istinye-devlet-hastanesi

İstinye Devlet Hastanesi

Bu makalemizde sizlere Sarıyer de bulunan İstinye Devlet Hastanesi hakkında bilgi vereceğiz. 1948 yılı itibariyle hizmete başlayan İstinye Devlet Hastanesi, ilk başlar da bir Verem Savaş Dispanseri olarak ve 10 yataklık kapasiteye sahip sağlık merkezi konumunda tek bir blok olarak sağlık hizmetini hastalarına sunma noktasında ilk adım atarak tedavi hizmeti vermeye başlamıştır.

İkinci bloğunu ise tarih 1967 yılını gösterdiğinde Verem Savaş Dispanserine yani tek bloğuna ilave ederek hizmetine devam edip bir yıl sonra 1968 yılında 100 yataklık kapasiteye ulaşmanın yanı sıra profesyonel yönde hizmet verebilen hastane tescili almak ile sağlık hizmeti noktasında yerini üst sıralara taşımayı başarmıştır.

istinye-devlet-hastanesi

Hızla Büyüyen ve Gelişen İstinye Devlet Hastanesi

1970 yılı itibariyle Verem Savaş Dispanserini tahliye ederek hizmete devam eden İstinye Devlet Hastanesi 1979 yılında üçüncü bloğunu ekleyip ardından 1998 yılında da dördüncü bloğu eklenmesiyle ciddi bir kapasite ve genişlik ile birlikte genel hastane platformunda hizmet vermeye başlamıştır.

2005 yılı itibariyle eski SSK Dispanseri İstinye Devlet Hastanesi bünyesine devredilmiş olup ve bu devredilme ve eklenen bloklar ile devlet hastanesinin kararlı bir şekilde hizmet etme politikasından ödün vermeyerek yürüdüğü bu çizgi de, geldiği nokta göz önünde bulundurularak şu an itibariyle teknolojik donanım ve alt yapının yanı sıra 128 yataklık kapasiteye sahip geniş imkân ve olanaklar sunan hastane, kaliteyi başarıyla birleştirerek hastalarına hizmet vermektedir.

Hastane bünyesinde ki birimleri şöyle sıralayabiliriz;

 1. Teknolojik Donanıma Sahip Erişkin Genel Yoğun Bakım Ünitesi,
 2. Diyaliz Ünitesi
 3. Gelişmiş Görüntüleme Merkezleri
 4. Laboratuvarlar
  1. Biyokimya
  2. Patoloji
  3. Mikrobiyoloji
  4. Endoskopi
Benzer Haber  Güneydoğu Anadolu Turunda Görülmesi Gereken Yerler

Hizmetlerinin yanında Ayazağa Semt Polikliniği ile birlikte evde bakım hizmetleri gibi sağlık hizmetlerini teknolojik donanım ve kaliteli kadro ile gerçekleştirmektedir.

İstinye Devlet Hastanesinin hizmet verdiği poliklinikleri şöyle sıralayabiliriz;

 1. Dahili Branşlar

Göğüs Hastalıkları, Psikiyatri, Nöroloji, Kardiyoloji, Fizik Tedavi, Dahiliye, Çocuk Hastalıkları, Cildiye, Nefroloji, Enfeksiyon Hastalıkları

 1. Diğer Branşlar

Diyet, Radyoloji, Psikoloji, Patoloji, Mikrobiyoloji, Fizyoterapi

Sarıyer Toplum Ruh Sağlığı Merkezi

İstinye-devlet-hastanesi

İstinye Devlet Hastanesinin bünyesinde hizmet veren birimler den birisi de Sarıyer Toplum Ruh Sağlığı Merkezidir.

Bu sağlık merkezi ile gerçekleştirilen hizmetleri şöyle sıralayabiliriz;

 • Bilgilendirme, hastalara, hastalık hakkında ve hastalığın tedavisi hakkında bilgi verilmesinin yanında tedavi sonucu oluşabilecek yan etkiler hakkında da bilgi verilmektedir.
 • Psiko-eğitim, hasta yakınlarına her türlü bilgilendirme ve hastalık ile başa çıkabilmeyi öğrenebilme hizmeti
 • Hastanın hastalığından dolayı gözlemlenen yeti kaybını azaltarak hastanın sosyalleşebilmesi için güzel sanatlar, müzik ve spor gibi aktiviteler ile uğraşmasını sağlamak
 • Hastanın mümkün olduğu kadarıyla üretkenliğini artırarak hayatın içerisinde tutabilmek, rehabilite edebilmek

Hastanenin Kalite Politikası

Hastalarına karşı güler yüzlü, güven içerisinde huzurlu ve temiz ortamı sunmayı hedefleyen ve bunu kalite politikası çerçevesinde gerçekleştiren İstinye Devlet Hastanesi, hastalarına mevcut bütün imkanları kullanarak kaliteli, sürekli iyileştirilebilir standartlara sahip çağdaş bir sağlık hizmeti vermeyi amaçlamaktadır.

Hastalarının ihtiyaç ve beklentilerini düşünerek hareket eden hastane aynı şekilde çalışanlarının da ihtiyaç ve beklentilerini karşılamanın yanı sıra yasa ve yönetmeliklere uygun bir şekilde hak ve sorumlulukları göz önünde tutan bir çalışma prensibi uygulamaya çalışmaktadır.

Lakin yapılan araştırma sonucu gerek acil bölümünde gerekse poliklinik de doktorların bazı hastalarına gereken ilgi gösterilmediği özellikle hastayı hakir görücü muameleler ile karşılaştığı zamanlar olabilmektedir. Başarı ve kalitesi yüksek bir hastanenin bu tür eksiklikleri düzeltmek için gayret göstereceğini tahmin etmek zor değildir.

Benzer Haber  İstanbul Öğretmenevleri

İstinye Devlet Hastanesi Nerede?

İstinye Devlet Hastanesi İstinye Mh., İstinye Cd. No:98, 34465 İstinye – Sarıyer/İstanbul adresinde bulunmaktadır.

istinye-devlet-hastanesi

Yorum Yazın