Karagöl Yaylası (Artvin)

Karadeniz’de özellikle görmek isteyebileceğiniz yerler arasında yer alan Karagöl yaylası eşsiz doğası ile doğanın bütün güzelliklerini yaşamanızı sağlamaktadır.

Karadeniz turuna çıkmak isteyenler için Artvin Karagöl yaylası özellikle görülebilecek yerler arasında yer almaktadır. Bölge koruma altına alınmıştır. Harika doğasıyla özellikle doğa severlerin ilgisini çekmektedir.

Birbirinden farklı etkinlikler özellikle bölgede vakit geçirmek isteyenlerin keyifli zaman geçirmesini sağlamaktadır. Yaylada trekking parkurları, muhteşem gör manzarası üzerinde yer alan rengarenk sandallar, şahane manzaraya sahip olan gölü özellikle gelecek olanların unutulmaz anlar yaşamasını sağlayacak alanlar arasında yer almaktadır.

368 hektarlık alan üzerine kurulmuş olan Karagöl yaylası manzarası ile doğa ile iç içe vakit geçirilmesini sağlamaktadır. Göl ve etrafı yaklaşık olarak 5 hektar alana sahiptir. Yol boyunca akan dereler özellikle yolculuğun daha eşsiz bir hale gelmesini sağlamaktadır. Karagöl yaylasına ulaşmak isteyenlerin özellikle bölgeye ulaşmadan önce yemyeşil ağaçlar içerisindeki şelale manzarası ile karşı karşıya kalmaktadır.

Karagöl Yaylası Ulaşım

Artvin de yer almakta olan Karagöl yaylası ulaşım konusunda özellikle kişilerin problem yaşamadan ulaşabileceği yerler arasında yer almaktadır. Borçka merkez üzerinden çıkılacak olan yol özellikle doğal güzellikleriyle yolculuk yapmak isteyenlere eşlik etmektedir. Karagöl’e varmadan yol boyunca karşılaşacağınız manzaralar özellikle ölümsüzleştirmek isteyebileceğiniz farklı karelere sahiptir.

Araçlar ile ulaşım sağlanmaktadır. Göle ulaşmak isteyenler araçtan inerek belli bir süre yürüdükten sonra muhteşem göl manzarası ile karşı karşıya kalmaktadır. Gölü üzerinde renkli sandallar bulunmaktadır. Özellikle manzaranın yanı sıra sunulan imkanlar da yaylayı gezmek isteyenlerin birbirinden farklı doğal güzelliklere tanık olmasını sağlamaktadır. Yaylaya çıkmak isteyenler için araç yolu sorunsuz şekilde ulaşım imkanı sağlamaktadır.

Benzer Haber  İcradan Ev Nasıl Alınır?

Artvin merkeze yaklaşık olarak 60 km uzaklıkta bulunan yaylaya ulaşmak isteyenler asfalt olarak döşenmiş olan yolu üzerinden rahatlıkla ulaşım sağlayabilirler. Ulaşım için asfalt dökülmüş olan yolun sonunda yer alan altı kilometresi taş döşelidir. Özel aracı olmayanlar için Borçka petrol ofisinden minibüs kalkmaktadır.

Karagöl Yaylası Girişi Ücretli Mi?

Açık alanda unutulmaz vakit geçirmek isteyenler için Karagöl yaylası girişi araçlar için ücretlidir. Otomobil ile yaylaya çıkacak olanlar için belirlenmiş olan giriş ücreti ile işlem yapılmaktadır. Binek araçlar için 9 TL, motosikletler için 6 TL ve minibüs ile yaylaya ulaşmak isteyenler için girişte 25 TL ücret alınmaktadır. Giriş için herhangi 1 saat belirlenmediği için ziyaretçiler istedikleri her saatte yaylaya giriş çıkış yapabilirler.

Karagöl Yaylası Nerededir?

Artvin Borçka ilçesinde yer almakta olan Karagöl yaylası özellikle bölgeyi gezmek isteyenlerin tercih edebileceği yerler arasında yer almaktadır. Borçka merkezi yaylaya 25 km uzaklıkta bulunmaktadır. Motor, binek araçlar veya minibüsler ile yaylaya rahatlıkla ulaşım sağlanmaktadır.

Karagöl Yaylası Yeme İçme

Karagöl yaylasında özellikle yeme içme konusunda tercih edebileceğiniz girişte bir restoran bulunmaktadır. Farklı çeşitler ve lezzetler sunulmaktadır. Buradan tedarik edeceğiniz yiyecekleri tüketebileceğiniz gibi yaylaya ulaşmadan önce yolu üzerinde bulunan marketleri de tercih edebilirsiniz. Karagöl yaylası girişinde bulunan restoranda fiyatlar uyguna yakın sayılabilir.

Karagöl Yaylası’nda Neler Yapılır?

Yaylaya gidecek olanlar özellikle farklı aktiviteler sayesinde keyifli vakit geçirebilirler. Muhteşem manzaranın yanı sıra birbirinden farklı etkinlikler bulunmaktadır. Özellikle gölde farklı renklere boyanmış olan sandalları kiralayarak göl üzerinde gezintiye çıkılabilir. Aynı zamanda göl çevresinde bulunan parkurda sakin bir şekilde yürüyüş yapılarak doğanın keyfi çıkartılabilir.

Göl kıyısında kamp kurmak isteyenler unutulmaz bir geceye imza atabilirler. Aynı zamanda muhteşem doğanın görselliğini ölümsüzleştirmek isteyenler doğa fotoğrafları çekebilirler.

Benzer Haber  Kartonpiyer Nedir?

Karagöl Yaylası Konaklama

Keyifli vakit geçirmek isteyenler için Karagöl yaylası konaklama konusunda da birbirinden farklı seçenekler sunmaktadır. Bölgede konaklama için imkan olmasa da yaklaşık olarak 10-15 km uzaklıkta pansiyonlar bulunmaktadır. Göl kıyısında kamp yapmak isteyenler özellikle gerekli malzemeleri tedarik ederek muhteşem manzaraya karşı konaklama imkanı elde edebilirler. Pansiyon da konaklamak istemeyenler kamp kurabilirler.

Yayla İçin Yanınıza Almanız Gerekenler

Yanınızda mutlaka bulunması gereken eşyalar arasında yağmurluk yer almaktadır. Aynı zamanda fotoğraf makinenizi de unutmamanız gerekir. Kamp kurmayı düşünenler çadır veya uyku tulumu gibi ihtiyaç duyabilecekleri eşyaları unutmamalıdır. Bu sayede yolculuğunuz sorunsuz şekilde tamamlanabilir. Doğal güzelliğiyle dikkat çekmekte olan Karadeniz yaylaları arasında yer almaktadır.

 

 

Yorum Yazın