kadikoy-halk-egitim-merkezi-emlaklobisi

Kadıköy Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu

Kadıköy Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu yetişkinlerin kendisini eğitmesi ve yepyeni alanlarda geliştirmesi için hizmet sunar. Herkes için her yerde eğitim anlayışı ile genç, yaşlı demeden herkese ücretsiz eğitim alma fırsatı sunar.

Merkezde el sanatları, kişisel gelişim, dans, tiyatro, kişisel beceriler, meslek edindirme gibi daha pek çok farklı alanda eğitim veren kurslar mevcuttur. Her sene yeni kurslar açılarak çeşitlilik daha da arttırılmaktadır.

kadikoy-halk-egitim-merkezi-emlaklobisi

Başarıları

Kadıköy halk eğitim merkezi tarafından verilen kurslarda yetişen kişiler ulusal ve uluslar arası başarılara sahiptir. Türk Halk Dansları, Kafkas Halk Dansları, Türk Halk Müziği Koro, Solo saz, Solo ses, En iyi koro, El Nakışları dallarında katıldıkları yarışmalarda Türkiye ve dünya dereceleri elde edilmiştir.

Ayrıca Girişimcilikte Önce Kadın Projesi ve Bahçe Akademisi Hayat Boyu Eğitim Projesi ile ödül almış; basketbol ve müzik alanında da dünya ve Türkiye dereceleri elde edilmiştir.

Halk Eğitim Merkezi Kapasitesi

Halk eğitim merkezi adeta bir yaşam alanı gibi planlanmıştır. Merkezde 2 resim ve 5 müzik sınıfı bulu ur. 3 BT sınıfı, 1 kütüphane, 1 konferans salonu, 15 atölye, 1 spor salonu, 1 kantin ve 2 adet de bahçe bulunur. Toplamda 10 derslik mevcuttur. Merkezde tam 55 öğretmen görev alır ve 21000 öğrenciye dönüşümlü olarak ev sahipliği yapar.

Merkez tüm yıl boyunca tam gün eğitimlere devam eder. Çeşitli kurslar için dönüşümlü olarak kullanılan merkez sürekli bir insan akışına şahitlik eder.

kadikoy-halk-egitim-merkezi-emlaklobisi

Ulaşım

Kadıköy halk eğitim merkezine nasıl gidilir diye merak ediyorsanız oldukça kolaydır. Kursların bulunduğu yer son derece merkezi bir konumdadır. Avrupa yakasında iseniz Anadolu yakasına ulaştıktan sonra geldiniz sayılır diyebiliriz. Anadolu yakasındaki ulaşım ağı ise çok daha kolaydır. Metro, otobüs ya da dolmuşları kullanabilirsiniz.

Kadıköy Halk Eğitim Merkezi Caferağa mah. Gen. Asım Gündüz Cd Bahariye Cd. No39 34713 KADIKÖY / İSTANBUL adresinde bulunur. İlçe merkezine 900 metre uzaklıktadır.

Söğütlü Çeşme Cd. ve Gen. Asım Gündüz Cd (Bahariye Cd.) üzerinden 900 metrelik yürüyüş ile merkeze ulaşmak mümkündür. Dilerseniz de Kadıköy Rıhtımdan Tramvaya binerek Ziraat Bankasının bulunduğu durakta inebilirsiniz.

Benzer Haber  İnşaat şirketi nasıl batar?

Kadıköy Halk Eğitim Merkezi Tarihi

Kadıköy halkevi fikri ilk olarak Atatürk döneminde ortaya atılmıştır. Ancak binanın yapımı ve faaliyete geçmesi biraz uzun yıllar almıştır. Savaşın getirdiği zorluklarla yapımı ötelense de 10 Temmuz 1939 tarihinde merkezin temel atma töreni gerçekleşmiştir. 23 Şubat 1943 tarihinde ise yeni binasına taşınmıştır.

Bahariye Caddesi üzerinde olan merkez halkın yoğun olduğu bir alandadır. Kurs çıkışlarında caddede yaşanan yoğunluktan dolayı tiyatro ve müsamere salonları ayrılmıştır. Onun yerine şenlikler için bir avlu yapılmıştır.

Kadıköy Halk Eğitim merkezi konum itibariyle İstanbul’da olduğunu açıkça anlayacağınız bir yerdedir. Camdan Fenerbahçe parkı, Marmara denizi ve yeşilliklerle dolu bir manzara görülür.

Merkezde bulunan tiyatro salonu aynı zamanda müsamere, dans, konferans ve sinema salonu olarak da kullanılır. Oyuncular için soyunma odaları da düşünülmüştür. Ayrıca merkezde spor salonu, kütüphane, kıraat salonu da bulunur. Resim ve heykel atölyeleri buzlu camlarla ayrılarak ferah ortamlar yaratılmıştır.

kadikoy-halk-egitim-merkezi-emlaklobisi

Kurslar

Kadıköy Halk Eğitim Merkezi kursları ile pek çok farklı alanda eğitim verir. Merkezde her daim felsefe ve sosyal hayatta iletişim, görsel sanatlar, yabancı diller, cam süsleme, doğalgaz kalorifer, halkla ilişkiler, giyim ve bilgisayar kursları açılır.

