İstanbul’daki Hangi Sinemalar IMAX?

Sinema izlemeyi severler için özellikle IMAX sinemalar yüksek boyutta daha net görüntü kapasitesiyle izleme imkanı sağlamakta olan sistemlerdir. Kanadalı firma tarafından yapılmış olan çalışmalar sayesinde eğlence teknolojisi firma özellikle geliştirmiş olduğu sistem ile sinemaseverlere farklı bir boyutta film izleme imkanı sağlıyor.

IMAX sinemalar ile ilgili görsel sonucu

IMAX Corporation tarafından yapılmış ve geliştirilmiş olan sistem sinema severlere farklı bir deneyim sunuyor. Normal film kareleri 35 mm formatında iken IMAX filmlerde ise 70 mm’dir. Özellikle teknolojiyle birlikte 2 boyutlu ya da 3 boyutlu olarak hazırlanmış olan filmler yedi katlı bina yüksekliğinde veya basketbol sahası büyüklüğünde dev perdelerin üzerine yansıtılmaktadır. IMAX sistemi günümüzde yapılmış en güçlü olan 15 bin watt’lık projeksiyon lambası ile perdeye yansıtılmaktadır. Bu sayede yansıtılan ışığın aydan bile görülmesi mümkündür. Görüntü altı kanalı dijital surround ses sistemiyle birlikte yansıtılmaktadır. Standart ekran genişliği 22 metre ve yüksekliği 16 metredir.

IMAX Sinema Avantajları ve Dezavantajları

Ä°lgili resim

Geliştirmiş olan sistem sinema izlemek isteyenler için farklı bir deneyim sağlarken aynı zamanda yüksek görüntü kalitesi ile daha etkileyici şekilde filmin izlenmesini sağlamaktadır. IMAX Dünya çapında büyük forma tarihinde özellikle özel mekanlarda sunulmakta olan başarılı izletme sistemleri olarak bilinmektedir. Bazı dezavantajlarının olması da söz konusudur.

Çekim yapmakta olan kameralar en az bir insana ağırlığında olmaktadır. Bu nedenle özellikle filmlerde zor sahnelerin çekilmesi sırasında sıkıntı yaşanabilir. Standart sinema filmlerine oranla bakıldığında en az beş kat daha pahalı olması özellikle izlemek isteyenler açısından problem yaşanmasına neden olabilir. Özellikle yapılacak olan çekimlerde hataya yer verilmemesi açısından belgesel veya doğal görüntüleri çekimi daha yaygındır.

Benzer Haber  İkizdere Yaylası (Rize)

Yüksek teknolojiye sahip olması nedeniyle özellikle IMAX sinema günümüzde sinemaseverlerin özel bir deneyim yaşamak istemesi durumunda tercih edebileceği seçenekler arasında yer almaktadır.

Türkiye’de Bulunan IMAX Sinema Salonları

IMAX sinemalar ile ilgili görsel sonucu

Türkiye’de özellikle bu deneyimi yaşamak isteyenler için tercih edilebilecek sinema yerleri sınırlıdır. Bu nedenle özellikle İstanbul’da hangi sinemalar IMAX diye düşünenler için tercih edilebilecek üç ayrı sinema salonu bulunmaktadır. Türkiye genelinde bu deneyimi yaşamak isteyenler için özellikle İstanbul, İzmir, Ankara şehirlerinde sinema salonları bulunmaktadır. Özel olarak hazırlanması nedeniyle sınırlı sayıda hizmet vermekte olan sinema salonu bulunduğundan özellikle sinemaseverlerin bu konuda en uygun mekanı belirlemesi gerekir.

İstanbul’daki IMAX Sinema Salonları

  • Cinemaximum İstinye Park,
  • Cinemaximum Marmara Park,
  • Cinemaximum Akasya Acıbadem.

Ankara’daki IMAX Sinema Salonları

  • Cinemaximum Ankamall.

İzmir’deki IMAX Sinema Salonları

  • Cinemaximum MaviBahçe

 

 

Yorum Yazın