Kartonpiyer Nedir?

Kartonpiyer alçı ve liflerin birleşimiyle oluşmaktadır. Duvar ve tavan ara bölgelerinde kullanılır. Bu bölgelerde kullanılma amacı, dekorasyon açısından bir süsleme olmasıdır. Genellikle sertleştirilmiş mukavva şeklindedir. Ağırlıklı olarak alçı kullanılmakla birlikte günümüzde alçısız kartonpiyerlerin de olduğu görülmektedir. Günümüzde yaygın olarak kullanılır. Bunun en önemli sebeplerinden birisi, sadece süsleme değil pek çok sebeple kullanılmasıdır. Örneğin, kullanıldığı bölgelerdeki kötü görüntüyü düzeltmek ya da yalıtım sağlamak.

Bazen tavanlarda pürüzler oluşabilir ve bunlar için her zaman boya en iyi çözüm olmayabilir. Bu gibi durumlarda kartonpiyer fikri hem çözüm sunup hem de görsel anlamda çekicilik katabilir. Yalıtım konusunda da, duvardan odanıza gelecek havayı dizginlemektedir. Bu sayede yazları daha serin, kışları daha sıcak bir odaya sahip olabilirsiniz. Alçı kartonpiyerler montaj işlemine ihtiyaç duyarken alçısız kartonpiyerler montaja gerek kalmadan yapıştırılarak yapılmaktadır.

Kartonpiyerlerin sahip olduğu bu özellikler onu ev dekorasyonunda önemli bir unsur haline getirmiştir. Ayrıca yalıtımdaki önemi de en az dekorasyondaki kadar fazladır. Her modele uygun çeşitleri sayesinde dekorasyonların ve yalıtımın önemli bir parçası olmaya başladığını söyleyebiliriz. Bunda en büyük faktör, yanmaz özelliği ve yapıyla aynı ömre sahip olması. Sahip olduğu bu özellikler, kartonpiyerin pek çok evde kullanılmasını sağlamakta.

Kartonpiyer Fiyatları

   

Kartonpiyer fiyatları hesaplanırken pek çok unsur ayrı olarak belirlenir. Örneğin, tavan göbeği ya da tavan kaplama plakası fiyatları çeşitlilik gösterebilmektedir. Aynı şekilde panç seti de 8’li ya da 16’lı olarak tercihe göre fiyat farkına sahiptir. Genellikle 50×50 boyutundaki bir kartonpiyer fiyatı ise 15-20 lira aralığındadır.

Köpük Kartonpiyer

 

Köpük kartonpiyer, diğer adıyla stropiyer olarak bilinmektedir. Alçı kartonpiyerden daha ince olan stropiyer, fiyat olarak da daha ucuzdur. Aradaki tercih ise genelde dekorasyona göre değişmekte. Kimi tavanlar için alçı kartonpiyer kimileri içinse stropiyer daha şık bir görünüm sağlamaktadır.

Benzer Haber  İcra İhaleleri Nereden, Nasıl Öğrenilir?

Yapı marketlerde satılan köpük kartonpiyerleri alıp birlikte kendiniz de yapıştırabilirsiniz. Bunun için yapıştırıcı, spatula, metre, kalem, maket bıçağı ve süngere sahip olmanız yeterli olacaktır.

Köpük Kartonpiyer Yapmanın Püf Noktaları

 

Montaj öncesinde stropiyeri yerleştireceğiniz bölgeyi doğru hesaplamış olmanız montaj için önemli olacaktır. Sonrasında stropiyerin altına yapıştırıcıyı sürerek tavana yapıştırabilirsiniz. Sonrasında oluşabilecek olası pürüzler için de sünger yardımcınız olacaktır. Tüm işlemler tamamlandıktan birkaç saat sonra kenarları son olarak temizlemeniz de önemli. Bu durum, stropiyerin en iyi görünüme kavuşmasını sağlayacaktır.

Yorum Yazın