Ilgarini Mağarası

Kastamonu’nun Pınarbaşı ilçesinde yer alan Ilgarini mağarası bu ile gittiğinizde gezebileceğiniz doğal oluşumlar arasındadır.

Kemerli bir girişi olan Ilgarini mağarası, Bizans döneminden kalma bir köy harabesinin yanındadır. Yapılan arkeolojik incelemelerde Milattan Önce 2000’li yıllarda insanların yaşadığı tahmin edilen kalıntılar ortaya çıkmıştır. Roma döneminden de izlerin bulunduğu mağarada, resmi bir giriş ücreti ya da saati yoktur. Ancak uzun yolu olduğu için akşama kalmayacağınız saatlerde ziyaret etmelisiniz.

Mağara yolunda kilise kalıntısı ve mezarların görülmesi, bu alanın uzun yıllar çeşitli kültürlerce kullanıldığına işaret etmiştir. Dünyanın en büyük dördüncü mağarası olarak yazıtlara geçen mağaraya girebilmek için teknik malzemeye ihtiyaç duyulmaktadır. Ancak yeni buluntular bu sıralamayı değiştirmiş, Türkiye’nin en büyük dördüncü mağarası olma sırasına geçmesini sağlamıştır.

Birçok ziyaretçi mağarayı gezmek için geldiğinde kaybolduğundan, uzun süre yürümektedir. Bu yüzden bir rehber eşliğinde mağarayı ziyaret etmenizi naçizane tavsiye ediyoruz.

Trekking Tutkunlarına Uygun Bir Gezi

Ilgarini mağarası, trekking tutkunlarının gözdesidir. Çok güzel bir keşif ve doğa gezisi yapabileceğiniz bu bölgede rehberinizi alarak eğlenceli birkaç saat geçirebilirsiniz.

10 milyon yıllık bir mağarada bir milyon yılda oluşan sarkıtlar ve Bizans yada Roma döneminden kalan şapelin kalıntıları dikkat çekmektedir.  Ayrıca merakınızı tutamayacağınız katlı mezarlarda belki de şimdiye isimleri kalmamış olan önemli kişilerin olduğu hissi değişik bir deneyim olabilir.

Doğayla mücadelenizi zorlayacağınız Ilgarini mağarası Kastamonu gezisi yapan ve bu mağarayı da es geçmeyen trekking tutkunları için idealdir.

Ilgarini Mağarasının Bölümleri

Yılda ortalama iki bin kişinin ziyaret ettiği mağaraya kafile halinde gidebilirsiniz. Kendine has bir atmosferi olan mağaraya giderken çevredeki köy evlerinde insanların sıcak kanlılığıyla karşılaşabilirsiniz.

Benzer Haber  Konut kredisi nasıl alınır?

Küre dağları milli parkının içinde bulunan ve 2 saatlik bir yürüyüş yolu olan Ilgarini mağarasına ulaşım biraz meşakatlidir. Balta girmemiş ormanlardan dik yokuşlardan geçerken kendini bir filmin içinde hissedebilirsiniz. Girişi çok büyük olan mağaranın uzunluğu 850, derinliği 250 metredir.

Kastamonu’da birçok mağara vardır. Bu mağaraların hepsini gezmek isterseniz en azından 3-4 gününüzü bu yöreyi keşfederek geçirmeniz uygun olacaktır.

Sümenler Köyünün Misafirperver İnsanları

Yolda sıkışırsanız kapısını çalacağınız köylüler misafirperverliğin en güzel örneklerini gösterir. Pınarbaşı ilçesi, ilk merkezine 100 km uzaklıktadır. Bu yüzden ya araç kiralamanızı ya da minibüslerle ilçeye varmanızı tavsiye ederiz.

İlçeden Sümenler Köyüne doğru gittiğinizde Sorkun yaylasının patikalarından geçerek 2 saat süren bir yolculukta dilerseniz köyden birilerini rehber olarak seçebilirsiniz. Küçük bir rehberlik bahşişi ödeyerek karşılıklı memnun kalacağınız bir gezi yapabilirsiniz.

Ilgarini Mağarası Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücretleri

Ilgarini mağarası ziyaret saatleri ve giriş ücretleri yoktur. İstediğiniz zaman ziyaret edeceğiniz mağarayı gündüz vakti ücretsiz olarak gezebilirsiniz. Ancak bazı kısımlarına teçhizat olmadan ulaşılamayacağı için dikkatli olmanızda yarar var.

Yorum Yazın