imar_barisi

İmar Barışı Düzenlemesi Başvurusu

İmara aykırı yapıların kayıt altına alınması hedeflenen İmar Barışı düzenlemesi başvurusu için vatandaşlar e-Devlet üzerinden 8 Haziran’da işlemlerini yapmaya başladı. Uzmanlar, vatandaşların İmar Barışı hakkında bilinçlendirilmesi gerektiğini düşünüyor.

İmar barışı için başvurular devam ediyor

Türkiye’deki 26 milyon konutun 13 milyonunu ilgilendiren ve 31.12.2017 tarihinden önce yapılan binaları kapsayan İmar Barışı için başvurular 31 Ekim’e kadar devam ediyor. Ruhsatsız yapılar, ruhsatlı olup ruhsata aykırı imalatlar, iskan alamamış ya da iskanlı fakat daha sonradan değişiklik ve ilaveler yapılmış yapıları kapsayan imar affı için başvurular hızla devam ederken akıllardaki sorular da sürüyor.

imar_barisi

 

Yapı kayıt belgesi dışında ücret ödenmeyecek

İmara aykırı yapıların kayıt altına alınması hedeflenen imar barışı düzenlemesi için vatandaşlar e-devlet üzerinden 8 Haziran’da başvurularını yapmaya başladı. Uzmanlar, yapı kayıt belgesi almak için müracaat eden vatandaşları hiçbir aracı kuruma para ödememeleri konusunda uyarıyor.

İzmir İnşaat Müteahhitleri Derneği (İMDER) Başkanı İslam Yıldırım, imar affından yararlanmak isteyenlerin hiçbir kuruma gitmeden Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü bünyesinde kurulan masalardan bilgi alabileceğini hatırlattı.

Sürecin e-Devlet üzerinden hızla ilerlediğini kaydeden Yıldırım, “Aftan yararlanmak isteyenler, emlak rayiç değerine göre yapı kayıt belgesine 2 bin 500, 3 bin veya 4 bin lira verebilir. Ancak bunun dışında hiçbir bedel ödemelerine gerek yok” dedi.

 Vatandaşlar Bilgilendirilmeli

İslam Yıldırım, “Vatandaşları bilgilendirelim. Belediyeler de daha duyarlı davranıp bilgi amaçlı masa kurulabilir. Çünkü vatandaş önce belediyeye gidiyor. İzmir Ticaret Odası 67’nci İnşaat Yapım ve Onarım Komitesi olarak Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile irtibata geçip masa kurduk. Bu aftan yararlanmak isteyenler doğru bilgiyi bu masalardan edinebilir. Kimseye ücret ödemelerine gerek yok” diye konuştu.

Benzer Haber  Dünyanın En Büyük Şelaleleri

Yıldırım, emlakçı ya da iş takipçilerinin dükkanlarının önüne ‘imar barışı ile ilgili tüm işlemleriniz yapılır’ yazılı bir branda astığını veya internet ortamında yanlış bilgiler verdiklerini öne sürdü. İmar affı konusunda vatandaşların bilgi eksikliği olduğuna dikkat çeken Yıldırım, “Bazı emlakçılar ya da iş takipçileri ‘Biz size yapı kayıt belgesi alıp bütün işlemlerinizi tamamlayacağız’ diyerek vatandaşları istismar ediyor. Halbuki bu işlem için herhangi bir ücret ödemeye gerek yok. Alışılmış devlet düzeninde ‘bugün git yarın gel’ algısı olduğu için bunu fırsat bilenler var. 30 yıldır kaçak binada oturanlar da ‘evimiz bugün yıkılır yarın yıkılır’ korkusuyla yaşadığı için istenen parayı gözden çıkarıyor” dedi.

imarbarisi

Yapı Kayıt Belgesi Nedir?

Yapı kayıt belgesi, kayıt dışı mülkleriniz için oturum ruhsatı sağlıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen proje dahilinde, kayıtsız olarak yapılan ve kaçak olarak nitelendirilen tüm yapılar, İmar Barışı’ndan faydalanabilecek. Başvuru yapan ve kayıt ücretlerini yatıran vatandaşlar, imar mevzuatlarına uygun şekilde yapılmayan ruhsatsız veya iskansız yapıları için yapı kayıt belgesi alabilecekler.

imar_barisi

Yorum Yazın