İnsansı Robot İnşaat İşlerinde Çalışabiliyor!

Japon Advanced Industrial Science and Technology (AıST) tarafından geliştirilen yeni insansı robot tanıtıldı. Japon’ların geliştirdiği insansı robot tek başına duvar örebiliyor!

insansi-robot-emlaklobisi

Japonya’daki Advanced Industrial Science and Technology (AIST) firması, inşaat işçilerini tarihe karıştırabilecek yeni bir tasarımla geliyor. AIST tarafından geliştirilen ve HRP-5P olarak adlandırılan insansı robot, alçıpan olarak da bilinen kuru duvar sistemini tek başına örebiliyor.

HRP-5P, kuru duvar sistemi örme işlemini, taşıma ve montaj işlemleri de dahil olmak üzere tamamen tek başına yapabiliyor. Özellikle personel sıkıntısı olduğunda ya da ciddi tehlikeli durumlarda oldukça faydalı olabiliyor. İnsansı robot, çevresindeki nesneleri algılayıp tanıyabiliyor. Ölçüleri dikkate alıyor ve nesneleri yerlerinden hareket ettirerek farklı görevleri dikkatli bir şekilde yerine getirebiliyor.

HRP-5P her ne kadar insansı robot olarak tanımlansa da tabii ki insanlar kadar özgürce hareket kabiliyeti bulunmuyor. Yine de sahip olduğu çok sayıda esnek eklem sayesinde birçok karmaşık hareketi yapabiliyor.

Duvar Örebilen Robot!

insansi-robot-emlaklobisi

Etrafındaki nesnelerin boyutlarını hesaplayabilen ve inşaat işlerinde kullanılacak nesneleri tanıyabilen HRP-5P, Japonya’daki yaşlanan nüfusa ve azalan iş gücüne tepki olarak inşaat işlerinde kullanılması için tasarlandı.
Boston Dynamics’in insansı robotu Atlas’a bir hayli benzeyen HRP-5P’nin teknik özellikleri açıklanmasa da yetenekleri bir video ile sergilendi. Robot videoda, bir alçıpan parçasını alıp uygun destek noktalarından vidalayarak alçıpan duvarın kurulumunu gerçekleştiriyor.
insansi-robot-emlaklobisi

Geliştiriciler, HRP-5P robotunun bir endüstri ve akademik işbirlik sonucunda ortaya çıktığını açıkladı. İnsansı robotların özellikle bina inşaat alanlarında, uçak ve gemi yapımı gibi büyük inşaların gerçekleştirildiği alanlarda nasıl performans göstereceğiyle ilgili araştırmalarda kullanıldığı belirtiliyor.

Robotların yakın gelecekte bu tarz işleri, insan işçilerden devralması beklenen bir gerçek.

Bina inşaatlarının yanısıra hava araçları ve gemi yapımında da faydalı olabileceği düşünülen HRP-5P, farklı alanlarda kullanılabilir oluşuyla büyük bir potansiyele sahip. İnsansı robotu geliştiren ekip, HRP-5P’yi daha fazla ilerleme sağlanabilecek bir ‘platform’ olarak ele alacak özel şirketlerle iş birliği yapmayı hedefliyor.

Benzer Haber  Bozcaada Feribot Seferleri

İnsansı robotun, Japonya’da artık bilinen bir sorun haline gelen nüfus açığı sorununun, nüfus göçü almak yerine teknoloji kullanılarak kapatılmasına yardımcı olabileceği de söyleniyor.

AIST, HRP-5P gibi robotların, Japonya’nın yaşlanan sakinlerinden ve azalan doğum oranlarından kaynaklanması beklenen ‘iş gücü noksanlığı’ ile mücadele etmeyi hedeflediğini açıkladı. Firmaya göre bu robotlar sayesinde, zaten az sayıda olan insan işçiler daha az tehlikeli ve daha hafif işlerde çalışabilecek.

Yorum Yazın