İzmir Bayraklı Şehir Hastanesi

Şehir hastaneleri kapsamında yürütülen çalışmalara bir yenisi de İzmir’den geldi. Kamu – özel işbirliğinde yürütülen çalışmalar sonucunda, İzmir Bayraklı Şehir Hastanesi 36 ay sonra kapılarını hastalarına açacak. Eşit sağlık hizmeti dağılımını ve kaliteli sağlık hizmetinin artırılması amacı ile başlanan bu çalışma doğrultusunda önemli bir adım atılmış oldu.

Kamu – Özel İşbirliğinde Çalışmalar Yürütülüyor

İzmir Bayraklı Şehir Hastanesi kamu tarafından desteklenen özel işbirliği yapılanması. Milletvekilleri, İzmir Valisi, Türkerler Holding yönetim kurulunun katıldığı temel atma töreninde vatandaşların da ilgisi büyüktü. Bu hastane kampüsü yapımında Türkerler Holding ile birlikte GAMA Holding de yatırıma ortak. İnşaat sürecinin 36 ay sürmesi beklenen projede devlet desteği de bulunuyor. Ayrıca Türkerler ve Gama Holding ortaklığının 25 yıl boyunca devam edeceği de proje kapsamında verilmiş bir karar. 25 yıl sonra ise hastanenin tamamı Sağlık Bakanlığı’na devredilecek.

Fonksiyonel ve Kapsamlı

Hastane kampüsünün çeşitli hastalıklara yönelik fonksiyonel bölümlere ayrılmış olması, çeşitli il ve ilçelerden de hasta kabul edebileceğini gösteriyor. İzmir Bayraklı Entegre Sağlık Kampüsü tam 715 yataklı bir genel hastaneyi kapsıyor. Diğer bölümler için ayrılan yatak sayısı ise şöyle,

  • Kardiyovasküler bölüm için 380 yatak,
  • Kadın doğum ve çocuk hastalıkları bölümü için 424 yatak,
  • Onkoloji bölümü için 141 yatak,
  • Fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümü için 300 yatak,
  • Yüksek güvenlikli adli psikiyatri bölümü için ise 100 yatak.

Hastaneye Ulaşım İçin Trafik Çalışmaları

Türkiye’nin en büyük 4. Hastanesi olması planlanan İzmir Bayraklı Entegre Sağlık Kampüsü Ege bölgesinin de en büyük hastanesi olacak. 573 bin metrekarelik bir alana konuşlandırılan kampüs tam 6 hastaneyi barındıracak. Hatları belirginleşen hastanenin Bayraklı İzmir Karayolu üzerinde yer alıyor olması, çevre il ve ilçelerden ulaşımı da kolaylaştırılıyor. Ayrıca valilik ve belediye işbirliği kapsamında yürütülen çalışmalarda, toplu taşımaların kampüs noktalarından geçmesine de hız verildi. Üst geçit ve köprü ile kavşaklar, yol – trafik güvenliğinin sağlanmasına yardımcı olacak.

Benzer Haber  Kömür Fiyatları 2019

2 Büyük Devden Sağlık Hizmeti

Petrokimya, çimento, petrol hizmetleri ve gaz tesisleri gibi sektörlerde hizmet veren GAMA Holding ile 100 farklı firmayı bir araya getiren Türkerler Holding’in işbirliğinde yürütülen çalışmalar kapsamında, donanımlı ve teçhizat konusunda zengin bir kampüs inşa ediliyor. Yüzde 30’u tamamlanan hastanenin Ege’deki sağlık ihtiyacını büyük ölçüde karşılayacağı düşünülüyor. Toplamda 2 bin 60 yatağa sahip olan bu hastanenin yaklaşık 3 milyar TL’ye mal edileceği biliniyor. Her gün 500 işçinin farklı vardiyalara bölünerek çalışmalarını yürütmesi hastanenin 1 yıl daha erken açılabilmesini de sağlayacak. 2020 yılında hizmete açılması hedeflenen hastanenin kazı çalışmaları yüzde 91 oranında tamamlandı. Ege bölgesi hastaneleri dendiğinde akla ilk gelecek olan İzmir Bayraklı Şehir Hastanesi hem toplam kapasitesi, hem de ulaşılabilirliği anlamında sağlıkta devrim yapmaya hazırlanıyor.

Yorum Yazın