İğneada Longoz Ormanları

İğneada Longoz Ormanları Milli Park statüsünde bulunan ve hem ormanlık alanları hem de deniz ve gölleri ile tatilcilerin yüzlerini güldürmeyi başarıyor.

Balkan Savaşları sırasında Bulgaristan istilasına maruz kalan bölge daha sonra tekrar Türkiye sınırları içerisine alınabilmiştir. Bu doğal güzellikler yıllarca özellikle birçok göçmene ev sahipliği yapmıştır. Adını fethi yöneten İne Bey’den alan bölgenin adı zamanla İğneada olarak değişmiştir. Ülkemizin 39. Milli Park alanı olarak ilan edilen İğneada Longoz Ormanları birçok ziyaretçiye ev sahipliği yapmasının dışında tabiat güzellikleri ve hayvan popülasyonu ile de dikkatleri çekmeyi başarıyor. Diğer bir adı Subasar Ormanları olan Longoz ormanları kendine has yapıları ile tatilcileri kendisine çekmeyi başarıyor.

İğneada Longoz Ormanları Ulaşım

Kırklareli’nin Demirköy ilçesi sınırları içerisinde bulunan İğneada Longoz Ormanları ulaşım konusunda da oldukça kolaylık sağlanmıştır. Özellikle İstanbul’a yakın olmasından dolayı sürekli olarak ziyaretçi akınına uğrayan Milli Park’a ulaşım için Kırklareli merkezden minibüsleri kullanabilirsiniz. Avrupa Otoyolundan yapacağınız yolculuğa Çerezköy Bağlantısı’ndan ayrılarak devam ediyorsunuz.

Çerkezköy – Saray yoluna girmenizden ve bu yol üzerinde devam ettikten sonra eski İstanbul – Kırklareli yoluna bağlanıyorsunuz. Daha sonra Vize – Kıyıköy yoluna döndükten sonra yapacağınız yaklaşık 30 kilometrelik yoldan sonra Longoz Ormanlarına geliyorsunuz. Yol üzerinde mutlaka gezmeniz gereken yerler olacaktır. Aynı zamanda geçtiğiniz yerlerde vereceğiniz molalarda mutlaka tatmanız gereken özel lezzetlere de rastlayacaksınız. Kırklareli’nin güzel yerlerinden olan Vize mutlaka uğramanız gereken yol üstü yerlerinizdendir. Ve tabii ki Kıyıköy.

İğneada Longoz Ormanlarında Neler Var?

5 tane doğal gölü bulunan Milli Park içerisinde yer alan göllerden en ünlüsü Mert Gölü. Bölgede zaman geçirebilmek için birçok alternatif sizi bekliyor olacak. Orman içerisinde trekking yapabileceğiniz gibi gölde kano ile de gezebileceksiniz. Doğa yürüyüşleri orman içerisinde mutlaka yapmanız gereken gittiğiniz yerin tabiatına uygun bir yöntem olacaktır. İğneada Dupnisa Mağarası yine bu bölgede tatil yapmak isteyenlerin mutlaka uğramaları ve gezmeleri gereken yerlerin başında gelmektedir. Özel olarak ışıklandırılan mağaranın içi size görsel bir şölen sunuyor.

Benzer Haber  Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi

İğneada Longoz Ormanlarında Konaklama

İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı’nda bulunan konaklama seçenekleri de oldukça fazladır. Gelen misafirlerin konaklamaları için yapılmış olan otellerin dışında doğa ile iç içe zaman geçirebileceğiniz bungalov evleri ve aynı zamanda kamp alanında çadır kurabileceğiniz alanlar da bulunmaktadır. Orman içerisinde ve çevresinde bu kadar çok gezilecek yer olan bir yerde yapılacak tatilde konaklama en son düşünülmesi gereken konulardan birisidir. Zaten sürekli olarak dışarıda olacağınızdan konaklama yeri içerisine sadece uyumak için gireceksiniz.

İğneada Longoz Ormanlarına giriş için belirli bir ücretin ödenmesi gerekmektedir. Özellikle kamp alanında konaklayacak tatilciler kalacakları gün ve kullanılacak olan hizmetler için ayrıca ödeme yapmaları gerekmektedir.

Bütün bu özellikleri ile mutlaka gidilmesi gereken yerler listesinin en başında yer alan İğneada Longoz Ormanları gelip görmek isteyenlere muhteşem bir tecrübe vadediyor.

Yorum Yazın