karadeniz-evleri

Karadeniz Evleri

Karadeniz Evleri

Turistik amaçlı gezilerde Karadeniz Evleri oldukça dikkat çekiyor. İklimsel özelliklere ve kültürel yapıya uygun şekilde inşa edilmiş olan evleri inceleyebilirsiniz.

Karadeniz Evleri mimarisi nasıldır? Karadeniz evlerinde ön plana çıkan nedir? Sorduğunuz tüm soruların yanıtını ve merak ettiklerinizi aşağıdan bulabilirsiniz.

karadeniz-yayla-evleri

Karadeniz yayla evleri

Karadeniz Evleri Mimari Yapısı

Evlerin mimarisi nasıldır? Karadeniz evlerinde mimari nasıl olur gibi soruların yanıtını bulabilirsiniz. Farklı yapı sistemlerinin bir arada kullanılması ile evlerin oluşturulduğunu söyleyebiliriz. Özgünlüğün en iyi şekilde yansıtılmış olduğu bu evleri direkt ziyaret edebilirsiniz. Doğu Karadeniz yapılarının çoğunun özgün, farklı yapı sistemleri üzerinden inşa edilmiş olduğunu göreceksiniz.

laz-evleri-karadeniz

Laz evleri

Laz evleri şeklinde tabir edilen evler de vardır.. Bodrum duvarlarının ve temelin yığma taşlardan yapılmış olduğunu görebilirsiniz. Temel duvarının üstündeki normal katlarda ahşap yığma ve karkasın birlikte kullanılması da söz konusudur. İç kısımlarda özellikle ahşap yığmalar olacaktır. Üst kat ise ahşap yığma ile karkasın karışımından oluşturulmuştur. Bu sebeple Karadeniz Evleri için karma sistemin hakim olduğunu evler denebilir.

Artvin Rize Evleri Hakkında

Karadeniz Evleri dendiğinde, özellikle Artvin ve Rize Evleri’nin de mimarisi ön plana çıkıyor. Bu evlerin dikkat çeken yanı ustalık ve işçiliğin büyük ölçüde ön planda oluşudur. Evlerin çoğunun büyük, konak tarzında yapıldığını görebilirsiniz. Bu bölgede konak kültürü oldukça yaygındır. Yayla evlerinde ise masif – kestaneden yapılmış olan evlerin olduğunu görürsünüz. Doğru Karadeniz dendiğinde, genel olarak ahşabın çok sık kullanıldığını görebilirsiniz.

Genellikle en alt katlar ahır, üzerinde evin asıl iskan edilen bölümü – ocak kısmı, üçüncü kat ve çatı katı şeklinde bir yapılaşma vardır. İkinci katta ihtiyaç duyulacak tüm bölümler vardır. Konuk odası ise bazen evin dışında bazense eve bitişik olarak inşa edilmektedir. Artvin – Rize evleri dendiğinde direkt olarak anlatılanların beraberinde, aklınıza bir genel yapının oluşması bu sayede mümkün olacaktır.

pokut-dag-evleri

Pokut dağ evleri

Karadeniz Evlerini Birbirinden Ayıran Farklar

Bakıldığında evlerin birbirinden ayrı olan özelliklerinin olduğunu da göreceksiniz. Peki, nedir Karadeniz Evleri’ni birbirinden ayıran özellikler?

İlk olarak ahşap yığma yapı sistemi üzerinden cevap veriliyor. Dikmeler kullanılmadan ahşap yapı malzemelerinin yatay olarak birbiri üzerine bindirilmesinin – taşıyıcı sisteminin olmasının evlerin ayırt edici özellikleri arasında olduğunu söyleyebiliriz.

Ahşap çatma – iskelet yapı sistemi de ayıran temel özelliklerden. Taşıyıcı elemanlar ahşap yığma sistemlerin tersine düşey olarak kullanılıyor.

Yapı sistemi için ise aynı yapıda farklı şekillerde kullanılması ile ortaya çıkan sistemleri ile birbirinden ayrılıyor. Karadeniz evleri hakkında merak ettikleriniz bu şekilde cevaplanıyor.

Benzer Haber  Emlak vergisi hangi aylarda ödenir?

Yorum Yazın