeniz Bölgesinde çok lezzetli olan tereyağını da Hazındak Yaylasında tüketebilirsiniz.

Yorum Yazın