ipotek

İpotekli Ev Satılabilir Mi?

ipotekli Ev Satılabilir Mi? Uzun vadeler kullanılarak satın alınan konut kredileri karşılığı satın alınacak olan ev üzerinde ipotek durumu tesis edilmektedir. İpotek uygulamaları en basit tabiri ile kredi geri ödemelerinizi yapmamanız durumunda bankanın kendisini güvence altına almasıdır. Konut alınması sırasında uzun vadeli finansman durumunda ortaya çıkabilecek acil durumlar için insanların aklında “ipotekli ev satılabilir mi?” sorusu devamlı olarak ortaya çıkmaktadır.

İpotekli Ev Satılabilir Mi?

İnsanlar, yaşamak ya da yatırım gerçekleştirmek için ev satın almaya devam etmektedir. Ev satın alma konusunda yeterli olarak nakit sağlanamaması durumunda ise bankaların müşterilerine sunmuş olduğu konut kredilerine başvurulmaktadır. Bankalar evlerin var olan değerine ve ödeme gücünüze bağlı şekilde değişim gösteren vadelerde konut kredisi alternatifleri sunmakta ve insanlara kredi verebilmektedir.

ipotek

Konut Kredisi Kullanma

Yatırım amaçlı konut alımları konusunda ortaya çıkan beklentiler evin gerçek değerinin yükselmesi ve aramaya devam edilen evi satarak kar elde edebilirsiniz. İkamet etmek veya var olan değer artmaya başladığı zaman satmak amacıyla ev alabilmek için tüm konut bedelini peşin ödeme zorunluluğunuz yer almamaktadır.

Bankalar ev alma isteğinizi tam olarak karşılamak için farklı kredi ürünleri ile beraber sizlere en iyi şekilde finansman sunmaktadır. Bunlar arasında ise en yaygın olan mortgage ya da konut kredisi olarak bilinmektedir. Uzun vadeli kullanılan konut kredileri, çoğu zaman kira öder gibi ev sahibi olmanızı sağlamaktadır

Konut kredisi kullanarak ev sahibi olabilmek için satın alacağınız konuta karar verildikten sonra bankaya giderek kredi şartlarını kolayca netleştirebilirsiniz. Kredi şartları kredinin geri ödeme tutarları, ödeme durumu ve kredi vadesi gibi konuları içerisinde bulundurmaktadır. Ortaya çıkan bu konular, kredi sözleşmesi ile hükme bağlanmaktadır.

Benzer Haber  Marmaris Öğretmenevi

Kredi vade durumları ödeme durumunuza, talebinize ve ihtiyaçlarınıza göre tam olarak belirlenmektedir. Bankalar, koşulları en iyi şekilde değerlendirerek 20 yıla kadar uzun vadeli şekilde sizlere finansman sunmaktadır. Diğer taraftan finansman sunulan banka tarafından satın alınacak olan konut ipotek tesis edilmekte ve kredi geri ödemeleri yapılmadığı zaman alacağın tahsili için garanti altına alınmaktadır.

ipotek

Kredili Ev Satılır Mı?

Kredi kullanarak satın aldığınız bir evi satabilirsiniz. Evinizi hangi nedenle satın alırsanız alın henüz kredi vadesi bitmemiş olan ve kredi nedeniyle üstünde yer alan banka ipoteği devam eden evi kolay bir şekilde sizde satabilirsiniz. Bu durumda evin alıcısı konusunda önemli konulardan bir tanesi satın aldığı evin üzerindeki ipotek durumudur.

Evi almak isteyen kişi, konutu peşin ödeme uygulaması ile evinizi satın alarak ipoteğin kaldırabilmektedir. Bunu gerçekleştirmek için evin yeni alıcısı kredi kullandığınız bankaya başvurarak kalan kredinizi toplu şekilde ödemekte ve bankadan konut üzerinde yer alan ipoteğin kaldırılmasını talep edebilmektedir. Bu sayede yeni ev alıcısı ev üzerindeki tüm haklara sahip olabilmektedir.

Alıcı konusunda diğer bir seçeneklerden bir tanesi ise evin kredisini de kedi üzerine devralmaktır. Bu yöntemin seçilmesi durumunda ise yeni alıcı ve satıcı bankaya başvurarak kredi ödemelerinin devri için onay talep etmektedir. Banka satıcı ve yeni alıcıların talebini onaylaması durumunda alıcı evin satıcısına belirli bir peşinat ödemektedir. Alıcı kredi ödemelerini tamamen üzerine almakta ve kalan taksitleri ödemektedir. Bununla beraber ikinci alternatif ise bankanın eski sahibe finansman sunarken tesis ettiği ipotek kalmamaktadır.

20 yıla kadar uzayan vade durumuna kullandırılabilen konut kredileri evin satışına engel olmamaktadır. Evi satmayı arzu eden malike kullandırılan krediler sebebiyle ev üzerinde tesis edilecek olan ipotekli ev alıcı tarafından değerlendirilmektedir.

Benzer Haber  Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Yorum Yazın