Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı

Türkiye’de özellikle devam etmekte olan kentsel dönüşüm kapsamında evlerini verecek olanlar için kentsel dönüşüm kira yardımı alınması söz konusu olmaktadır. Kentsel dönüşüm kapsamında yer alan yerlerde yapılacak olan çalışmalar sırasında özellikle oturanların evlerinde yapılacak olan yenileme işlemleri sırasında kira yardımı verilmesi kişilerin mağdur olmadan farklı binalarda yaşamasını sağlamaktadır. Başvuru yapılması durumunda yapılan incelemelere göre ev sahiplerine veya kiracılara kira yardımı verilmesi söz konusu olabilir.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Nedir?

Kentsel dönüşüm faaliyetlerinin aralıksız şekilde devam ettiği Türkiye’de 6306 sayılı kanuna göre şehir merkezlerinde eskimiş iyi binalarda veya deprem riski bulunan binalarda yapılacak olan değişim işlemleri ev ve işyerlerini kapsamaktadır. Evlerde yapılacak olan yenileme işlemleri sırasında özellikle vatandaşların mağdur olmaması için bina bitimine kadar kira yardımı yapılmakta ve bu yardımı kentsel dönüşüm kira yardımı adı verilmektedir.

Kentsel dönüşüm projelerinde yer alacak olan vatandaşlar için özellikle kira yardımından faydalanabilmeleri için bazı şartlar gerekmektedir. Kira yardımı almak isteyen vatandaşlar yapacakları başvurular doğrultusunda taleplerini iletebilirler. Kentsel dönüşüm kapsamında yer alacak olan binalarda kiracıya veya mülk sahibine kira yardımı verilmesi mümkündür. Ancak yapılacak olan değerlendirmelerde farklı miktarlarda yardım söz konusu olmaktadır.

Kentsel dönüşümün devam etmesi durumunda verilecek olan kira yardımındaki artış miktarı her yıl tüketici fiyat endeksine bağlı olarak artış göstermektedir. Yapılacak olan çalışmalar sırasında ev sahiplerine özellikle kira yardımı sağlanması durumunda azam iyi 18 ay ödeme yapılmaktadır. Aylık olarak 680 TL’yi geçmeyecek düzeyde her ay ödeme yapılması sağlanmaktadır. Aynı zamanda taşınma masraflarını karşılayabilmek adına kiracılara tek defaya mahsus ödeme yapılıyor.

Benzer Haber  2018 Tefe-Tüfe Oranları

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı İçin Nereye Başvurulur?

Türkiye’de yapılmakta olan kentsel dönüşüm kapsamında kira yardımı almak isteyenler ikamet ettikleri bölgedeki altyapı ve kentsel dönüşüm müdürlüğüne giderek bizzat başvuru yapmaları gerekir. Direk başvuru yapmak isteyenler dilekçe vererek başvurularını iletebilirler. Bulundukları yerde kurumun olmaması halinde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine başvuru yapılabilir.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Başvuru sırasında gerekli olacak belgeler:

  • Başvuru formu kurum tarafından verilmektedir. Eksiksiz şekilde doldurulması gerekir.
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi ve aslı,
  • Konut ya da işyerleri için bağımsız bölümüne göstermekte olan tapu belgesi fotokopisi ve aslı,
  • Taşınmazları ait güncel tapu kaydı,
  • Adrese dayalı olan nüfus kayıt örneği aslı,
  • Kamu bankalarına ait olan hesap cüzdanı fotokopisi,

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı 2018 Yılında Ne Kadar?

Kentsel dönüşüm kapsamında yapılacak olan çalışmalar sırasında 2018 kentsel dönüşüm kira yardımı özellikle yapılacak olan yenileme sırasında kiracıların veya ev sahiplerinin mağdur edilmemesi amacıyla verilmektedir. Tüketici fiyatları endeksine bağlı olarak yapılan güncellemeler sayesinde 2018 yılında devam etmekte olan yenilemeler kapsamında yer alacak olan kiracılar ya da ev sahipleri için İstanbul, İzmir ve Ankara’da belirlenmiş olan fiyatlar 860 TL’den 960 TL yükseltilmiştir.

Yapılan düzenlemelere göre en düşük kira yardımı 595 TL’den başlarken en yüksek kira yardımı ise 960 TL olarak belirlenmiştir.

Türkiye genelinde devam etmekte olan kentsel dönüşüm kapsamında yer almakta olan şehirlere göre belirlenmiş olan kira yardımı miktarı değişmektedir.

 

 

Yorum Yazın