Kapadokya Evleri

Kapadokya Evleri

Mimari yapılar arasında en çok dikkat çeken Kapadokya Evleri. Pers Dili’nde Güzel Atlar Ülkesi olarak bilinen Kapadokya’nın evleri hakkında merak ettikleriniz haberimizde yer alıyor.

Hem iklim yapısı hem de coğrafi özellikleri açısından Kapadokya evleri son derece dikkat çekiyor. Yıl içinde Türkiye’de en çok turist alan yerler arasında. Aşağıda verilen bilgiler üzerinden siz de bu alandaki evler hakkında bilgi alabilirsiniz.

kapadokya-evleri

Kapadokya Evleri

Kapadokya Evleri Özellikleri

Mimari açıdan incelemeler yapıldığında, evlerin tarihsel süreçte şekillenmiş olduğunu göreceksiniz. Peribacalarının içlerinin oyulması ile evlerin yapılması artmıştır. Bu durumda gezilecek ve dikkat çekecek olan çok sayıda yapının oluşması sağlanmıştır.

Halk dilinde peri bacası olarak adlandırılmış olan bu evler, aslında Kapadokya’nın mimarisi hakkında direkt olarak bilgi vermektedir. Yıl içinde bu mimariyi incelemek için çok sayıda yerli ve yabancı turist ziyaret etmektedir.

Evler genel olarak bahçe ve avludan oluşuyor. Etrafında ise bu avluyu çevreleyen mekanlar bulunuyor. Genel özellikleri kapsamında incelemeler yapıldığında, aşağıdaki sonuca ulaşılıyor.

Fonksiyonellik ön plandadır.

Çevresel etmenlere uyum sağlanmıştır.

Mimari malzeme seçimi bakımından çevreden etkilenilmiştir.

Kitlesel etkinin dışında direkt olarak sadelik ön plana çıkmıştır.

Odaların sofa çevresinde dizilmesi ile planları oluşturulmuştur. Oda büyüklüğü biçimi genel olarak Kapadokya evlerinin özellikleri dahilindedir. Genel olarak benimsenmiş olan yapılar, birbirine büyük ölçüde benzemektedir. Dikkat çekici olmaları, pek çok coğrafi bölgeye göre farklı olmaları büyüleyici bir hava katmaktadır.

kapadokya-evi

Kapadokya Evi

Kapadokya Evlerindeki Farklı Mimari

Mimari açıdan bakıldığında Kapadokya Evleri’nin mimarisinin tozlu bir yapıda olduğunu göreceksiniz. Mekanlarda kemerli ve tonozlu yapılar oldukça dikkat çekmektedir. Kemerli yapıların üst kısımlarında stilize sarmaşık veya rozet motifleri bulunmaktadır. Evlerin kat aralarında bulunan konsolların aralarında olan rozetler de var. Bu şekilde bazen 2 – 3 sıra rozet olduğunu görebilirsiniz.

Pencerelerin mimarisi ise üçlü ya da ikili şekildedir. Bitki motifleri ile süslenmiş olan pencereler de son derece dikkat çekidir. Evlerde çokça oda, depo ve mutfak bulunmaktadır. Misafir odaları ise ayrıca dekore edilmiştir. Misafirlerin de kullanabileceği özel banyo ve tuvaletler bulunmaktadır. Kapadokya ev mimarisi söz konusu olduğunda, görselin beraberinde konforun da ayağınıza getirilmiş olduğunu göreceksiniz. Bu şekilde tahmin ettiğinizin çok daha ötesinde rahatlık ve ihtişam bulacaksınız. Tarihi anlamda da oldukça ön plana çıkmış olan Kapadokya’da keyifli zaman geçirebilirsiniz. Butik otelleri tercih ederek direkt olarak siz de bu mimarinin içinde konaklama şansı elde edebilirsiniz. Seçim sizin.

Benzer Haber  Ayvalık Öğretmenevi

Yorum Yazın