kamulastirma-nedir

Kamulaştırma Nedir?

Kamulaştırma Nedir?

Son dönemde sıkça kullanılan bir kavram olan kamulaştırma nedir? Kimler kamulaştırma yapabilir ya da acil kamulaştırma nedir?

Merak ettiklerinizin yanıtlanması ile kamulaştırma nedir ve diğer sorularınızın cevabını almanız mümkündür. Aşağıda verilen detaylar üzerinden bilgi edinebilirsiniz.

Kamulaştırma Hakkında

Kamulaştırmaya dair sorularınız yanıtlanıyor. İlk olarak nedir sorunun yanıtlanmasını sağlıyoruz. Kamulaştırma; kamu yararı gözetilerek, şahsa ait olan taşınmazların kamu yararına hizmet vermesi için kanun hükümlerinin uygulanması anlamını taşıyor.

Kamulaştırma;

Okul

Hastane

Yol gibi alanlarda yapılabilir.

Amaç, halka hizmet vermek amacı ile şahsa ait olan alanların hem şahıs hem de halk için avantajlı kullanımını sağlamaktır. Bunun için gereken kanunların uygulanması durumunda, kamulaştırmanın mülk sahibi ve halk için olumlu sonuçlar doğuracağını söyleyebiliriz.

Zorla satın alma olarak da tanımlaması yapılıyor. Devletin direkt olarak sahiplenmesi durumu olarak gösteriliyor. Kanun çerçevesinde ödemelerin yapılması için kamulaştırma hizmeti verildiğini unutmadan, ona göre fikir yürütmelisiniz. Mal sahiplerinin direkt olarak ücret alarak, sahip olduğu mülkü kamulaştırması mümkün olacaktır.

Acil Kamulaştırma Nedir?

Sıkça duyulan sorular arasında acil kamulaştırma nedir sorusu da yer alır. Bazı durumlarda kamulaştırma işlemi acil durum kamulaştırması kapsamı içinde gerçekleşmektedir. Kamulaştırmanın acil şekilde yapılması, bakanlar kurulu ya da kanunlardaki özel durumlar ile yapılan kamulaştırma için geçerlidir.

Acili kamulaştırma kararı;

Yasaların özel maddeleri uyarınca

Ya da bakanlar kuru tarafından çıkarılan kararlar ile yapılabilir.

Kamu yararının güdüldüğü bazı durumlar için acil kamulaştırma yapılacaktır. Kamu yararının olması gerektiği bazı acil durumlar için bilir kişi raporu düzenlenmesi ile acil kamulaştırma yapılır. Direkt olarak mülk sahibine yapılan ödeme ile kısa süre içinde kamulaştırmanın gerçekleşmesi sağlanır.

Benzer Haber  En Ucuz Yazlık Evler Nerede?

Kimler Kamulaştırma Yapabilir?

Kamulaştırma işleminin gerçekleşmesi kapsamında kimler kamulaştırma yapabilir sorusunun sorulması da olağan. Kamulaştırma yapabilecek olan birimler kısıtlıdır. Devlet kurumları tarafından gerçekleştirilen bu eylem için aşağıdaki kurumlar karar çıkartabilir.

DSİ Genel Müdürlüğü

Belediyeler

Üniversiteler

Karayolları Genel Müdürlüğü

Yukarıda verilen kurumlar tarafından direkt oalrak kamulaştırmanın gerçekleşmesi mümkün olacaktır. Kanunlar çerçevesinde direkt olarak kamu yararına adım atılarak, süreç başlatılacaktır.

Kamulaştırma Süreci Hakkında

Peki kamulaştırma süreci nasıl işler? Yapılacak olan kamulaştırma için gerekenler nedir? Süreç hakkında verilen bilgiler kapsamında, kısa süre içinde özel mülklerin nasıl devletleştirildiğini öğreneceksiniz.

  • İlk olarak kamulaştırmayı yapacak olan kurum kamu yararına bu şekilde bir karar alır ve onaylanması sağlanır. Bu şekilde yetkili merci süreci başlatmış olur.
  • Kamulaştırılacak olan alan; sınır – yüzölçümü – cins gibi faktörler üzerinden planlama yapılır.
  • Kamulaştırılacak olan alanın sahibi, tapu – vergi – nüfus kayıtları üzerinden araştırmalar yapılır.
  • Kıymet takdir komisyonu tarafından alanın değerinin hesaplanması söz konusudur. Alan sahiplerinin dava ile alanın değerinin arttırılmasını sağlaması mümkündür.
  • Uzlaşma komisyonu ise belirlenmiş olan ücretin iki taraf için uygun olduğuna dair arabuluculuk yapar. Resmi taahhütlü bir yazı ile kamulaştırmanın başlaması söz konusudur.

Kamulaştırma sürecinin tamamlanması tebliğin yapılmasından sonra 15 gün içinde sonuçlanması ile olur. Bu süre içinde pazarlık ya da anlaşmanın olması ile uzlaşma komisyonunun tayin ettiği şekilde mülkün kamulaştırması işleminin gerçekleşmesi ile tamamlanır.

 

 

Yorum Yazın