biyolojikev

İlk Biyolojik Ev

Dünyadaki İlk biyolojik ev Danimarka’da açıldı. Almanya yüzde 65 ile atık geri dönüşümünü sağlayan ülkeler arasında listenin başında yer alıyor. Danimarkalı firma Een til Een, dünyanın ilk “biyolojik evini” tanıttı. Tasarımcılar, tarım atıklarını (çimen, saman ve yosun gibi) çiğ inşaat malzemelerine dönüştüren bir süreç geliştirdi. Baştan sonra çevreye zarar vermeyecek şekilde tasarlanan ve inşa edilen evin çevreye etkisinin sıfır olduğu belirtiliyor.

biyolojikev

İşte, Dünyanın İlk Biyolojik Evi

Yumuşak ahşap parçalarının yüksek ahşap panellere dönüştürülmesiyle elde edilen kebony ahşabı, dış cephe kaplamasında kullanılarak evin çevre dostu profilinin güçlendirilmesine katkı sağlıyor. Normal şartlarda enerji için yakılmak için kullanılan tarım atıkları, ev yapımının ham maddesi olarak kullanılarak geri kazanılmış ve böylece yakmanın çevresel etkileri de önlenmiş.

ilk-biyolojik-ev

Biyolojik Evi’n Her Süreci Danimarka Ekolojik İnşaat Çevre Fonu Tarafından Destekleniyor

Biyolojik evin yapım süreci de çevreye duyarlıydı. Tasarımcılar inşaat süresince çevreye olumsuz etkileri en aza indirmeyi sağlayacak yenilikçi teknikler test etti ve geliştirdi. Örneğin, yapıyı tipik bir beton temel üzerine inşa etmek yerine, vidalı kazıklar üzerine oturttular. Bu, yapının sökülüp taşınabilmesine ve başka bir arazide yeniden inşa edilebilmesine olanak sağlıyor. Danimarka Çevre Bakanlığı tarafından da desteklenen projeye en büyük yatırımı Ekolojik İnşa Fonu yapmış. Danimarka’nın Middelfart bölgesinde bulunan BIOTOPE Ekopark’ta inşa edilen ve ziyarete açılan bu evin, Danimarka’nın ve yeşil enerjiyle yaşamayı tercih eden diğer ülkelerin inşaat sektörünün geleceğini temsil ettiğine inanılıyor.

biyolojik-ev

Gelişmiş Dijital Üretim Teknolojisi Tarafından Tasarlanan Biyolojik Ev

Gelişmiş dijital üretim teknolojisi tarafından tasarlanan projenin her aşaması “sürdürülebilirlik” stratejisi altında oluşturuldu.

Benzer Haber  Kanal İstanbul’a Yakın Konut Projeleri

biyolojikev

Normal şartlarda enerji için yakılmak amaçlı kullanılan ot, saman, yosun höyükleri ev yapımının ham maddesi olarak kullanılarak geri kazanıldı. Bu sayede yakmanın çevresel etkileri de önlendi.

Mimarlar, evin inşaat sürecinde de doğanın kurallarına uymaya çalıştılar. İnşaat sürecinde projenin etkisini azaltacak yenilikçi teknolojiler deneyen uzmanlar, evin tipik bir beton temel üzerine inşa etmek yerine, vinç kazıkları üzerine inşa edilmesini sağladılar. Bu sayede mobil bir fonksiyon kazanan ev, istenildiğinde araziye zarar vermeden kolayca çıkartılabilecek.

İskandinav Tasarımıyla Çevre Dostu Ev

Çevre dostu binalar için yeni bir yüksek standart belirleyen modüler yapı, tarımsal atıklardan inşa edildi. İskandinav tasarımıyla buluşan ev oldukça sürdürülebilir, şık ve güvenli görünüyor. Tasarımcılar, evin yapımında kullanılan ahşabın hücre duvarını polimerize etmeyi keşfetti.

biyolojik-ev

 

 

 

Yorum Yazın