icmimar

İç Mimar Nedir? Ne İş Yapar?

İç Mimar Nedir? Ne İş Yapar? Yazımızdan tüm detayları inceleyebilirsiniz. Yaşanılan mekanları daha estetik ve daha güzel hale getirmek için iç mimar mesleğini icra edenler en ideal alanlar yaratmaya çalışmaktadır.

İç Mimar Kimdir?

icmimar-emlaklobisi

Eğer iç mimar kimdir diye merak ediyorsanız üniversitelerin mimarlık bölümünden mezun olan ve en ince tasarım yaparak bir mekanı kendi imkanları içerisinde en ideal ve en mükemmel hale getiren kimselerdir. Fakülte eğitimleri sırasında temel sanat eğitimi, teknik resim, bilgisayar destekli tasarım gibi meslek hayatında aktif bir şekilde kullanacağı konularda eğitim alan iç mimarlar daha sonra kendilerine uzmanlaşacakları bir alan seçebilirler.

İç Mimarlar Nasıl Mekanları Tasarlarlar?

İç mimarlar insanların yaşadığı ya da kullandığı tüm mekanları tasarlayabilirler. İç mimarların tasarlayabileceği mekanların içeresinde bahçe, lokanta, ev, mağaza, apartman, yazlık, villa gibi pek çok yaşam alanı yer almaktadır. Bunun dışında ofisler, hastaneler, havalimanları, kütüphane ve sinema tasarımları, bankalar, fuar tasarımı, otel iç mekan ve özel yat tasarımı, uçak tasarımı, alışveriş merkezleri, kafe ve pastaneler de iç mimarların en çok tasarımını gerçekleştirdiği mekanlar arasında yer almaktadır.

İç Mimarlar Nasıl Tasarım Yaparlar?

icmimar-emlaklobisi

İç mimarlar aşağıdaki tasarım aşamalarını takip ederek tasarımlarını gerçekleştirirler:

1.Araştırma ve Tasarım Sürecini Oluşturma Aşaması

İlk adım olarak mekanı araştırma ve tasarım sürecini oluşturma aşamasını gerçekleştirirler. Bu aşama ile mekanı kendi içerisinde ve kendi imkanlarında nasıl en ideal ve estetik hale getirecekleri ile ilgili temel bilgileri edinirler.

Benzer Haber  Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Sınavı Nedir?

2.Tasarlanacak Mekan İçin Eşya Araştırma

Bu aşamada mekanı en estetik hale getirecek eşyalar belirlenmeye çalışılır. Eşyalar seçilirken mekan sahiplerinin evlerinde nasıl bir görünüm arzuladıklarına da büyük önem verilir.

3. Müşterilerin İsteklerini Karşılayan Kroki Çizimi

Kroki çizimi ve eşyalar ile birlikte iç mimarlar müşterilerine tasarımın sonunda nasıl bir alana sahip olacakları hakkında bilgi verirler. Bu aşamada müşterilerin itiraz ettikleri ve değiştirilmesini istedikleri iç mimar tasarım önerileri iptal edilerek müşterilerin belirledikleri plan ve eşyalar seçilir.

4. Kalite ve Fiyat Araştırması Yapma

İç mimarlar müşterileri ile anlaştıktan sonra mekan için alacakları malzemeler için fiyat ve kalite araştırması yaparlar. Ve müşterilerinin bütçesine göre alabilecekleri en kaliteli ve estetik malzemeleri alırlar.

5. Fonksiyonel ve Estetik Tasarımlar Oluşturma

Bu aşamada iç mimarlar tarafından alınan malzeme ve eşyalar mekanı en şık, estetik gösterecek ancak aynı şekilde pratik ve kullanışlı olacak şekilde yerleştirilerek tasarıma son dokunuşlar yapılır. Daha sonra mekan sahiplerine iade edilir.

İç Mimarlık Mesleğinin Gerektirdiği Özellikler

İç mimarlık mesleği pek çok özellik gerektirmektedir. Bu özellikler şu şekildedir:

  • Müşterilerinin istekleri ve ekonomik olanakları dikkate alınarak mekanı sanatsal bir şekilde tasarlayabilme
  • Söz konusu mekanda yapılması gerekilen değişiklik ve eşyaları saptayabilme
  • Yeniliklere açık ve yaratıcı bir kişiliğe sahip olma
  • Renkler ve şekiller arasındaki ilişkileri görebilme
  • Bir işi planlayıp uygulayabilme
  • Görsel sanatlara ilgi duyma
  • Üst düzey çizim yeteneğine sahip olma
  • Hayal gücü yüksek ve eleştiriye açık olma

 

Yorum Yazın