imar-barisi-nedir-ne-zaman-basvuru-yapilacak

İmar Barışı nedir?

imar Barışı nedir? İmar Barışı ülkemizde yaklaşık 25 milyon’dan fazla insanımızı ilgilendiriyor. Emlaklobisi olarak bu kadar çok insanımızı ilgilendiren İmar Barışı konusunda aklınıza takılacak tüm sorulara yanıt aramaya çalıştık.

İmar Barışı nedir? İmar Barışı’ndan kaç bina yararlanacak? İmar Barışı hangi binaları kapsıyor? İmar Barışı nasıl sağlanacak? İmar Barışı için başvurular ne zaman yapılacak? Başvurular nereye yapılacak? İmar Barışı çıktıktan sonra cezalar ne olacak? İmar Barışı’ndan elde edilecek gelir nerede kullanılacak? İmar Barışı’yla birlikte kentsel dönüşüm nasıl olacak? İmar Barışı’ndan en çok hangi il ve ilçeler yararlanacak? İmar Barışı’nda denetim firmaları ne kadar ücret alacak?

Değerli okurlarımız dikkatli bir şekilde İmar Barışı ile ilgili aklımıza gelen sorulara cevap vereceğiz. Cevaplarımız kısa ve öz olacak.

İmar Barışı nedir?

Mülkiyet sorunu olan, imar almadan yapılan yapılar veya imar alınmış ama daha sonra eklentiler yapılmış yapılar için getirilen barış. İmara uygun yapılmamış. Mera, hazine, vakıf, şahıs ve orman arazisi üzerine yapılmış. Yani burada getirilen şey bir barış, bir uzlaşma.

Bu ne getirecek? Bir kere, vatandaşın yapıp yıllarca yaşadığı yeri meşruiyet kazanacak. Şimdi ‘Yerim değil’ diyor, yani devletin kayıtlarında bina gözükmüyor, toprak gözüküyor. Vatandaş sahip, burası benim yerim hissini yaşayamıyor. Elektrik, su, doğal gaz alamıyor, değişiklik yapacak ruhsat alamıyor. Yapı kayıt belgesi verilecek.

Benzer Haber  Dünyanın En Büyük Stadyumları

Böylece bir uzlaşma, bir barışma süreci başlamış olacak. Ondan sonra ne olacak? Vatandaş eğer yerini yıkıp yeniden yapmak istiyorsa bu sefer müracaat edecek belediyelere, uygun imar planı onaylanacak, sonra yapacak. Kentsel dönüşüm teşvik edilecek. Yani bu yapı kayıt belgesiyle kentsel dönüşümün hızlanması da sağlanmış olacak. Bu yönde teşvik maddeleri var.

imar-barisi-nedir-basvuru-tarihi

İmar Barışı Nedir?

İmar Barışı’ndan kaç bina yararlanacak?

Büyükşehirler başta olmak üzere yapılmış ama bir türlü yapı kullanım, ruhsat ve imar iznini alamamış konutlar var. Edinilen bilgilere göre 12-13 milyon civarında konutu kapsıyor.

İmar Barışı hangi binaları kapsıyor?

Ülkemizde 2017 yılından önce yapılmış tüm binaları kapsıyor. Kapsam içerisinde binanın bulunduğu şehir, kat büyüklüğü, metrekaresi gibi her hangi bir sınırlama yok.

İmar Barışı nasıl sağlanacak?

İmar barışı kapsamında çürük olmayan, iskânsız yapılar kayıt altına alınarak iskân verilecek. İskan, bina inşaat maliyetinin yüzde 3’ü karşılığında olacak. 100 metrekarelik bir daire için 1800 lira ile 2500 lira arasında bir maliyet hesabı var.

İmar Barışı için başvurular ne zaman yapılacak?

İmar barışı için son tarih 31 Aralık 2018 olarak açıklandı. Ancak, Bakanlar Kurulu bu süreyi bir yıl uzatabilecek.

İmar Barışı başvuruları nereye yapılacak?

İmar Barışı için başvurular 31 Aralık 2018 tarihine kadar e-devlet üzerinden yapılabilecek.

İmar Barışı çıktıktan sonra cezalar ne olacak?

Yapı Kayıt Belgesi alınmasıyla imar açısından ekstra bir hak sağlanmayacak. Ancak, ceza davaları tüm sonuçları ile düşecek. Yıkım kararları ve idari para cezaları iptal edilecek. Geçici olarak elektrik, su ve doğalgaz bağlanacak. Yapı sahipleri cins değişikliği ve kat mülkiyeti tesis edebilecekler.

İmar Barışı’ndan elde edilecek gelir nerede kullanılacak?

Mevzuata aykırı bulunan binaların tamamı için imar barışından yararlanılması halinde 27 milyar; bunların yüzde 80’inin kat mülkiyetine geçmesi halinde de ilave 21.6 milyar lira olmak üzere toplam 48.6 milyar lira gelir elde edilecek.

Benzer Haber  Türkiye Emekliler Derneğinden Ucuz Konut Müjdesi

Tüm binalar için imar barışından yararlanılması halinde 38.1 milyar lira gelir sağlanacak. Bu binaların yüzde 80’inin kat mülkiyetine geçmesi durumunda ilave olarak 30.5 milyar lira gelir elde edilecek. Böylece ikinci senaryoda öngörülen toplam gelir 68.6 milyar liraya ulaşacak.

İmar Barışı’yla birlikte kentsel dönüşüm nasıl olacak?

İmar barışının  gelmesi ile birlikte yapı sahipleri cins değişikliği ve kat mülkiyeti tesis edebilecekler. Kentsel dönüşümde yapı kayıt belgesi aranacak. İmar Barışı’yla elde edilen gelir, kentsel dönüşüm uygulamalarında kullanılacak. Bu kaynakla, belediyelere sıfır faizli kredi kullandırılacak. Vatandaşın kullandığı kentsel dönüşüm kredilerinde 1-2 puanlık faiz indirimi sağlanacak.

İmar Barışı’ndan en çok hangi il ve ilçeler yararlanacak?

İstanbul ve ilçeleri yararlanacak. Örneğin, Güngören ilçesinde 288 bin adet, Esenler ilçesinde 285 bin adet ve Üsküdar ilçesinde 208 bin adet ruhsatsız yapı stoğu var.

İmar Barışı’nda denetim firmaları ne kadar ücret alacak?

Yapı denetim firmaları için havuz oluşturulacak. Havuzdan kurayla seçilen yapı denetim firmalarının ücretleri müteahhitlerce ödenecek. Havuzda şu an için bin 644 yapı denetim firması bulunuyor. Denetim firmalarının müteahhitlerden alacağı bedel, bina maliyetinin yüzde 1.5’ini geçemeyecek.

Haberimizde ana başlık olarak İmar Barışı nedir? ve nasıl uygulanacak, nereye başvuru yapılacak gibi sorulara cevap aradık.

Emlaklobisi / Nisan 2018

 

 

 

 

 

 

Yorum Yazın