Kat-Mülkiyeti

Kat Mülkiyeti Gerekli Midir?

Kat mülkiyeti ev alan kişilerin kat hakkındaki uygulamaları ile ilgili olan ve kat irtifakı ile fark nedeniyle daha sonra sorunlara neden olan bir durumdur.

Kat Mülkiyeti Tanımı

Daire, iş yeri, mahzen depo ya da birtakım alanlarda ana gayrimenkulden bağımsız alanların ismidir. Ana gayrimenkul yapısındaki bağımsız bölümler üzerinde bir mülkiyet hakkı olması demektir. Mülkiyetin çıkarılması için iskan belgesi olmalıdır.

Mülkiyet olan bir yerde imar mevzuatı konusunda uygunluk görülür.  Yani tamamen kanıt olduğu söylenebilir. Mülk sahibinin  haklarının tamamen korunması için çıkarılması gereken bir belgedir.

Kat-Mülkiyeti

Kat İrtifakı Tapusu 

Günümüzde birçok kişide kat irtifakı tapusu ile işlem yapılmaktadır. Müteahhitlerin üstlerinde çalıştıkları projede finansman çıkması için bu belge kullanılır. Bu tapunun olduğu bir gayrimenkul sahibi bağımsız alanlarda bir hak talep edemez. İskan genel bir iskandır ve bir anlamda ekonomik avantaj sağlanmak için bu şekilde tapu verilir.

Gayrimenkul sahibi isterse bağımsız alanları kullanmak için belirtilen miktar ödemeyi toplayarak  kat mülkiyeti almak üzere başvuru yapabilir. Bir apartman dairesinde her daireden kat mülkiyetine geçiş için belli bir miktar istenir. Daha sonra da istenen bağımsız alanlar kullanılabilir.

KatİrtifakıTapusu 

Kat Mülkiyeti Gerekli Mi?

Kat irtifakında az vergi ödenir ve kat mülkiyetine geçiş ertelenmektedir. Ancak  tam hak koruma açısından bazı yasal eksiklikler bulunmaktadır.

Kat mülkiyetinde ise vergi daha çoktur ancak hak açısından eksiksiz bir durum vardır.  Aslında olması gereken kat mülkiyetidir. İnşaatı tamamlanan, iskan belgesi de olan her bağımsız bölüm için mülkiyet tapusu alınmalıdır.

 

 

Benzer Haber  İnsuyu Mağarası

Yorum Yazın