ispanyaevleri-emlaklobisi

Kayaların Altına Kurulmuş Kasaba – İspanya Evleri

İspanya dağlarının bir köşesinde, gözlerden uzak bir şekilde yaşayan bu insanlar, gerçek anlamda bir kayanın altında yaşıyor. Bu kasaba, devasa büyüklükte bir kayanın altına kurulmuş. Malaga’nın hemen dışında kalan ve küçük bir İspanyol kenti olan Setenil de las Bodegas, Cadiz ilinin 157 km kuzey-doğusundadır. Kentin büyük bir bölümü dış duvarların eklenmesi ile mağaralar ve kayalık sahalara inşa edilmiş. İşte, Setenil de las Bodegas, Cadiz’de yer alan kayaların altına kurulmuş İspanya Evleri:

Şaşırtıcı İspanya Evleri

ispanyaevleri

Bu kasaba, Setenil de las Bodegas’da bulunuyor. Kasabada 3000 civarı insan yaşıyor.

Dağın tam olarak altında yer alan küçük kasaba evlerinin bazı noktalarında, çatılar kayalarla birleşerek bu ilginç görüntüyü oluşturuyor.

Su Kaynakları Rio Trejo Nehri’nden

rio-tejo-nehri

Rio Trejo Nehri’nin hemen yanında bulunan kasaba, su kaynağı olarak bu nehri kullanıyor.

Ayrıca Kasabada oldukça lüks mekanlar da var.  Bu nedenle, yıl içinde birçok turistin burayı ziyaret ediyor.

 ispanyaevleri

Setenil de las Bodegas bir mağara sisteminden oluşuyor, evlerin oluşumu da bu şekilde. Aklımıza gelenden daha modernler.

Evler taşların içine gömülü olarak inşa edilmiş ve bazı evler tamamen kayalara gömülü oldukları için çatıları bulunmuyor.

Bazı kesimlerde de sokakların üstünde birer köprü gibi duran kaya çıkıntıları var.

Setenil de las Bodegas, İspanya’nın 17 özerk bölgesinden, ülkenin güneybatı köşesinde en fazla nüfusa sahip Endülüs otonom bölgesinin 8 eyaletinden biri olan Cádiz’a bağlı 44 belediyeden biri.

Restoranları ve çeşitli dükkânlarıyla beğeni toplayan kasabada zeytinyağı, bal ve reçel gibi pek çok ürün de ilgi gösterilen ürünler arasında.

Burayı ziyaret edeceklerin klostrofobik olmamasında fayda var.

ispanyaevleri

Evlerin ilginç yapısı ve sıra dışı görüntüsüyle kasaba turistler tarafından büyük ilgi görüyor. Kasabaya ziyarete gidenler için de kayalığın içinde küçük pansiyonlar bulunuyor.

Benzer Haber  İstanbul Bilgi Üniversitesi

 ispanyaevleri“Setenil” latince ‘septem nihil’ yani ‘yedi kez hayır’ anlamına geliyor. O dönemde yaşamış egemen Katoliklerinin bölgeyi Endülüs Emevilerinden 7 kez almaya çalışması kasabanın adına yansımış. Kayaların altı ise serin olduğundan gıdaların bozulmaması için çoğu orada saklanıyor. Bu yüzden kasabanın ikinci adı da ‘ambar’ anlamına gelen Bodegas olmuş.

Yorum Yazın