kat-plani-ornegi

Kat Planı Örnekleri

Kat Planı Örnekleri

Mimari projelerde kat planı en temel kavramlardan biridir. Kat planları, bir yapının bütün ayrıntılarını taslak halinde gösteren çizimlerdir.

Kat planı terimi, herkesin temel hakkı olan konaklama, barınma ile igilidir. Müstakil evler, apartmanlar, otel odası veya diğer tüm kapalı alanlarda ayrıntıların görüldüğü plan kat planı olarak genel şekilde tanımlanabilir. Katların kullanımı, ortak yerleri, bağımsız bölümler, kat planında yer almaktadır. Kat planında bulunan diğer ayrıntılar ise şöyledir:

Zemin kaplaması planı

Asma tavan planı

Taşıyıcı sisteme dair bilgiler

Sistem ve nokta detayları gibi ayrıntılar bu planda yer almaktadır.

-Bir mimari proje hazırlığı yapılırken belli esaslara göre işlemler yapılmaktadır.

Kat Planı Yönetmelik ve Mevzuat

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından düzenleniyor. Söz konusu projelerin incelenmesi, onaylanması ve uygulanması aşamalarından kat planı mevzuatına uygun hareket edilmesi gerekiliyor. Kat planı ile ilgili mevzuatlarda ise yönetmelik ve kanunlara yer veriliyor. Bu yönetmelik ve kanunların aksine gerçekleştirilen işlemlere idare el atıyor.

kat-plani

Kat Planı Örneği

Kat Planı Örnekleri

Kat planı örnekleri, oda sayısına göre değişen şekilde 1+0,1+1, 2+1, 3+1, 4+1, 5+1 gibi devam edebiliyor. Plan örneklerinde çizimde ayrıntılar gözlenebiliyor ve değişiklikler fark edilebiliyor. Oda sayısına göre değişen kat planları aynı zamanda söz konusu konutların belirlenen sınırları dahilinde farklı şekillerde sunulabiliyor.

Kat planı örneklerine mimar ve mühendislerin sitelerinden, bu konular ile ilgili kitap ve makalelerden ulaşabilirsiniz.

Mimari Proje Nedir?

Yaptıracağınız evin tam olarak istediğiniz gibi olmasını sağlayan ve evinizin inşaata başlanmadan tam olarak tasarlanmasını sağlayan projelerdir. Mimari projeler ile inşaat sürecinde istenmeyen yapıların önüne geçilerek ideal ve müşterinin istediği konut, iş yeri vb. yapıya kavuşması sağlanır.

Mimari Proje Nasıl Çizilir?

Mimari proje çizmek için aşağıdaki adımlar takip edilir:

1. Hazırlık Aşaması: Projenin çizilmesi için gerekli olan bilgi, müşterilerin isteği vb. faktörler göz önünde bulundurularak projenin hazırlanması için gerekli olan hususlar bir araya getirilir.

2. Avan Proje: Eskizlerle aşağı yukarı istediğiniz ev, iş yeri ya da diğer yapının nasıl olacağı şekillenir.

3. Uygulama Projesi: Onay vermeniz halinde ön proje ile kararlaştırılan detaylar en ayrıntılı şekilde çizilerek kesin proje aşamasına getirilir.

Tüm bu adımları kat inşaatı ve yapı inşaatı takip eder ve hayalinizdeki yapılara kavuşmanız sağlanır.

Benzer Haber  İstanbul’un Tiyatro Salonları

Yorum Yazın