Her eğitim öğretim dönemi halk eğitim merkezi için de yeni bir eğitimin başlangıcıdır. Her dönemde bu kurslardan çoğu açılarak programlar yayınlanır. Her eğitim dönemi başlamadan hangi kurslar açılacağını öğrenerek kaydınızı yaptırabilirsiniz.

Bu kurslar hemen her yaş grubuna hitap edecek çeşitliliktedir. Çocuklar spor, drama, halk oyunları ya da bilgisayar gibi kurslara katılabilir. Aynı kursların yetişkinler için olanları da planlamıştır. Mesele 45 yaş üstü bilgisayar kursu ile bu yaş grubunun anlayacağı dilden eğitim verilmesi hedeflenir. Yaş şartı özel olarak belirlenmeyen kursların hepsine 18 yaş üstü kişiler katılabilir.

Toplumun tümünü kapsayıcı ve kaynaştırıcı bir ortam olması adına tüm kurslar kadın, erkek, genç, yaşlı herkes birlikte eğitim alır.

kadikoy-halk-egitim-merkezi-emlaklobisi

2018-2019 Eğitim Öğretim Döneminde Açılacak Olan Kurslar

Halk eğitim merkezinde en önemli kurs okuma yazma bilmeyenler için açılan kurstur denilebilir. Toplumdaki okuryazarlık oranını arttırmada ciddi bir rol oynar. Özellikle yaşı ilerlemiş ancak eğitim alma fırsatı bulamamış kişiler için büyük bir fırsat sunar. Bu kurs her sene mutlaka açılır.

Benzer Haber  İnşaat Maliyeti Nasıl Hesaplanır?

Bunların dışında hobi edinmek isteyenler el sanatları kursuna katılabilir. Meslek edinmek isteyenler kuaförlük, moda tasarım ya da doğalgaz gibi kurslara katılabilir. Yabancı dilini ya da çaldığı müzik aletini geliştirmek isteyenler gibi daha pek çok kitleye hitap eden çok çeşitli kurslar vardır.

Kadıköy halk eğitim 2018-2019 kursları aşağıdaki alanlarda belirtilen güncel kurslar açılacaktır. Ortalama haftada 3 gün ve toplamda 4-5 saatlik eğitimlerle kendinizi geliştirebilirsiniz. Çalışanlar için hafta sonu kursları da mevcuttur.

kadikoy-halk-egitim-merkezi-emlaklobisi

El sanatları alanında şu kurslar açılacaktır:

 1. Ahşap boyama
 2. Dekoratif tablo yapımı
 3. Şiş örücülüğü
 4. İğne oyası
 5. Dantel
 6. Elde Maraş işi
 7. Elde kordon işi
 8. Lefkara işi
 9. Su kabağı süsleme
 10. Ahşap şekillendirme
 11. Ahşap yakma resim
 12. Ahşap gravür
 13. Kazaz örücülüğü

Halk eğitim merkezinde hem hobi hem de meslek edindirme kursu olarak şu kurslar yer alır:

 1. Gümüş işlemeciliği
 2. Seramik
 3. Resim
 4. Giyim
 5. Modelistlik
 6. Stilistlik
 7. Mefruşat
 8. Örgü
 9. Fotoğrafçılık

Merkezde dil kursları ile kursiyerler yabancı dil eğitimi de verilir:

 1. Yabancılara Türkçe
 2. Rusça
 3. Osmanlıca
 4. İtalyanca
 5. İngilizce
 6. Çince
 7. Almanca
 8. Yabancı dilde iletişim
 9. İspanyolca
 10. Fransızca

Meslek edindirme kapsamında şu kurslar da mevcuttur:

 1. Cilt bakımı
 2. Makyaj
 3. Kuaförlük

Hem günlük hayatta işinize yarayacak, hem de meslek sahibi olmanızı sağlayacak bilgisayar kursları da mevcuttur:

 1. Bilgisayar kullanımı
 2. Grafik tasarım
 3. Web tasarım
 4. Veri tabanı hazırlama
 5. Bilgisayar kullanımı (iş, ofis, belge)
 6. Bilgisayarlı muhasebe

Merkezde sadece meslek edindirme değil sanat kursları da mevcuttur:

 1. Türk halk oyunları
 2. Gitar
 3. Ud
 4. Piyano
 5. Bağlama
 6. Org
 7. Keman
 8. Yan flüt
 9. Şan
 10. Türk halk müziği koro
 11. Türk sanat müziği

Kadıköy halk eğitim merkezi sportif faaliyetlere de öncülük eder:

 1. Basketbol
 2. Yetişkin tenis

Merkezin en tanınmış özelliklerinden birisi de tiyatrodaki başarısıdır. Şimdiye kadar pek çok tiyatrocunun yetişmesine aracılık etmiştir. Şu tiyatro eğitimleri merkezde sunulur:

 1. Uygulamalı tiyatro
 2. Drama (çocuk ve yetişkin)
 3. Diksiyon
 4. İş ve sosyal hayatta iletişim
 5. İşaret dili
 6. Emlak danışmanlığı
 7. Üniversiteye hazırlık kursu
 8. Kısa film kursu
 9. Go kursu
 10. Özel eğitim uygulamaları

 

Yorum Yazın