İkizdere Yaylası (Rize)

Rize de özellikle tercih edilebilecek Karadeniz yaylaları arasında yer almakta olan eşsiz manzarasıyla dikkat çeken yaylalardan biridir. Karadeniz’de görülmeye değer yerler arasında İkizdere yaylası da yer almaktadır. Özellikle doğa manzarası ve eşsiz güzellikleriyle açık havada keyifli vakit geçirmek isteyenler tarafından tercih edilmektedir. Rize İkizdere de yer almakta olan yayla özellikle doğada dolaşmayı sevenler için tercih edebilecek yerler arasında yer almaktadır.

Yaylada özellikle endemik çiçek türleri bulunmaktadır. Bu nedenle görsellik açısından da eşsiz bir görünüme sahiptir. Yayla havası almak isteyenler için İkizdere ilçesinde yer almakta olan yayla özellikle sık tercih edilen yerler arasında bulunmaktadır.

İkizdere Yaylası Nerededir?

Rize İkizdere de yer almaktadır. İkizdere ilçesine 35 km uzaklıkta olan yayla özellikle Rize’ye gelerek yaylaya çıkmak isteyenlerin tercih edebileceği yerler arasında bulunmaktadır. Yaylanın alanı oldukça geniştir. Aşağı ve yukarı olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

1991 yılında özellikle doğasıyla ve ev sahipliği yapmış olduğu Anzer balı nedeniyle turizm bölgesi olarak ilan edilmiştir. Yerli ve yabancı turistler tarafından büyük ilgi gören yerler arasında yer almaktadır. Rize’ye yaklaşık olarak 54 km uzaklıkta yer almaktadır.

İkizdere Yaylası Ulaşım

Yolların özellikle trafiğe açık olması ve aynı zamanda son derece kullanışlı olması İkizdere yaylası ulaşım probleminin çözülmesini sağlamaktadır. Yaylaya çıkmak isteyenler araba yolunu kullanabilirler. Temiz havası eşliğinde yürüyüş yapmak isteyenler için de uygundur. Özel araç ile gelinmesi durumunda Rize’den İkizdere ilçesine geçilerek 4 km kadar uzaklıktaki Dereköy’e ulaşım sağlanabilir. Buradan da yaylaya rahatlıkla erişim sağlanır.

İkizdere Yaylası Konaklama

Bölgede özellikle yerleşim yerleri olması konaklamak isteyenler için ev sahipleri ile yapılacak görüşmeler doğrultusunda tamamen doğal ortamlarda konaklama imkanı sağlamaktadır. Bunun yanı sıra İkizdere de bulunan pansiyonlar özellikle konaklama için tercih edebilecek seçenekler arasında yer almaktadır. Doğal güzellikler eşliğinde doğa manzarası seyrederek sessiz bir şekilde vakit geçirmek isteyenler için İkizdere yaylası konaklama konusunda özellikle doğal evlerin tercih edilmesi gerekir.

Benzer Haber  Ev Kiraları Düşüyor Mu?

İkizdere Yaylası Girişi Ücretli Mi?

Bölge özellikle yaz aylarında bal için gelenler sayesinde yerli ve yabancı turistler ile dolmaktadır. Girişte herhangi bir ücret verildiğine dair bilgi bulunmamaktadır. Bu nedenle bölgeye gelmek isteyenler araba yolunu takip ederek buradan Dereköy’e ulaşım sağladıktan sonra yaylaya yön levhalarını takip ederek ulaşabilirler. Özellikle turizm bölgesi olması nedeniyle yolun rahat bulunabilmesi için yön levhaları bulunmaktadır.

İkizdere Yaylası’nda Neler Yapılabilir?

Yaylaya gelecek olanların özellikle merak ettiği konular arasında İkizdere yaylası etkinlikleri yer almaktadır. Yaylanın eşsiz güzelliği ve havasının yanı sıra yavaş paraşütü, trekking sporları veya zirve tırmanışları gibi pek çok farklı etkinlik için elverişli olması özellikle bölgenin sporcular tarafından da tercih edilmesini sağlamaktadır.

Bölgeye gelenler zaman geçirmek için farklı etkinlikleri ve adrenalin dolu sporları tercih edebilirler. Özellikle Rize’de tatil yapmayı planlayanlar için görülecek yerler arasında yer almaktadır.

 

Yorum Yazın