imaraffi

İmar Affı Başvurusu

imar Affı Başvurusu başladı. 2018 Torba Yasası ile değerlendirilen ve kabul edilerek yürürlüğe giren İmar Barışı için başvurular başladı. Kaçak ve ruhsatsız yapıların kayda alınması, vergi kaçaklarının önlenmesi, belediye ve yargıların iş yükünün hafifletilmesi maksadı ile çıkarılan İmar Barışı, binlerce yapı için olanak sunuyor. Peki imar affı için nereye başvurulur, hangi yapılar imar barışından yararlanabilir? Başvuru şartları nelerdir ve kimler başvuru yapabilir gibi konuların tüm detaylarını yazımızdan inceleyebilirsiniz.

imaraffi

imar Affı Başvurusu Nasıl Yapılır?

31 Aralık 2018 tarihine kadar devam edecek olan İmar Barışı başvuruları, belediyeler ve valiliklere yapılıyor. İmar affından yararlanacak olan yapının, tek maliki yahut hisseli malikleri veya müteahhitler, apartmanların yöneticileri başvuru yapabilmektedir.

İmar affı için nereye başvurulur konusunda Bayındırlık ve İskan Bakanlığınca hazırlanan başvuru formlarıyla müracaat sağlanabilir.

Bakanlık tarafından hazırlanan başvuru formları, form dilekçe şeklinde hazırlanmıştır. Proje kapsamın dahil olan yapı ve arsaların malikleri, belirtilen başvuru formlarını doldurarak doğrudan ya da posta yoluyla başvuru yapabilirler.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kapsamında olan İmar Barışı projesi, Bakanlığın sunduğu mevzuata göre yapılmaktadır. Başvurusu yapılan yapıların imar affıyla, iskan izinleri de sağlanacak.

Başvuru yapılan tüm yapıların kayıtları sağlanarak, daha önce belirlenmiş fakat ödenmemiş para cezaları da silinecek.

imaraffi

İmar Barışı Başvurusu Nereye Yapılır?

İmar Barışı Kanunu’nun yürürlüğe girdiği ve başvuru tarihinin başladığı süreden tarihten itibaren en geç 6 ay içinde başvurular yapılmalıdır. İmar affı yürürlüğe girdiği tarihte;

  • Yurt dışında çalışan işçiler,
  • Daimi görevde bulunanlar,
  • Görevi yurt dışında 3 aydan fazla devam edenler için başvuru süresi 12 ay olarak belirlenmiştir.

Yapı yapılmak suretiyle arsa ve arazisi, işgal edilmiş yapı ve arsa sahipleri de ilgili birimlere; arazi ve arsalarının ada ve parselini, işgallerin zaman ve miktarı hakkındaki mevcut bilgileri havi bir form dilekçeyle, başvuru masrafını ödemeden başvuruda bulunabilirler.

Benzer Haber  Bilirkişi Ücretleri

”İmar Barışı Randevu Sistemi” ile imar affı başvurusu için randevu alınabiliyor.

Vatandaşlara kolaylık sağlanması için e-devlet sistemi ve imar barışı randevu sistemleri ile başvurular kabul ediliyor.

İmar affı için nereye başvurulur konusunda tüm bilgilerin yer aldığı e-devlet sisteminden online erişim sağlanabilir.

imar Affı Başvuru Merkezleri

imaraffi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından belirlenen belediyeler, belediye birimleri ve valiliklere, doğrudan veya posta ile imar affı başvurusu yapılabiliyor.

Peki başvuru merkezleri ve adresleri nelerdir?

İmar affı başvuru formlarının verileceği ve bizzat başvuruların yapılacağı belediler ve valilikler Bakanlık tarafından açıklandı.

Türkiye’deki tüm başvuru merkezleri ve belediyelerin adresleri online sistem üzerinden görüntülenebilir.

İmar affı için nereye başvurulur sorusunun tüm yanıtları ve tüm birimleri adresleri ”İmar Barışı Randevu Sistemi” üzerinden görüntülenebilir.

Sisteme giriş yaparak;

  • C kimlik numarası
  • İsim, soy isim
  • Cep telefon numarası

Yazılarak imar affı başvuru merkezlerinin tamamına erişim sağlanabilir.

 

Yorum Yazın