Kat Kaloriferi Nedir?

Kat kaloriferi tek bir daireyi ısıtmaya yarayan bir sistemdir. İnsanlar genellikle merkezi kalorifer sistemi ile tüm binanın ısınmasını sağlar. Ancak kimi zaman tek katlı evlerde ya da merkezi sistem barındırmayan binalarda da kat kaloriferi kullanılır. Bu sayede de yaşadıkları sorunları ortadan kaldırırlar. Kat kaloriferi sayesinde tüm binada merkezi sistem uygulanmıyorsa bile, sizin dairenizin sıcak kalması sağlanır.

kat-kaloriferi-emlaklobisi

Kış soğuklarında insanların bağışıklık sistemleri son derece zayıflar. Bu nedenle de kişiler için evlerinin ve iş yerlerinin sıcak olması son derece önemlidir. Evlerde bir odanın sıcak tutulması için soba kullanmanın artık devri kapandı. İnsanlar için yoğun geçen bir iş gününün ardından sıcak bir evde bulunmak da oldukça önemli bir hale ulaşır. Bunun için de tüm odaların aynı sıcaklıkta olması kişiler için son derece önemlidir. Sobanın tek bir odayı ısıtması ancak evin geri kalanının soğuk olması kişileri kalorifer sistemleri kullanmaya yöneltir. Eğer binaya merkezi sistem uygulamak mümkün değilse de kat kaloriferi sayesinde yaşadığınız dairenin sıcak olmasını sağlayabilirsiniz.

Kat Kaloriferi Nasıl Çalışır?

Kat kaloriferleri istenilen şekilde yaygın bir kullanıma sahip değildir. Bunun en önemli nedeni ise insanların kat kaloriferinin yapısı ve işleyişi hakkında tam bir bilgiye sahip değildir. Bu nedenle de işin uzmanlara sıklıkça kat kaloriferi nasıl çalışır sorusu yöneltilir. Bu soru sayesinde de insanlar oldukça doğru bir tercih olabilen kat kaloriferini kullanmaya başlar.

kat-kaloriferi-emlaklobisi

Tek katlı evlerin ya da villaların ısınmasında kat kaloriferi tercih edilir. Büyük binalarda insanlar binaların tümünü ısıtmak ister. Bu nedenle de kat kaloriferi yerine merkezi sistem tercih edilir. Ancak küçük yapılarda ve villalarda kat kaloriferi daha çok fayda sağlar. Kat kaloriferi merkezi ısıtma sistemleri ile aynı mantık ile çalışır. Bu da kat kaloriferinin tercih edilme durumunu artırır.

Benzer Haber  Aidat Ödemesi Yapmayanlar İçin Hukuki Yaptırımlar Nelerdir?

Kat kaloriferde de aynı merkezi sistemde olduğu gibi kalorifer kazanı bulunur. Sadece kat kaloriferin kazanı biraz daha büyüktür. Bu kazan suyun ısıtılmasında kullanılır. Isınan su, hafifleştiği için yukarı doğru çıkmaya başlar. Isınan su gidiş boruları ile radyatörlere ulaşmaya çalışır. Kat kaloriferi çalışma prensibi ısınan suyun bina içerisinde dolaşması ile gerçekleşir. Radyatörde bulunan su bir süre sonra soğur. Bu durumda da tekrar radyatörden kazana ulaşır. Soğuyan su burada tekrar ısınarak radyatörlere doğru yol olur. Kat kaloriferinin çalıştığı süre boyunca da bu sistem sürekli olarak tekrarlanır.

Kat Kaloriferinde Hangi Yakıtlar Kullanılır?

Kat kaloriferinde kullanılan yakıtlar katı ve sıvı yakıtlar olarak ikiye ayrılır. Odun ya da kömür gibi yakıtların kullanılması katı yakıtlar olarak adlandırılır. Ancak mazot ya da doğalgaz gibi sıvı yakıtlar da kat kaloriferleri için kullanılır. Özellikle de katı yakıtlar ve mazot, kat kaloriferinin kullanımında yaygın bir şekilde tercih edilir.

Kullanılırken Nelere Dikkat Edilir?

kat-kaloriferi-emlaklobisi

  • Kullanımında kalorifer kazanına dikkat etmek gerekir. Kalorifer kazanı sus olmadan çalıştırılmamalıdır. Bu nedenle de öncelikli olarak kaloriferin su seviyesine dikkat etmek gerekir.
  • Kalorifer kazanının suyu sadece ilk başta değil, sürekli olarak kontrol edilmelidir. Suyunun minimum seviyeye düştüğü durumlarda hemen su takviyesi yapmak önemlidir. Kat kaloriferine su takviyesi yaparken kazanın soğumuş olduğundan emin olmak gerekir. Bu sayede de güvenli bir kat kaloriferi kullanımı sağlanır.
  • Kullanılırken kapaklar asla çalışır bir vaziyette iken açılmamalıdır. Kullanımı esnasında kapağın açılması gereken durumlar olabilir. Bu gibi durumlar öncelikle kalorifer sistemi durdurulmalıdır. Daha sonra da kapak açılabilir.

Yorum Yazın