kusevi

Kendin Yap Kuş Evi

Kuşlar için bahçenizde veya balkonunuzda kullanabileceğiniz kendin yap kuş evi modelleri kullanılacak olan farklı malzeme seçenekleri ile hazırlanabilir. Tahta ya da karton ile yapacağınız uygulamalar sayesinde istediğiniz şekilde modelleri hazırlayabilirsiniz.

Karton ile kuş evi yapımı

Karton özellikle hemen hemen her evde bulunsa da kalın karton ile yapacağınız uygulama balkonunuzda veya yazın sıcak havalarda kuşlar için uygun ortam oluşturulmasını sağlayabilir. Karton kullanarak yapacağınız uygulamada dikkat etmeniz gereken noktalardan birisi kartonu daha dayanıklı hale getirmek için dış cephede yapacağınız kaplama işlemleridir. Bu nedenle özellikle yapışkanlı folyolar kullanarak kuş evini daha dayanıklı hale getirebilirsiniz.

kusevi

İlk aşamada kartonu belli ölçülere göre kesmeniz gerekir. Alt kısım, yanlar ve çatı kısmından oluşacak olan kuş evi için belirlenen ölçülerde kesme işlemini tamamladıktan sonra birleştirme aşamasına geçebilirsiniz.

İki yan kısım daha kısa kesilirken diğer iki kısım biraz daha uzun kesilerek üzerine yerleştirilecek olan çatı kısmı için uygun hale getirilebilir.

Çatı kısmı üçgen şeklinde hazırlanabilir. Daha sonra yapıştırıcıyla bütün parçalar birbirine yapıştırılarak ön kısımda oluşturulacak olan yuvarlak bölümden kuşların rahatça içeri girmesi sağlanabilir.

Yapıştırma işleminin tamamlanmasının ardından boyayarak veya yapışkanlı folyolar ile kaplayarak yuvayı daha kullanışlı hale getirebilirsiniz.

Tahta ile kendin yap kuş evi nasıl yapılır?

Tahta ile kendin yap kuş evi nasıl yapılır? Merak edenler yapacakları inceleme sayesinde ayrıntılı bilgi alabilirler.

İlk aşamada öncelikle tahtanın uygun şekilde kesilmesi gerekir. 2 parçanın kısa kesilmesinin ardından diğer iki parçanın biraz daha uzun kesilmesi gerekir.

Parçaların iç kısımları üçgen şeklinde kesilerek birleştirme yerleri ayarlanır. Daha sonrasında birleştirmek için arka kısımdan bantlanarak iç kısma tutkal yapıştırılır.

Tutkalın kuruması için dört ayrı parçanın birbirine yapıştırılması gerekir.  Çatı kısmını üçgen şeklinde hazırlayarak üst kısmına yapıştırabilirsiniz. Daha sonrasında taban kısmını yapıştırarak yuvayı hazır hale getirebilirsiniz.

Benzer Haber  Fuaye Nedir?

Tahtayı uygun boyalar ile boyayarak veya kaplayarak hazırlayabilirsiniz. Ön kısımda kullanılacak olan tahtanın orta kısmını açılacak olan yuvarlak oyuk kuşların rahatça içeri girip çıkmasını sağlamaktadır.

tahtakusevi

Özellikle kuşlar için barınma alanı sağlamak isteyenler diy kuş evi modelleri üzerinden seçmiş oldukları modelleri kendileri uygulayarak yapabilirler.

Farklı şekillerde boyayarak daha dikkat çekici hale getirebileceğiniz kuş yuvalarını karton ya da tahta ile hazırlayabilirsiniz.

Orta kısımda ayarlanacak olan yuvarlak bölüm kuşların rahatça içeri girmesini ve aynı zamanda güvenli olmalarını sağlamaktadır.

Öncelikle gerekli malzemeleri tedarik etmeniz gerekir. Daha sonrasında istediğiniz boyuta göre hazırlayacağınız kuş yuvaları için elinizde bulunan malzemeyi şekillendirerek hazır hale getirebilirsiniz. Tahta kullanmak isteyenler kesme işlemleri için testere ya da benzeri aletleri kullanabilirler.

kusevi

 

Kesme işlemini tamamlarken özellikle birleştirme noktalarını üçgen şeklinde düzenleyerek yapıştırma işlemini sorunsuz olarak yapabilirsiniz. Birleştirme işlemi yapılırken üçgen şeklinde hazırlanmış olan çatı kısmına yapıştırdıktan sonra taban kısmını yapıştırarak kuş evini hazırlayabilirsiniz. Hazırlamış olduğunuz kuş evine farklı renklerde boyayarak balkonunuzda ya da bahçenizde kullanabilirsiniz.

Kendin Yap Kuş Evi Nasıl Olur?

Kuşlar için yaşam alanı oluşturmak istediğinizde özellikle kendin yap kuş evi yapımı ile istediğiniz renklerde ve desenlerde hazırlayabilirsiniz.

Marangozluk becerisi olmayanlar ham halde hazırlanmış olan kuş evlerini alarak boyayabilir ve istedikleri şekilde düzenleyebilirler.

Daha dayanıklı olmasını istediğinizde özellikle tahta kullanarak kuş evi hazırlayabilirsiniz.

Balkonunuzda kullanmak için tercih edebileceğiniz modellerde özellikle rahat giriş çıkış yapılabilmesi için uygun boyutlarda delik açılması gerekir.

Uzun süreli dayanıklılık, aynı zamanda sıcağa ve soğuğa karşı koruyucu olması kuşların yaz kış rahat bir şekilde kalmasını sağlayabilir.

kusevi

Karton ile hazırlamış olduğunuz kuş evini daha dayanıklı hale getirmek istediğinizde özellikle yapışkan folyo ile kaplayarak yağmura karşı dayanıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

Benzer Haber  Aqua Dolphin Ücretleri

Bu sayede uzun süre sorunsuz şekilde kuşlar için yaşam alanı oluşturabilirsiniz.

İkili kuş yuvası hazırlamak isteyenler özellikle tahta kullanarak daha dayanıklı şekilde hazırlayabilirler. İlk aşamada öncelikle parçaları kesmeniz gerekir.

Dört ayrı parça bir ev için oluşturulurken üç ayrı parça aynı şekilde birleşiminde kullanmak amacıyla hazırlanır. Alt tabanlar birebir aynı şekilde kesilmelidir.

Çatı kısma iki ayrı çatı oluşturacak şekilde belirlenen ölçülerde kesilir.

İlk olarak bir evin birleştirilmesi sağlanır ve daha sonrasında yan kısmında ortak cephe üzerinden ikinci evin birleştirilmesi sağlanarak iki ev birbirine yapıştırılır.

 

kusevi

Daha süslü bir şekilde kuş evi hazırlamak isteyenler ilk aşamada kullanacakları malzemeleri uygun ölçülerde kesim yaparak parçaları birleştirebilirler. Parçaları birleştirdikten sonra kuruması için bir süre beklemeniz gerekir. Daha sonrasında farklı malzemeler ile kaplama yapabilir veya boyayarak şekillendirebilirsiniz.

Bahçede kuşlar için uygun yaşam alanı oluşturmak istediğinizde özellikle tahta ya da sunta gibi kullanacağınız dayanıklı malzemelerle hazırlayacağınız kuş evleri en uygun seçenek olabilir.

Farklı hobileri olanlar için özellikle uğraşmak konusunda hem zamanınıza eğlenceli şekilde geçirmenizi hem de faydalı hale getirmenizi sağlayacak çalışmalardan biri de kuş yuvası yapımıdır.

Yorum Yazın