Karaca Mağarası

Karaca mağarası Gümüşhane il sınırları içerisinde bulunan, Torul ilçesindeki Cebeli köyünde bulunan bir mağaradır.

Denizden yükseltisi 1550 metre olan Karaca mağarası, birçok coğrafi şekilleri içerisinde bulunduran bir yapıdır. Sarkıtlar, dikitler, travertenler gibi birçok şekli mağara içerisinde görmek mümkündür. Dört ayrı salonun birbirine bağlanması ile oluşan Karaca mağarası, damlataş oluşumları bakımından oldukça zengin bir mağaradır.

Karaca Mağarasının Özellikleri

Karaca mağarasının toplam uzunluğu 256 metredir. Tümüyle yatay bir alana sahip olan mağara, toplamda 5 salondan oluşur. Salonlar arası damlataş sütunları ile ayrılan mağara, bütün coğrafi şekillerin içerisinde bulunduğu görsel bir şölene sahiptir.

Mağaranın içi, damlataş şekilleri bakımından son derece zengindir. Gelişim sürece hala devam eden Karaca mağarası, mağara gülleri ve kalsit kristalleri de bulunmaktadır.

Karaca mağarasında duvardan ve tavandan akan sularla tabanında büyük gölcükler oluşmuş fakat buna rağmen kuru bir mağaradır. Yaklaşık 1 metre derinliğe sahip göllerin bulunduğu mağara, bu yönüyle de dikkat çekmektedir.

Turizmde Karaca Mağarası

Ziyaretçilerine görsel bir şölen yaşatan Karaca mağarası, Gümüşhane’de bulunan ve turizme açık olan tek mağaradır. Bundan dolayı Gümüşhane’de bulunan önemli turistlik yerler arasında yer alır. Torul ilçesine bağlı Cebeli köyünde yer alan Karaca mağarası, Gümüşhane’nin yaklaşık olarak 17 km kuzeybatısında bulunmaktadır.

Konum itibariyle Gümüşhane ve Trabzon arasında yer almaktadır. 1996 yılından beri turizme açık olan mağara, her gün yabancı ve yerli turistlere ev sahipliği etmektedir. Her geçen gün ziyaretçi sayısı artan ve daha çok ziyaretçi ağırlayan Karaca mağarası, Karadeniz turlarında da ziyaret edilen yerler arasındadır. 7 ay boyunca turistlik ziyaretlere açık olan Karaca mağarası, özellikle Karadeniz turuna katılan kişiler tarafından ziyaret edilmektedir.

Benzer Haber  Avustralya Evleri

Giriş Ücretleri

Gümüşhane ili sınırları içerisinde olan mağara, ziyaretçilerine ücretli olarak açık olan bir mağaradır. Gümüşhane’de bulunan tek turizme açık olan mağara, her yıl binlerce yerli ve yabancı turist ağırlamaktadır. Özellikle Karadeniz turlarına katılan kişilerin uğrak alanlarından biri olan mağaranın giriş ücretleri de oldukça uygundur.

Yüz elli milyon yıllık tarihi olan Karaca mağarası, son 5 yıldır giriş ücretleri sabit olarak değişmemektedir. Mağaraya giriş ücreti öğrenciler için 3 TL iken siviller için bu ücret 8 TL’dir. Görüldüğü üzere Karaca mağarası giriş ücretleri diğer turistlik alanların giriş ücretlerine göre son derece uygundur. Bundan dolayı mağara her gün binlerce kişinin ziyaret ettiği, Gümüşhane’de öğrenim gören öğrencilerin uğradıkları turistlik bir alandır.

Ulaşımı

Denizden 550 metre yükseklikte bulunan bir mağaradır. Ulaşımı son yıllarda önceki yıllara göre çok daha rahatlamıştır. Yol üzerinde ciddi çalışmalar yapıldığından dolayı ulaşımı kolaylaşmıştır. Gümüşhane ili sınırları içerisinde bulunan mağara Cebeli köyündedir. Şahsi arabanızla gittiğinizde mağarayı rahat bir şekilde bulabilirsiniz. Şehir merkezine 17 km uzaklıkta olan mağarayı bölgeye giden dolmuşlarla da bulmanız mümkündür.

Ziyaretçiler tarafından mutlaka gezilip görülmesi gereken bir yer olarak tavsiye edilen Karaca mağarası, Gümüşhane’yi gezeceklerin ve Karadeniz turuna çıkacakların aklına ilk gelen yerlerden biridir. Müthiş görsel şöleni ve tertemiz havasıyla huzur veren bir mekan. Damlataş şekillerinin en güzel örneklerinden biri olan mağara; sarkıt, dikit, sütün, perde damlataşları, mağara çiçekleri, traverten basamakları gibi birçok coğrafi şekil bakımından da son derece zengindir. Doğal klima özelliği de taşıyan bölge, sağlık turizmi açısında da tercih edilmektedir.

Yorum Yazın