ivazsiz-nedir

İvazsız Nedir?

ivazsız Nedir?

İnsanlar gayrimenkul ve diğer işlemlerinde karşılaştıkları ivazsız nedir sorusunu oldukça merak ederler. İvaz kelimesi karşılık anlamına gelir. Satışın ivaz ile yapılması karşılık olurken; ivazsız gerçekleşmesi ise karşılıksız olduğunu gösterir.

Vergi ve tapu uygulamaları için işlem yapacak olanlar sıklıkla ivazlı ve ivazsız olarak işlemler yapmaktadır. Bu durumda da pek çok kişi ivaz işlemlerinin ne demek olduğunu merak eder. Vergi ve tapu dairesinde karşılıklı olarak yapılan tüm işlemler ivazlı adını alır. Karşılıklı borç içerisine girme ya da ölünceye kadar kişiye bakma sözleşmesi, miras payının devir edilmesi, kat mülkiyeti gibi tüm işlemler ivazlı işlemler içerisinde değerlendirilir.

Malların karşılıksız şekilde bir kişiden başka bir kişiye geçmesi ise ivazsız olarak adlandırılır. Bu durumu anlaşılması için verilecek en kolay örnek eşinizin aldığı eve sizin adınıza tapu çıkartmasıdır. Bu durumda eşiniz herhangi bir karşılık almadan bu işlemi gerçekleştirir. İste buna da ivazsız intikal adı verilir.

Türkiye Cumhuriyeti içerisindeki tüm malların bu şekilde el değiştirmesi de vergiye tabidir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ait mallar ivazsız bir şekilde kişilerden başkasına geçiyorsa; bu mallar için intikal vergisi ödenir. Ancak bu durum Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde geçerlidir. Kişilerin diğer ülkelerden edindikleri malları elden çıkarmasında bu şekilde bir vergi durumu söz konusu değildir.

İntikal Vergisi Nedir?

İvazsız el değiştirme işlemleri de tapu ve vergi işlemleri ile alakalıdır. Tapu işlemleri ile değiştirilen mal sahipleri vergi yükümlülüğü altına da girer. Bir malın ya da herhangi bir hakkın devredilmesi ile birlikte de vergi alınır. Alınan bu vergi intikal vergisi adını alır.

Devir işlemlerinde hakkın ya da bir malın karşılıksız bir şekilde devredilmesi söz konusudur. Bu nedenle de bu işlemin de vergiye tabi olduğu pek çok kişi tarafından bilinmez. Sahip olunan malın el değiştirilmesi ya da hakkın başka birine devredilmesi ivazsız bir şekilde gerçekleşse bile intikal vergisi kapsamı içerisinde bulunur. Vergi, yapılan işlemler sırasında kişiden alınır. Satın alan kişi intikal vergisini de öder.

Değerli okuyucularımız umarız haberimiz siz değerli okurlarımız için doyurucu olmuştur. Bizi takip etmeye devam edin…

Benzer Haber  Binanız Deprem Yönetmeliği'ne Uygun mu?

Emlaklobisi / Agustos 2018

Yorum Yazın