mezarlik-fiyatlari

İstanbul Mezarlık Fiyatları

İstanbul mezarlık fiyatları açıklandı. . Özellikle Karacaahmet, Çengelköy, Zincirlikuyu ve Aşiyan’da mezarlık fiyatlarının yükselmesi dikkat çekti. Bu bölgelerde mezarlık fiyatları 22 bin TL’ye kadar çıktı! Açıklanan verilere göre İstanbul’da toplamda 333 mezarlık bulunuyor. 8 milyon metrekareye yayınlan bu mezarların 268’i Müslüman, 65’i ise Gayrimüslüm mezarlığı oluşturuyor. İstanbul’daki mezarlıklar 4 bölgeye göre ayrılıyor ve mezarlık fiyatları buna göre değişkenlik gösteriyor.

İstanbul’da boş mezarlık fiyatları 25 bin liraya kadar ulaşıyor. 2018 yılı ücret tarifesinde 4 gruba ayrılan mezar yerleri hayatta olanlara pahalı, cenazelere ise ucuz…

mezarlik-fiyatlari

Avrupa Yakası’nda mezarlık fiyatları ne kadar?

Avrupa Yakası 1. kategoride bulunan ilçelerde (Zincirlikuyu, Ulus ve Rumelihisarı) mezarlık fiyatları 22 bin TL. 2. kategorideki ilçelerde (Ortaköy, Eyüp, Kazlıçeşme, Yeniköy, Feriköy, Kulaksız, Hasköy, Sütlüce, Kağıthane, Maçka) bölgelerde ise fiyat 9 bin TL. İstanbul’da 3. kategorideki ilçelerde (Çayırbaşı, Rumelikavağı, Ayazağa, Topkapı)  mezarlık fiyatları 3 bin 300 TL olarak belirlendi. 4 kategorideki ilçelerde (Bahçeköy, Kermerburgaz ve Göktürk) mezarlık fiyatları 2 bin TL. Avrupa Yakası’ndaki gayrimüslim mezarlık fiyatları ise 6 bin TL oldu.

Karacaahmet ve Çengelköy yükselişte

İstanbul Anadolu Yakası 1. kategoride Karacaahmet ve Çengelköy bulunurken, buradaki mezarlık fiyatları 22 bin TL olarak belirlendi. 2. kategoride bulunan ilçelerde (Küçükbakkalköy, Merpenköy, Sahrayı Cedit, Maltepe, Gülsuyu, Kartal, Soğanlık, Yakacık, Pendik, Kandilli, Tuzla) mezarlık fiyatları 9 bin TL’ye kadar çıkıyor.  3. kategorideki ilçelerde (Kurtköy, Çekmeköy yeni, Garipler, Yenidoğan, Kınalıada, Heybeliada) ise mezarlık fiyatı 3 bin 800 TL. Anadolu Yakası’ndaki gayrimüslim mezarlık fiyatları 6 bin TL olarak belirlendi.

Zincirlikuyu’da bir mezar yeri 25 bin TL

Birinci grupta yer alan mezarlıklarda, üç farklı mezar yeri tahsis şekli bulunuyor.

Birinci grupta yer alan Zincirlikuyu ve benzeri mezarlıklarda yeni cenaze için mezar yeri tahsisi 6 bin lira karşılığında yapılıyor. Daha önce defnolunmuş bir cenazenin yanındaki boş yerin tahsisi için ise 12 bin 500 lira alıyor. Ancak tamamıyla boş bir mezar yeri için ise 25 bin lira isteniyor.

Benzer Haber  Damga Vergisi Hesaplama

İkinci grupta yer alan Eyüp mezarlığında cenaze için mezar yeri tahsisi karşılığında bin 100 lira alınıyor. Bu grupta cenazenin yanındaki boş mezar yeri için 5 bin lira alınırken, hayatta olan birinin boş bir mezar yeri talep etmesi halinde ise ödemesi gereken mezarlık fiyatları 10 bin liraya çıkıyor.

Üçüncü grup olan Ayazağa ve Kilyos mezarlıklarında ise cenaze için 100 lira karşılığında mezar yeri tahsis ediliyor. Mevcut bir mezarın yanındaki mezar yeri 2 bin, boş mezar yeri ise 4 bin liraya tahsis ediliyor.

Dördüncü grup olan Göktürk ve Bahçeköy mezarlıklarında ise 100 lira karşılığında cenazeye mezar yeri gösteriliyor. Mevcut mezarın yanındaki boş mezar yeri bin, hayatta iken boş bir mezar yeri isteyene ise 2 bin lira karşılığında yer veriliyor.

mezarlik-fiyatlari

Güvenlik ve Çevre Düzenlemesi İçin 845 Personel

İBB bir taraftan mevcutların dışında yeni mezarlık alanları oluşturulması ile ilgili çalışmalarını sürdürürken, diğer taraftan ise memleketinde defnedilmek isteyen kişilere ücretsiz nakil hizmeti sunarak, mezarlık sıkıntısının daha da büyümesinin önüne geçmeye çalışıyor.

İstanbul’daki artık ücretsiz kimsenin defnedilmediği mezarlıkların güvenliği de 47’si motorlu olmak üzere 715 özel güvenlik personeliyle sağlanıyor. Mezarlıkların çevre düzenlemesi ve bakım işleri için ise 130 personel görev yapıyor.

Yorum Yazın