İcra İhaleleri Nereden, Nasıl Öğrenilir?

Normal piyasa fiyat aralıklarına bakıldığında çok daha alt oranlarda satış fiyatı biçilmesi sebebiyle icradan satılık ilanları ilgi çekmeye devam etmektedir. Yasalar nedeniyle icra yoluyla satış gerçekleştirilecek olan her türlü mal konusunda ihale açılması gerekmektedir. Bu icra ihalelerini takip edebilmek çok daha iyi koşullar içerisinde mal sahibi olmak için son derece önemlidir. Peki, icra ihaleleri nereden, nasıl öğrenilir?

icra-ihaleleri-emlaklobisi

İhaleler Nereden Takip Edilir?

icra-ihaleleri-emlaklobisi

Bu amaç konusunda kullanılmak istenen farklı pek çok yöntem yer almaktadır. Açılacak olan her icra ihalesi yasal zorunluluklar sebebiyle duyurulması gerekmektedir. Genel olarak ihaleyi açacak olan kurum, belediye veya banka gazete ilanlarından yararlanarak icra ihalesi duyurusu yapmaktadır.

Bununla beraber devamlı olarak gazeteleri takip edebilmek gerekir. İhaleye katılmak için belirli bir süre sınırlaması uygulandığı uygulamasından dolayı farklı sorunlar görülebilmektedir Bu konuda en uygun yöntemler arasında her zaman haciz takip uygulamaları üzerinde hizmet veren özel adreslerden yararlanılması gerekmektedir.

Bu adreslerin büyük bölümü üzerinde sadece icra takip hizmeti sunmak için açılmış olan tüm icraları internet üzerinden takipçilerine duyurmaktadır. Diğer kısmı ise yasal prosedürü doğru şekilde uygulayarak takipçileri adına icra ihalesine girmektedir. Bu adreslere üyelik ücretli olup satın alınacak olan pakete bağlı şekilde sunulmuş olan hizmetlerden yararlanılmasına izin verilir. Bununla beraber icradan araba almak veya icra yolu ile ev almak isteyen insanların verilen tüm ilanları kendilerinin takip etmesi zor olmasından dolayı sitelerden hizmet almaları önerilir.

1. 2. Satış Günü

icra-ihaleleri-emlaklobisi

İcra ve İflas Kanunu hükmüne göre, taşınmazların satışları sırasında 1. ve 2. İhale günleri belirlenmektedir. İlk ihale içerisinde taşınmaz, kıymet takdir raporlarında belirtilmiş olan değerin %60’ı esas alınarak satılmaktadır. İlk satış günü içerisinde, taşınmazın satılabileceği en düşük değer biçilmiş olan değerin %60’ı ve satış masraflarını karşılayacak düzeyde olması gerekmektedir. 2. satış gününde ise taşınmaz değerlerinin %40’ı ve satış masraflarını karşılayacak miktara düşmektedir.

Benzer Haber  Radye Temel Nedir?

Satış açık arttırma usulü ile gerçekleştirilmektedir. Bu yüzden, satış üzerinde talipliler verdikleri teklifler ile değeri arttırmaktadır. Satış süresinin en sonunda ise, en yüksek teklifi verecek olan taliplinin teklifi miktar şartlarını karşılaması durumunda kazanmaktadır.

Satışa Nasıl Girilir?

İcra ihalesine katılabilmek için ilk olarak nakit ve milli bir bankanın teminat mektubunu vermeniz gerekmektedir. Bu konu taşınmazın tahmini yapılacak olan değerinin %20 si oranında yer almaktadır. Satış gerçekleştirildikten sonra, icra memuru bedelin tamamlanması adına alıcıya bir süre vermektedir. Bu süre uygulama konusunda 7 ile 10 gün arasında değişim göstermektedir. Bu süre içerisinde var olan taşınmazın KDV sinin de ilgili vergi dairesine ödenmesi gerekmektedir. Bununla beraber, taşınmazın bedeli ile beraber damga vergisi ve tellaliye bedelinin de ödenmesi zorunludur. Uygulamada bazı zamanlarda bu bedeller için de süre verilmekte bazen de tellaliye bedeli peşin alınmaktadır

Yorum Yazın