arazi

Hektar Dönüm Ne Demek?

Hektar Dönüm Ne Demek?  Arazi, tarla ya da arsa gibi buna benzer alanların ölçümünde kullanılan geniş ölçüm biçimleridir. Normal alan ölçümü için kullanılan ölçüm birimlerinden oldukça geniş ve büyük sayılar ile ifade edilmektedir.

Büyük sayılar ile ölçüm yaparken daima arazi üzerinde çalışılmaktadır. Arazi ölçümünde kullanılan diğer arazi ölçü biçimleri vardır. Bu ölçü biçimleri dekar, hektar, dönüm ve ar’dır.

1 Hektar Kaç M2? – 1 Dönüm Kaç M2?

1 hektar kaç m2 ya da 1 dönüm kaç m2 olarak hesaplandığı yazımızın aşağıdaki bölümlerinde açıklanmaktadır. Bu ölçüm birimleri birbirine dönüştürülmektedir ve yazımızın ilerisinde hesaplamasından bahsedilmektedir.

hektar-dönüm

Hektar Dönüm Ne Demek? Nasıl Hesaplanmakta?

Hektar – dönüm kavramını ilk olarak tanımlayacak olursak metre karenin 10 bin katına denk gelmektedir.  Bu 10 bin kat olan metre kare olan hektar kavramı olduğu gibi okunmaz ve ifade edilmez.

Hektar kavramının sembolü ‘ha’ olarak gösterilmektedir. Bu yazılarımız sizlerin hektar dönüm ne demek? sorusuna yanıt olacaktır.

Dekar – dönüm nedir?

Dekar kavramı da metre karenin bin katına karşılık gelmektedir. Dönüm ise modern olan ölçü biçimlerine geçmeden önceki zamanlarda ülkemiz sınırları içerisinde kullanılmakta olan bir ölçü birimi olarak söylenmektedir.

Normal olarak bakıldığında da zaten dekar, dönüme tam olarak eşit sayılmamaktadır.  Ancak şöyle bir gerçek vardır ki dekar ve dönüm birbirine oldukça yakın bir ölçüme sahiptir bu yüzden halk arasında eşit olarak kullanılmaktadır.

Dekar kavramının sembolü de ‘daa’ olarak ifade edilmektedir. Yukarıda bahsedilen ise ‘ar’ sembolü de metre karenin 100 katına denk gelmektedir. Yani bu demek oluyor ki 100 metre kare de 1 ar olarak belirtilmektedir.

Benzer Haber  Çankaya Üniversitesi Ankara

arazi

Arazi Ölçümlerinin Dönüştürülmesi Nedir ve Nasıl Yapılmaktadır?

Yazımızın yukarısında bahsi geçen arazi ölçüm birimleri birbirine dönüştürülmesi mümkündür ve bu işlem oldukça basittir.

Diğer arazi ölçüm biçimlerinin birbirine dönüştürülmesi aşağıdaki gibi olacaktır. Ama bu ölçü birimlerini dönüştürürken şunu unutmamak gerekir ki aşağı taraftan yukarıya doğru çıkarken her basamak için sayıları 10‘a bölme yapmalıyız.

Bunun tam tersi işlem yaparken de yani yukarı taraftan aşağıya doğru inerken de 10 sayısı ile çarpmak gerekmektedir.

1 hektar kaç m2 – bir dönüm kaç m2 sorularınızın yanıtı aşağıda verilen dönüştürülme de verilmektedir.

1 hektar birimi 10 dekar ölçü birimine denk gelmektedir. Hektar birimini arr hesabı ile yazacak olursa 1 hektar da 100 ar olarak karşımıza çıkmaktadır.

arsa

Başka Arazi Ölçüm Birimlerinin Birbirine Dönüştürülmesi

Yukarı paragrafta belirtilen dönüştürme biçimleri diğer arazi ölçüm biçimleri olarak bu yazımızda açıklanmaktadır. 1 dekar olan arazi ölçüm biçimleri 10 ar’a denk geldiğini belirtmektedir.

1 ar birimi ise 0,1 dekara denk geldiği bilinmektedir. Ar olan arazi ölçüm biriminden devam edecek olursak 1 ar 0,01 hektar olarak hesaplanmaktadır.

1 dekar ise 0,1 hektar olarak hesaplanmaktadır. Bir birimden diğerine dönüştürmek oldukça kolay bir işlem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu yüzden de bu ölçü biçimlerinin bir tanesi ile karşılaşıldığında diğerlerine ulaşmak oldukça basit olacaktır. Yazımızın sizleri bu konuda bilgilendirmek amacı ile yazılmış olduğunu belirtmekte fayda vardır.

Bu ölçü birimlerinden bir tanesi bile karşınıza gelirse diğerleri de otomatik olarak hesaplanmaktadır.

Arazi ölçümleri için kullanılan bu birimler bazıları çok geniş arazi ölçümü için bazıları ise daha dar arazileri ölçmek için kullanılmaktadır. Haberimizde Hektar dönüm ne demek? konusunu inceledik.

Arazilerinizin ölçümü hakkında siz de bilgilenin.

Yorum Yazın