izmir-universitesi-emlaklobisi

İzmir Üniversitesi

2007 yılında açılmış olan İzmir Üniversitesi İzmir’de öğretim vermekte olan 6. Üniversite olarak bilinmektedir. Doğanata Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından kurulmuştur. 2008-2009 öğretim yılında ise hizmet vermeye başlamıştır. Üniversite Üçkuyular mevkiinde yer almaktadır.

izmir-universitesi-emlaklobisi

Üniversitenin özellikle merkezi bir konumda yer alması öğrencilerin metro, karayolu ya da deniz yolu üzerinden ulaşım sağlamasına imkan oluşturmaktadır. İzmir’de özellikle ulaşım problemi yaşanmayacak olan üniversitelerden biri olarak bilinir. Üniversiteye ulaşmak isteyenler farklı ulaşım seçeneklerini tercih edebilirler.

Üniversitede eğitim görecek olanlar için dört yıllık lisans bölümlerinde özellikle hazırlık eğitimi alınması zorunludur. Hazırlık sınıfından muaf olmak isteyenler için üniversite tarafından yapılacak olan yeterlilik sınavının geçilmesi gerekir. Bu sayede öğrenciler hazırlık sınıfından muaf olabilirler.

İzmir Üniversitesi Fakülteleri

izmir-universitesi-emlaklobisi

Üniversitede eğitim görmek isteyenler için İzmir Üniversitesi fakülteleri özellikle tercih edecek olan bölümleri belirlemektedir. Çok sayıda farklı bölüm üzerinden öğretim sağlamakta olan üniversite araştırma üniversitesi olarak görülmektedir. 2008-2009 eğitim öğretim yılında hizmete başlamış olan üniversitede okumak isteyenler için tercih edebilecek fakülteler şunlardır;

  • Fen-edebiyat fakültesi,
  • Hukuk fakültesi,
  • Güzel Sanatlar Fakültesi,
  • İktisadi ve idari bilimler fakültesi,
  • Mühendislik fakültesi,
  • Tıp fakültesi,
  • Mimarlık fakültesi.

Üniversitede aynı zamanda yüksekokul bölümleri yer almaktadır. Belirlenmiş olan bölümler eğitim görmek isteyen öğrenciler için en iyi koşullarda eğitim sağlanmasını amaçlamaktadır. Üniversite bünyesinde yer almakta olan yüksekokullar şunlardır;

  • Meslek yüksekokulu,
  • Sağlık yüksekokulu,
  • Yabancı diller yüksekokulu.

İzmir Üniversitesi Yerleşkesi

izmir-universitesi-emlaklobisi

Vakıf tarafından açılmış olan İzmir Üniversitesi yerleşkesi sahip olduğu konumuyla özellikle öğrencilere farklı fırsatlar sunmaktadır. Şehir içerisinde 15.000 metrekarelik kapalı alana sahip olan yerleşke birbiri ile bağlantılı olarak hazırlanmış olan üç ayrı bloktan oluşmaktadır. Bloklarda toplamda 26 derslik bulunmaktadır. Bunun yanı sıra 10 laboratuvar sayesinde özellikle üniversitede eğitim görmekte olanlar için yeterli imkan sağlanmaktadır.

Benzer Haber  Masalsı Kanada Evleri

Toplamda 1445 kişi kapasitesi ile 20 amfi bulunmaktadır. Bloklar A, B ve C blok olarak adlandırılmaktadır. A blok giriş katında 500 metrekarelik sergi salonu teras katında ise farklı amaçlar için kullanıma uygun salon bulunmaktadır. B bloğun çatısında ise kütüphane bulunmaktadır.

Üniversitenin bahçe katında 180 kişilik restoran, 80 kişilik alakart restoran, 168 kişilik kafeterya ve yalnızca öğretim üyeleri için hizmet vermekte olan 80 kişilik kafeterya bulunmaktadır. Ortak kullanım için ayrılmış olan 300 metrekarelik iç avlu ve açık alan bulunur.

İzmir Üniversitesi Ücretleri 2018

Üniversite araştırma odaklı hizmet vermektedir. Bu nedenle özellikle üniversitede eğitim görmek isteyenler için belirlenmiş olan farklı bölümlerde araştırma eğilimli eğitim verilmektedir. Özel üniversitede eğitim almak isteyenler lisans bölümlerinde genel olarak 20.000-40.000 TL arasında ücretler değişmektedir. Bu durumda İzmir üniversitesi ücretleri de bu kapsamda değişir. Her yıl belirlenen fiyatlar üzerinden yıllık olarak alım yapılmaktadır. Ödeme işlemleri KDV dahil fiyatlar ile yapılır.

 

 

Yorum Yazın