İnsuyu Mağarası

Burdur’un Damlataş mağarası olan İnsuyu mağarası zaman zaman kötü haberlere konu olsa da turistleri cezbedici bir yerdir. İnsuyu mağarası ülkemizin en uzun mağarasıdır. Gölleri kurumuş olsa da efsanelere konu olan hikayeleri ve ziyaret edilmeyen alanlarını  gizemi dikkat çekmektedir. Efsaneye göre zamanın kralı kızını evlendirir. Ancak evlendiği kişi ve kızı birbirlerini hiç sevmezler. Kral buna üzülür ve onları insuyu mağarasının en derin yerine hapseder. Çift buradaki sulardan içmeye ve ne hikmettir ki birbirlerini sevmeye de başlar. Bunun üzerine sevgileri ışık olur ve mağaranın çıkış yolu aydınlanır.

Bu mağarayı ziyaret eden çiftler hiçbir zaman ayrılmazlar ve birbirlerine olan sevgileri hiç bitmez. Efsaneden etkilenen çiftlerin bu mağarayı ziyaret ettiği de çok doğrudur.

Yeraltı Suyu Gölleri

Mağarada yeraltı sularından oluşan 9 göl vardır. Bu göller bir dönem kurumuş, turistler son derece üzülmüştür. Ancak yağan yağmurlar sayesinde göllerin tekrar oluştuğu görülmüştür.

Bu göller sayesinde 1.derece doğal sit alanı olarak ilan edilen yer açık hava doğa müzesine dönüşmüştür. Aynı zamanda göller turistler tarafından dilek gölüne çevrilmiş, içine para atılarak insanların ilgisini çekmiştir. Para atılan göle dilek gölü adı verilmiştir. Büyük göl ise yeraltı göllerinin en büyüğü olduğu için dikkat çekip ilgi görmektedir. 80’li yıllarda bu gölde sandallarla gezildiği bilinir.

Kalkerden meydana gelen gölün bir sütununun 10 15 bin yılda ortaya çıktığı görülmüştür. İçerisinde temiz bir havanın varlığını hissedebileceğiniz mağara yaz aylarında serin, kış aylarında ılıktır. Ama soğuk hava esintileri söz konusu olduğundan hırkanızı alıp gezmenizi tavsiye ediyoruz.

İnsuyu Mağarasının Şifaları

Mağaradaki suların analizleri sonucunda birçok hastalığa iyi geldiği tespit edilmiştir. Başta egzama ve cilt hastalıkları olmak üzere, guatr, saç dökülmesi, nefrit, mide hastalıkları, gastrit, hemoroid, saç kepeklenmesi gibi birçok soruna iyi geldiği bilinmektedir.

Benzer Haber  Capitol Alışveriş ve Yaşam Merkezi

Tahmin ettiğiniz üzere İnsuyu mağarası ziyaret nedenlerinin başında bu şifalı etkiler gelmektedir. Azımsanmayacak kadar fazla turist, bu özellikler nedeniyle mağarayı ziyaret etmektedir. Buraya şifa bulmak ya da karı kocaların bir yastıkta kocaması umuduyla ziyarete gelmek isteyenler yılın her ayında ziyarete açık mağarayı gezebilir.

Ayrıca fotoğraf çekimi konusunda sınırsızca sömüreceğiniz bu mağarada herhangi bir yasaklama ya da sınır olmadığı için güvenle çekim yapabilirsiniz.

İnsuyu Mağarasına Nasıl Gidilir?

İnsuyu mağarasına ulaşım son derece kolaydır. Burdur Antalya karayolunun 13. kilometresinde tabelasını göreceğiniz mağaraya asfalt yoldan ulaşabilirsiniz. Dilerseniz şehir merkezinden kalkan minibüslere de binebilirsiniz.

İnsuyu  Mağarası Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Öğrenciler için 3 TL, diğer kişiler için 5 TL giriş ücreti vardır.Sabah 08:30 akşam 17:00 arasında ziyaret edebileceğiniz mağara, yaz mevsiminde 19:00’a kadar açıktır. Bu mağarada müze kart geçerli değildir.

 

Yorum Yazın