izlandaevleri

Ülkelerin Geleneksel Evleri

Seyahat etmek aynı zamanda farklı ülkelerde yaşayan insanların yaşamlarına da tanık olmayı beraberinde getiriyor. Coğrafi şartlar, geçmişten günümüze uzanan gelenekler, toplumsal değer yargıları sadece yaşamı değil aynı zamanda evlerimizin de tarzını belirler. Japonlar az eşyaya sahip evleri, Fransızlar sanatsal dekorları, Türkler ise özenle hazırlanmış ve her daim hazır tutulan misafir odaları ile tanınır. Ülkelerin geleneksel evleri sandığınızdan çok daha büyük farklılıklar gösterir. Bu sebeple seyahat ederken fırsatını bulduğunuz her an orada yaşayan birisinde misafir olmak, evinde vakit geçirmek size düşündüğünüzden çok daha fazla bilgi sunacaktır.

Ülkelerin geleneksel evlerinden örnekler:

Torf Evler – İzlanda

torfevlerizlanda

İzlanda evleri, çim evler ya da torf evler olarak bilinen bu geleneksel evler de soğuktan korunmak amacıyla doğmuş. 9. yüzyıldan bu yana kullanılan bir yapı olan torf evler adeta doğayla iç içe bir resim çiziyor. Taş evlerin üzerine ahşap bir iskelet koyan İzlandalılar, bu iskeleti toprak ve çimle kaplıyorlar, ardından iç ısıtan torf evler meydana geliyor.

Kanal Evleri – Hollanda

hollandakanalevleri

Hollanda’nın meşhur kanal evleri… İnce, uzun ve derin olan bu evlerin çatı bölümü ise genellikle kızıl kiremitle tamamlanıyor. Hollanda deniz seviyesinin altında olan bir ülke ve ev inşa edilebilecek toprak bulmak oldukça zor. Var olan elverişli topraklara daha çok ev inşa edebilmek ise ülke insanlarının amacı olmuş. Birbirlerine bitişik, ince ve üçgen çatılı kanal evleri bu şekilde inşa edilmiş.

Minka – Japonya

minkaevleri

Geleneksel Japon evleri yani minkalar yüzyıllardır inşa edilen yapılar. Minkalar; ilk zamanlarda çiftçiler, zanaatkarlar ve ticaret insanları tarafından kullanılan evlerdi. Odaları sürgülü kapılarla ayrılan bu evler, minimal tarza sahip.

Benzer Haber  Elazığ Şehir Hastanesi

İzba – Rusya

izbaevleri-rusya

 Geleneksel Rus evi olarak anılan izba, çiftçilerin hayatına uygun bir şekilde inşa ediliyor. Odunların birbirlerine halat yardımıyla bağlanmasıyla inşa edilen bu evler, genelde tek katlı oluyor.

Almanya Evleri

almanyaevleri

Almanların doğayı sevdikleri bir gerçektir. Bu nedenle salonlarının hepsi bahçeye bakar.

 

Çin Avlulu Evleri

cinavluluevler

Bir avlunun çevresinde dört ev yer alıyor. Kent kültürünün en önemli unsurlarından biri avlulu evlerdir. Avlulu konutlar, kentin organik parçasıdır. Geçmişte önemli yazar ve devlet adamlarının yaşadığı bazı konutlar, bugün müzeye dönüştürülmüş durumda.

 

Yorum Yazın