İSKİ, Elektrik, Doğalgaz Abonelik İptal İşlemleri Nasıl Yapılır?

İSKİ, elektrik, doğalgaz abonelik iptal işlemleri nasıl yapılır? Tüm detayları ile yazımızdan inceleyebilirsiniz. Konut ve işyerleri için yapılan elektrik, su ve doğalgaz aboneliği iptalleri hakkında yazımızda detaylı bilgilendirmelere erişebilirsiniz. Belirtilen işlemleri yerine getirmeniz durumunda kolaylıkla aboneliğinizi iptal edebilir ve teminatınızı geri alabilirsiniz.

İSKİ Abonelik İptali

İSKİ Abonelik işlemleri ile ilgili görsel sonucu

İlk olarak su aboneliğinin nasıl iptal edileceğinden başlayalım. İSKİ sizlere abonelik iptalinde birkaç farklı yol sunmaktadır. Bunlardan ilki klasik olarak bilinen İSKİ kurumuna giderek abonelik iptalini şahsen yapmaktır. Bunun için konutlarda kimliğiniz ile birlikte sayaç üzerindeki metreküp işaretinin kaçta olduğunu kaydedip getirmeniz yeterlidir.

İşyerleri için ise bu iki belgeye ek olarak imza sirküsü, kaşe ve yetki belgesi gereklidir. Tüm bunlar teslim edildikten sonra İSKİ abonelik iptali işleminiz kısa süre içerisinde gerçekleştirilecektir.

Elektrik Aboneliği İptali

Ä°lgili resim

Taşınma, kiralama ya da satış gibi nedenlerle elektrik aboneliğinin iptal edilmesi istenebilir. Bu gibi durumlarda yapılması gereken elektrik hizmetinin alındığı şirketin şubesine gitmektir. Bu şirketi ise size ulaşan elektrik faturasının üzerinde yazan firma adından öğrenebilirsiniz.

Elektrik aboneliği iptali için gerekli belgeleri temin etmelisiniz. Ayrıca belirtmek gerekir ki elektrik aboneliğinin iptalini sadece faturada adı yazan kimse ya da kurum temsilcisi gerçekleştirebilir. Bu kişilerin haricindekiler abonelik iptalini isteyemezler.

Konut aboneliğini iptal ettirmek isteyenler son aya ait elektrik faturası, IBAN numarası, kimlik ve kimlik fotokopisi ile birlikte şubeye gitmelidirler. Kimi elektrik şirketlerinde IBAN numarası yerine PTT hesabına para yatırıldığını da ifade etmemiz gerekir. Bu sebeple farklı uygulamalara karşı hazırlıksız olmamak için internet sitesinden gerekli bilgileri almanızı öneririz.

İşyerinin aboneliğini iptal için ise kurum tarafından yetkili kılınan kimse şubeye gitmelidir. Yukarıdaki belgelere ek olarak yetki belgesini ibraz etmesinin gerektiğini de ifade edelim. Bunların tam olması durumunda elektrik aboneliği iptali işlemi başarıyla gerçekleştirilecektir.

Benzer Haber  İç Mimar Nedir? Ne İş Yapar?

Doğalgaz Aboneliği İptali

Doğalgaz Aboneliği İptali ile ilgili görsel sonucu

Son olarak doğalgaz aboneliği nasıl iptal edilir sorusuna da yanıt verelim. Diğer iki abonelik iptalinde olduğu gibi bunda da dağıtıcı şirketin yöntemlerine uyulması gereklidir. Bu kapsamda şirketin internet sitesinde yer alan bilgiler ışığında işlem yapılmalıdır. Kimi şirketler şubelere gelinmesini zorunlu kılarken kimileri de şubeye gitmeden iptal işlemlerinin gerçekleştirilebileceğini belirtmektedirler.

Şubeye giderek abonelik iptali yaptıracak olanların kimlikleri ve fatura üzerinde yazan abone ya da tesisat numaralarını yanlarında götürmeleri gereklidir.

Tüm bu işlemler tamamlandıktan sonra 3 iş günü içerisinde doğalgaz kapatılacaktır. Ardından son kullanım miktarı ile teminat miktarı mahsup edilecek ve kalan miktar aboneye ödenecektir. Ayrıca abonelik iptali için herhangi bir ekstra ücret alınmadığını da belirtelim. Dolayısıyla teminat miktarınızdan sadece kullanımınız kadar ücret düşülecektir. Geri kalan ücret ise hesabınıza tam olarak aktarılacaktır. Son olarak abonelik iptallerinden sonra bankalara vermiş olduğunuz otomatik ödeme talimatlarının kaldırılmasını da talep etmeyi unutmayınız.

Yorum Yazın