kapsul-evler

Kapsül Evler

Klostrofobisi olanların bakarken bile daralacağı, Japonya ve Çin’deki kapsül evler. Giderek artan dünya nüfusu, yaşam alanlarının iç içe geçmesi ve doğal kaynakların azalması gibi sorunlar yüzünden, geleceğin evleri böyle olabilir. Küçük alanda yaşama sanatı Japonya’da doğdu. Japonların kapsül otellerinden etkilenen kimi üniversiteler de öğrencileri için “kapsül” evler inşa ediyor. Biraz küçük olsa da bu kapsüller, bir ev konforunu sunabiliyor. Kisho Kurokawa’nın tasarladığı Nagakin Kapsül Kulesi, kapsül otel olması için inşa edilmiş ancak sonradan dairelere dönüştürülmüştü. 14 katlı otelde şu anda 140 kapsül oda bulunmakta. Japonya’da oldukça popüler olan kapsül oteller, kapalı alan korkusu olanlar için pek uygun değil. Kapsül ev rezidansında fiyatlar 800 bin dolar civarında. Bu fiyata rağmen, birçok Japon ünlü ve işadamı sıraya girmiş durumda.

kapsulev
Küçük bir banyo büyüklüğündeki bu evlerde yüzlerce insan üst üste yaşamaya mecbur. Konut fiyatlarındaki artışlar da insanları küçük metrekarelerde yaşamaya zorluyor. Giderek küçülen evler, sonunda bir kapsül boyutuna geriledi. Japonya’da ortaya çıkan kapsül evler ve çekirdek konutlar, prefabrik mimarinin bir örneği olup ufak (20-25 metrekare) ünitelerden oluşuyor.

Geleceğin Konutları Kapsül Evler

Dünya nüfusu arttıkça yaşam zorlaşıyor. Biraz küçük olsa da, bu kapsüller, bir ev konforunu sunabiliyor.

kapsul-evler

Deprem ülkesi Japonya’da Nagakin Kapsül Kulesi, kapsül otel olması için inşa edilmiş ancak sonradan dairelere dönüştürülmüş.  Kapsül evler, Japonya’da oldukça popüler.

kapsul-ev
Alt gelir grubunun yaşadığı bu kapsül evlerde, mutfak, oturma odası, yatak odası bir arada bulunuyor. Nüfusun yoğun, kiraların yüksek olduğu Hong Kong’da bu evlerde daha çok yaşlı ve alt gelir grubuna sahip kişiler yaşıyor.

Kapsül Evlerin İçi

1977 yılında Çin hakimiyetine giren Hong Kong’da zenginlerle fakirler arasında büyük bir uçurum var. 1104 kilometrelik alanda tam 7 milyon kişi hayat mücadelesi veriyor.

Benzer Haber  Eskişehir Tramvay Durakları

kapsul-evler

Amaç, dar geliri olan, yeni mezun kişiler için kalacak yer oluşturmaktı. Çözüm kapsül evlerde bulundu. Bütçesi kısıtlı kişilere barınacak yer sağlandı.

kapsul-evler

Giderek küçülen evler, sonunda bir kapsül boyutuna geriledi.

kapsul-evler
6  katlı bu bina, sahibi tarafından tam 55 odaya bölünmüş. Odalar 4,5 metrekare büyüklüğünde ve içinde 2 kişi yaşaması zorunlu. 2 kapsül yan yana kullanıldığında, 2 oda 1 salonlu 50 m2 daire olmaktadır.
cin-de-kapsul-ev

Yorum Yazın