ikametgahbelgesi

İkametgah Belgesi Nasıl Alınır?

ikametgah belgesi almak son derece kolay hale gelmiştir. Geçmiş zamanlarda sadece muhtarlıklar üzerinden alınan ikametgah belgelerini, günümüzde Nüfus Müdürlükleri ya da e-Devlet sayesinde kolayca alabilirsiniz. Müdürlüklerden alınacak olan nüfus cüzdanınızla elde edebileceğiniz ikametgah belgesini, e-Devlet uygulaması sayesinde sıra beklemeden ve zaman kaybı yaşamadan kolayca elde edebilirsiniz.

İkametgah belgesi nereden alınır?

Geçmiş zamanlarda muhtarlıklardan ücret karşılığında alınacak olan ikametgah belgesi, günümüzde Nüfus Müdürlükleri ve devlet aracılığı ile verilmiş olan hizmetlere elektronik ortamlar üzerinde kolayca ulaşılmasını sağlayan e-Devlet sayesinde temin edilmektedir. Üstelik herhangi bir ücrette ödenmemektedir. Yurt geneli üzerinde tüm Nüfus Müdürlükleri’nden alabileceğiniz ikametgah belgeleri için nüfus cüzdanınız gerekmektedir.

nüfusmüdürlügü

 

E-Devlet İkametgah Belgesi

İkametgah belgelerini alma uygulamaları e-devlet sistemi içerisinde bulunan Nüfus Genel Müdürlüğü menüsü üzerinde Adres Değişikliği Bildirimi bölümünden kolayca alınmaktadır. Bu sekme üzerine gerekli bilgileri giriş yaptıktan sonra kimlik doğrulama butonuna tıklamanız gerekmektedir. TC kimlik numaranız ile beraber mobil imza sayesinde tercihinize göre E-Devlet ikametgah belgesi alma işlemi yapabilirsiniz.

E-Devlet sistemini kullanarak ikametgah belgesi almak istediğiniz kişinin,  nüfusa kayıtlı olduğu yeri değil, ikamet etmiş olduğu bölgeyi göreceksiniz. e-Devlet üzerinde herhangi birinin ikametgah adresini en iyi şekilde öğrenebilmek adına vatandaşın 18 yaşından büyük olup seçmen kaydının bulunması gerekmektedir. Ancak bu noktada e-Devlet ikametgah belgesi sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

ikametgahbelgesi

İkametgah Değişikliği

İkamet edilecek olan bölgelerden taşınacak olan birinin adres değişikliğini gerekli kurumlara, resmi olarak bildirme zorunluluğu yer almaktadır. Bildirim 20 gün içerisinde yapılması gerekmektedir. Bu uygulama ise, Nüfus Müdürlükleri’nden yapılmasının yanında e-devlet üzerinden de kolaylıkla gerçekleştirilmektedir. Adres değişikliği uygulamaları da e-Devlet uygulaması aracılığı ile gerçekleştirilen tüm işlemler gibi rahatlıkla yapılabilmektedir. Bu uygulama, 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri kanunları üzerinde bulunan 48 inci maddesi kapsamı içerisinde vatandaşların adres bilgilerinin güncel tutulması amacıyla yapılmaktadır. Vatandaşlar adres değişikliği beyanlarını zamanında yapmaması durumunda 480 TL ceza ödemek zorunda kalmaktadır.

Benzer Haber  Antalya Öğretmen Evleri

E-Devlet Adres Değişikliği

Adres değişikliği uygulamaları e-Devlet aracılığı ile son derece kolay yapılmaktadır. E-devlet girişi yaparak ulaşmak istediğiniz adres bildirimi, Nüfus Genel Müdürlüğü menüsü üzerinde bulunan Adres Değişikliği Bildirimi sayfasından yapılmaktadır.

Online şekilde verilen bu hizmet üzerinde belirtilen adımları takip edebilirsiniz. E-devlet girişi yapma imkanınızın yer alması durumunda kurumlar üzerinden kolayca yapabilirsiniz. Adres değişikliklerini nüfus müdürlüğü yapmaktadır.

İkametgah adres değişimini yapmak için taşındığınız yeni yerin il Nüfus Müdürlüğüne gidip adresi bildirimi yapmalısınız. Nüfus Müdürlükleri üzerinde gerçekleştirilen başvuruda beyan edilecek olan adresin boş konut olması durumunda, herhangi bir belgeye ihtiyaç duyulmamaktadır. Ancak beyan edilmiş olan bir adresle beraber oturma gerekçesiyle ilgilinin hali hazırda o adres üzerinde oturan kişi ile beraber müracaat yapması gerekmektedir.

ikametgah

Gerekli belgeler

İkametgah adreslerinizi değiştirmek için oturmuş olduğunuz yeni yerin il Nüfus Müdürlüğüne giderek, yeni adres bildirimlerini yapabilirsiniz.

Nüfus Müdürlükleri üzerinde yapılacak olan başvuruda beyan edilecek olan adresin boş konut olması durumunda, herhangi bir belge istenmemektedir. Fakat yeni taşınmış olduğunuz konut üzerinde eski oturan vatandaşın ikametgahı gözükmesi durumunda, müdürlüğe kimliğiniz ile beraber kira kontratı ve bir fatura kullanarak başvuru yapmanız yeterlidir.

Nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi, üniversite öğrenci belgeleri, adınıza kayıtlı elektrik, su veya doğal gaz faturası, dilerseniz kira sözleşmesi kullanarak ilgili nüfus müdürlüğüne gidilmesi gerekmektedir.

Nüfus Müdürlüğü’ne yeni adres beyanları üzerinde yer alan öğrenci, yeni oturmaya başladığı kiralık ev adresini asıl adres olarak tescil ettirmektedir.

Yorum Yazın