ismek-kurslari-emlaklobisi

İSMEK Kursları ve Kayıt Şartları

İSMEK Kursları ve Kayıt Şartları nelerdir? Sorusu için yazımızı inceleyebilirsiniz. B gün geldiği durum itibari ile dünyanın en büyük ücretsiz eğitim programı olan İsmek kurslarına kayıt olmak isteyenler elini çabuk tutmalıdır.

İsmek Nedir?

ismek-kurslari-emlaklobisi

Artık bütün büyükşehirlerde ve birçok şehirde bulunan ücretsiz sanat ve meslek edindirme kurslarından biri olan İsmek, İstanbul Büyük Şehir Belediyesi tarafından organize ve finanse edilmektedir. İsmek, küçük bir eğitim destek projesi olarak başlamışken bu gün; 240 kurs merkezi ile 40 alan 367 branşta 752 eğitim programı sunan bir yapıya kavuşmuştur.

İsmek Kursları

ismek-kurslari-emlaklobisi

“İsmek kursları nelerdir?” diye sorulduğunda, aklımıza gelen hemen her alanda kurs bulunabileceğini söylemek abartı olmayacaktır.  İsmek merkezlerinde eğitim verilen alanlar;  Bahçecilik, Bilişim Teknolojileri, Büro Yönetim Ve Sekreterlik, Gıda Teknolojileri, Giyim Üretim Teknolojileri, Grafik ve fotoğraf, Hasta ve Yaşlı Hizmetleri, Hayvan Sağlığı, Hayvan Yetiştiriciliği, Konaklama ve Seyahat Hizmetleri, Kuyumculuk Teknolojisi, Makine Teknolojisi, Müzik ve Gösteri Sanatları, Okuma Yazma, Pazarlama ve Perakende, Seramik ve Cam, Spor, Tarım Teknolojileri, Yiyecek içecek Hizmetleri, Yabancı Diller, Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme, Tekstil teknolojisi, Sanat ve Tasarım, Sağlık, Radyo Televizyon, Matbaa, Motorlu araçlar Teknolojisi, Muhasebe ve Finansman, Hukuk, İnşaat Teknolojisi, Kişisel Gelişim ve Eğitim, Harita – Tapu Kadastro, Gazetecilik, El Sanatları teknolojisi, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi, Ahşap teknolojisi, Aile ve Tüketici Bilimleri ve Ayakkabı ve Saraciye Teknolojisi’dir.

40 alanda 367 branşta hizmet vermektedir. Alan ve branş ayrımını merak edenler için bir örnekle açıklamak gerekirse; örneğin Müzik ve Gösteri Sanatları bir alan iken bağlama kursu bu alan altındaki branşlardan biridir. Artık İstanbul’un her ilçesinde İsmek Kurs Merkezleri bulmak mümkündür. Verdiği kurslar ile 16 yaş ve üstü gurubu hedef alarak çıkan kurum artık çocuklara da kurslar düzenlemektedir. Sanat ve meslek alanlarındaki verdiği temel eğitimlerden sonra kurum artık uzmanlık eğitimleri de vermeye başlamıştır. Bu eğitimleri ise şimdilik belirli alanlarda açtığı İsmek Okullarında vermektedir.

Benzer Haber  3. Havaalanı Ne Zaman Açılacak? 3. Havaalanı Nerede? Nasıl Gidilir?

İsmek Kursları Ücretsiz mi?

İsmek tarafından açılan bütün alan ve branşlardaki kurslar tamamen ücretsizdir. Eğitim için hiçbir ücret talep edilmez iken çay ve kahve satışı ücretli olarak gerçekleşmektedir.

İsmek Kayıt Şartları Nelerdir?

İsmek tarafından verilen kurslara katılmak isteyenler başvuru dönemlerini takip ederek kayıt yaptırmakta acele etmelidirler. Rağbetin fazla olmasından ötürü kontenjanlar hızlıca dolabilmektedir. Kurslardan herkes faydalanabilmektedir. İstanbul’da ikamet etme yada Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olmak gibi şartlar yoktur.

 İsmek Kurs Kaydı Nasıl Yapılır?

ismek-kurslari-emlaklobisi

  • Kurs programının açılacağı merkeze gidip formu doldurarak kayıt yaptırılabilir. Kayıt olurken kimlik kartının bulunması yeterlidir.
  • Bir diğer yöntem de internetten başvurudur. Bu yeni yöntemle “Online kayıt nasıl yapılır?” diye merak edenler için adım adım anlatalım. kursiyer.ismek.ist adresine girilir. Açılan sayfada T.C kimlik numarası ve doğum tarihi bilgileri ile sisteme giriş sağlanır. İlk defa giriş yapanlara kişi bilgilerinin doldurulması için bir form açılacaktır. Bu form doldurularak alan, branş ve program seçilerek başvuru yapılmış olur. Daha önce kayıt yaptıranlar ise kimlik ve doğum tarihlerini girdiklerinde daha önce katıldıkları kurs bilgilerine, yaptıkları başvuru durumlarına bakabilir yada yeni kurs kayıt başvurusunda bulunabilirler. Sistem bu bilgiler dışında herhangi bir üyelik, ücret yada şifre istememektedir.

İsmek kurs kayıt tarihleri de yine bu internet sitesi üzerinden kontrol edilebilecektir.

Yorum Yazın