Karain Mağarası

Karain Mağarası ile ilgili tüm bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz. Antalya’nın en özel turistik yerlerinden biri de Karain mağarasıdır. Bu mağara ilk insanlardan günümüze ulaşmış UNESCO miraslarındandır.

Ülkemizde İstanbul ve Muğla ile birlikte turizmin merkez bölgesi sayılan Antalya sadece eğlence yerleri, otelleri ve plajları ile bu sıfatı kazanmış değil, doğal ve tarihi mekanlar bu ilimizde gezmekle bitmiyor. Antalya – Burdur Karayolu üzerinde olan ve Antalya şehir merkezine 27 kilometre uzaklıkta konumlanan Karain Mağarası ülkemizin gezilip görülecek doğal güzelliklerinden biridir.

İnsanlık Tarihinin İlk Mekanları Arasındadır

UNESCO Dünya Kalıcı Kültür Mirası listesine geçmesi beklenen Karain Mağarası ilk insanların yaşadığı mekanlardan biri olarak belgelenmiştir. 1946 yılında Prof. Dr. İsmail Kılıç Kökten tarafından keşfedilen mağarada neandertal insanlarının yaşadığını gösteren izler ve resimler var. Ayrıca su aygırı, aslan, fil gibi hayvanların kalıntıları da bulunmuştur.

 

Bütün bunlar hem insanlığın hem de doğanın tarihine ışık tutan izler. Karain Mağarasından çıkan buluntular Antalya Müzesi’nde sergileniyor. Metrelerce derinliğe inerek gezilen mağara zor bir parkur olsa bile sırf bu özellikleri yüzünden her mevsim turistlerin ilgisini çekiyor. Yöredeki Katran Dağı içinde olan mağarada saatler boyu dolaşıp fotoğraf çekebilirsiniz. 1994 yılında UNESCO Geçici Listesinde yer alan Antalya Karain Mağarası artık insanlığın kalıcı kültür mirası sayılacak.

 

Daha sonraki klasik dönemlerde bir çeşit adak mağarası olarak kullanılan oluşumun bazı dış duvarları üzerinde Grekçe yazılara da rastlanmıştır. Özellikle üç kaya kovuğunun birleşmesi ile oluşan dış duvar bölümünde adak yeri olma ruhu çok daha belli oluyor.

Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücretleri

Ülkemizin en büyük doğal mağaraları arasında sayılan Karain ovadan 130, deniz seviyesinden 450 metre yüksekliktedir. Başlangıçta tırmanmak size zor gelebilir, vazgeçmeyin, devam edin. 500 bin yıllık bir yerleşim yerine, Türkiye’nin içinde insan yaşamış en büyük mağarasına varacaksınız ki bu husus Karain mağarasının özellikleri içindedir.

Benzer Haber  Gelir Vergisi Hesaplama

Kültür Bakanlığı’na bağlı olan mağara ziyaretleri sabahın sekizinden itibaren başlıyor, tatil günü yok. Karain Mağarasının giriş ücreti 6 lira olarak belirlenmiş. Kış döneminde bile akşam 18:00’e kadar ziyaret edebilirsiniz. Müze kartınız varsa hiç durmayın, ücretsiz doya doya gezin.

Mağarada zaman zaman kazılar yapılıyor. Örneğin geçen yıl Ağustos ayında çıkan haberlerde 350 bin yıl öncesine tarihlenen büyük bir hayvanın kalça kemiği ile Yontma Taş Devrine ait kemikten yapılmış alet parçaları bulunmuştu. Bir mağarada kazı yapmanın iğneyle kuyu kazmaya benzediğini tahmin edebilirsiniz. Çünkü binyılların birikimi zeminde 11 metreyi geçen bir kültür dolgusunun içinde saklı.

Mağaranın Bazı Özellikleri

İlk insanların mekanı olmasından başka mağarada pek çok sarkıt ve dikitin yer aldığı galeriler de vardır. Toplam yedi gözden oluşan mağarayı A, B, C, D, E, F ve G bölümleri olarak dolaşabilirsiniz.

Antalya ili, Döşemealtı ilçesi, Yağca Köyü sınırları içinde Katran Dağı – Çadır Tepesi ‘nin kalkerli yamaçları içinde doğa tarafından şekillendirilen bu mağarayı gezmek için birkaç saatinizi ayırın. Mağara oluşumları sanki günümüz insanının sabırsızlığına inat milyonlarca yıllık bir sabrı işaret ediyor. 1985 yılında yeniden başlayan mağara kazıları ise kemiklerin, boncukların, seramik parçalarının ve arkeolojik heyecanın peşinde, uluslararası düzeyde zaman zaman sürüyor.

Karain Mağarasına Ulaşım

 

Karain Mağarasına nasıl gidilir diye endişelenmeyin, kolayca ulaşacaksınız. 450 metre tırmanmak gerekiyormuş diye düşünmeyin, buna değer, sonuçta çok özel bir yer göreceksiniz. Giriş ücreti gayet uygun, bütçeleri zorlamayacak. Özellikle okul çağı çocuklarının mutlaka gezip görmesi gereken yerlerden birisidir Karain Mağarası. Bütün bu özelliklerinden dolayı önümüzdeki tatil günlerinizde deniz kum güneş üçlemesinin dışına dışın, değişik bir gezi planlayın kendinize. 550 bin yıl öncesine gidin.

Benzer Haber  Doğu Ekspresi

 

Yorum Yazın