Kayseri Tramvay Durakları

Kayseri Tramvay Durakları ile ilgili tüm bilgiler için yazımızı inceleyebilirsiniz. Kayseri Tramvay Hattı Raylı Sistem uygulaması yaklaşık olarak 3 yıllık yapım işlemlerinden sonra 2009 yılında hizmet vermeye başlamıştır. Kayseray projeleri sözleşme bedeli ile beraber sözleşme süresi içerisinde bitmesi konusunda diğer projelere de ışık tutmaktadır. Bu yazımızda sizlere Kayseri tramvay duraklarından bahsedeceğiz.

kayseray ile ilgili görsel sonucu

Kayseray Hakkında

kayseray ile ilgili görsel sonucu

Kayseray projeleri içerisinde Anahat üzerinden 28 adet istasyon yer almaktadır. Bu hat üzerinden istasyonların birbirlerine olan uzaklıkları yaklaşık olarak 400 ve 800 metre arasında değişim göstermektedir. Bu istasyon hatlarının 18 tanesi kenar ve 10 tanesi ise orta peron olarak yer almaktadır. Araç yapıları %100 alçak tabanlı olarak yer almasından dolayı peronlar ray üst kotu itibari ile beraber 28 ve 30 cm yüksekliği bulunmaktadır. İstasyon aralıkları 65 metrede yer almaktadır. İstasyon ebatları ise kenar peronlu istasyonlar üzerinde yaklaşık 2 metre ve orta peron aralıklarında ise 3 metre olarak yer almaktadır. Bununla beraber istasyon giriş ve çıkışlarında engelli vatandaşlar konusunda özel olarak giriş rampaları bulunmaktadır.

Kayseri Raylı Taşıma sistemleri üzerinde ana hata bakıldığı zaman genel itibari ile 2 tür tip kesit kullanılmaktadır. Bunlardan bir tanesi tam tahsisli olarak isimlendirilen çimlerle örtülü yer alacak olan bölgelerde kullanılacak kesit çeşitleridir. Bu bölgeler üzerinde raylı sistem temel hattı tamamen kendine ayrılmış olan yolda ilerlemesidir. Bu hat üzerinden diğer karayolu araçlarının bu bölgeyi kullanması tamamen belediye tarafından engellenmiştir. Diğer tip kesit uygulamaları arasında ise raylı sistem aracı ile kullanılacak olan karayolu araçlarının hemzemin geçit noktaları üzerinde olduğu gibi aynı platform üzerinde hareketine olanak sunmaktadır.

Etapların Tamamlanması

kayseray ile ilgili görsel sonucu

Kayseray yeni etap uygulamaları tamamlandığı zaman, Kayseri Organize Sanayi bölgesi üzerinde İldem’e 35 dakikada ve Talas’a 25 dakikada ulaşabilecektir.

Benzer Haber  Marmara Adası Çınarlı Köyü

Günlük ortalama olarak 70 bin günlük yolcu taşıyan Kayseray tramvay hattı mevcut güzergahlar üzerinde hat aralıkları, bu yaz başlamakta 2. ve 3. etap proje uygulamaları ile beraber 17.5 kilometreden 34 kilometreye çıkarılacaktır. 9 kilometrelik olarak oluşturulacak bu hatta 1 hatta 11 yolcu istasyonu ile birlikte hat sonuna gelindiği zaman 8 raylı sistem araçlarının kolayca park edebileceği alan yer alacak. Uzatma projeleri üzerinden bağımsız olarak kent ulaşımını çok daha rahat hale getirmek için 14 tane yeni raylı sistem aracı bulundurularak, tüm hatlar üzerinde sefer sayısının artırılması planlanmaktadır.

Açıklanan bilgiye göre, 5 yıl önce işletme üzerinde açılan raylı sistem uygulamalarında günlük yolcu taşıma kapasitesi 100 bine ulaşmıştır. Eklenecek olan yeni hatlar üzerinde hem yolcu sayısı yükselmeye başlayacak, hem de güzergah daha fazla uzayacaktır. Birkaç sene içerisinde taşıma kapasitesinin 200 bine çıkarılması düşünülmektedir. İlk etap olarak yer alan tramvay hatı Kayseri OSB ile şehrin doğusunda yer alan Mimarsinan Kavşağına cevap veremiyordu. 2. ve 3. etabı içerisinde bulunduran projelerin de hayata geçirileceği planlandı. 2011 yılında temeli atılan ve Mimarsinan Kavşağı üzerinden hattan başlayarak Beyazşehir üzerinden İldem bölgesine kadar uzanan 9.5 kilometrelik hat bölgesinin sonrasında Sivas Caddesi üzerinden Erciyes Üniversitesi üzerine kadar yeni hat oluşturuldu. Bu uygulama ile beraber, kentin trafik uygulaması, hem de kent içi toplu taşıma hizmetleri konusunda önemli ölçüde rahatladı. Kayseri tramvay haritası sadece bilgilendirme amaçlı olarak internet adresimizde yer almaktadır. Sitemizde yer alan durak görsellerini büyük boy ve yüksek çözünürlükte görmek isteyebilirsiniz.

Metro Hattı

Ä°lgili resim

  • Organize Sanayi Bölgesi
  • Şehit Büyükelçi İsmail Erez Bulvarı
  • Şehit Büyükelçi Taha Carım Bulvarı
  • Hasan Esat Işık Bulvarı
  • Osman Kavuncu Bulvarı
  • NATO ve FUZULİ altgeçitleri
  • Ahmet Gazi Ayhan Bulvarı
  • Düvenönü
  • Cumhuriyet Meydanı
Benzer Haber  Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Yorum Yazın